منوی سایت

زخم بستر، که زخم فشاری نیز نامیده می شود ، عارضه ای است که در بیماران بستری یا ویلچر نشین تحت درمان طولانی مدت ایجاد می شود.

زخم بستر چگونه ایجاد می شود؟

با توجه به ثبات طولانی مدت بیماران بستری یا بیمارانی که روی ویلچر نشسته اند ، فشاری بر بدن وارد می شود. با این وضعیت ، وخامت سطح پوست در مناطقی شروع می شود که نمی توانند هوا  و خون کافی دریافت کنند  و جابجا شوند. اگر مداخله پزشکی صحیح به موقع انجام نشود ، این زخم در بیمار شروع به توسعه و پیشرفت می کند.

چه بیماری هایی باعث زخم بستر می شوند؟

زخم بستر را می توان در بیمارانی که تحت مراقبت های طولانی مدت در بخش های مراقبت ویژه ، آلزایمر ، ALS و فلج ناشی از آسیب های ستون فقرات قرار می گیرند ، مشاهده کرد و همچنین در بیمارانی که به دلایل مختلف در تختخواب یا صندلی چرخدار هستند. 

در کدام قسمت ها رخ می دهد؟

بسته به اینکه بیمار روی تخت دراز بکشد یا روی ویلچر بنشیند ممکن است زخم های فشاری در مناطق مختلف ایجاد شوند. با توجه به ارزیابی بیمار ، زخم بستر معمولاً در قسمت های خاصی از بدن رخ می دهد.

به احتمال زیاد زخم ها در پشت سر ، شانه ها ، آرنج ها ، کمر ، باسن ، پشت زانو و پاشنه پا ایجاد می شود. 

آیا زخم بستر سبب مرگ می شود؟

 پاسخ به سوال را می توان به عنوان وضعیتی در نظر گرفت که می تواند در نتیجه فرایندهای پیچیده در درمان بیمار ایجاد شود . زخم بستر می تواند در نتیجه پیشرفت زخم بستر ، تأخیر در مداخله ، عدم استفاده از درمان مناسب و رسیدن عفونت در بدن به سطوح خطرناک کشنده باشد.  به منظور جلوگیری از کشنده شدن زخم بستر ، مداخله پزشکی مناسب در زمان مناسب ، مراقبت منظم زخم توسط پرستاران مجرب ، حمایت خانواده برای تعیین موقعیت و پیگیری و موقعیت زخم در صورتی که بیمار در خانه است ، مورد نیاز است.

درمان زخم بستر:

باید با رویکرد چند رشته ای با تیم پزشکی و اعضای خانواده تحت کنترل قرار گیرد.

  • پس از برنامه ریزی درمان پزشکی بیمار ، پانسمان منظم توسط یک پرستار مجرب / دارای مجوز در مراقبت از زخم آغاز می شود. با توجه به کار شرایط استریل در هنگام پانسمان ایجاد می شود.
  • وضعیت زخم روز به روز توسط پرستار ارزیابی می شود و اطلاعات به متخصص منتقل می شود.
  • در طول درمان ، از داروها و برنامه های درمانی حمایتی استفاده می شود.
  • درمان زخم طولانی مدت است. گاهی اوقات نیاز به چند هفته پیگیری دارد ، در حالی که گاهی اوقات ماه ها طول می کشد.

برای جلوگیری از زخم بستر چه باید کرد؟

هدف اولیه باید پیشگیری یا کاهش خطر ابتلا به زخم بستر در بیماران وابسته به بستر و ویلچر باشد.

مواردی که باید برای جلوگیری از زخم بستر در بیماران بستری یا ویلچر نشین انجام شود.

  • مهم ترین کاری که باید برای جلوگیری از زخم در بیماران  وابسته به بستر و ویلچر انجام شود این است که در یک بازه ۲۴ ساعته هر دو ساعت یک بار با تغییر موقعیت بیمار از ثابت ماندن بیمار جلوگیری شود.
  • برای بستری طولانی مدت ، یک تشک بادی باید برای بیمار خریداری شود ، بنابراین گردش خون بهتر انجام می شود.
  • کنترل پوست کل بدن باید هر روز انجام شود. قسمت هایی که ممکن است زخم بستر ایجاد شود باید با جزئیات بیشتری بررسی شود.
  • محیط های مرطوب منابع عفونت و زخم هستند. بنابراین باید مراقب بود که پوست مرطوب نماند. پس از تمیز کردن با یک پارچه ی صابونی ، کل بدن باید با حوله کاملاً خشک شود. باید به مکان هایی که ممکن است زخم بستر ایجاد شود توجه ویژه ای شود.
  • در صورت ظاهر شدن قرمزی یا تغییراتی در پوست (قرمزی ، پوسته پوسته شدن ، تورم ، التهاب ، بوی بد و غیره) ، باید با متخصص بیمار مشورت شود و درمان زخم بستر آغاز شود.
  • زخم بستر باید توسط یک تیم حرفه ای ارزیابی شود و زخم باید توسط پرستاری که در مراقبت صلاحیت دارد ، به طور دقیق پانسمان انجام شود.

اگر بیمار در خانه به درمان ادامه دهد ، بستگان خانواده مسئولیت بزرگی در مورد زخم بر عهده دارند. بیمار باید به طور منظم بررسی شود و با حرکت دادن بدن ، بازوها و پاهای خود هر دو ساعت یکبار ، وضعیت او مشخص شود. خانواده می توانند با دریافت حمایت پرستاران از خدمات مراقبت از منزل و خدمات درمانی ، درمان های مراقبت و پانسمان را برنامه ریزی کنند. متأسفانه زخم بستری که مراقبت نمی شود و پیشرفت می کند می تواند منجر به مرگ شود.

source:  https://www.istanbulmedicalcenter.com/tr/yatak-yarasi-oldurur-mu


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922