منوی سایت

ارتوپدی اندام تحتانی به معنی ارتزها، بریس ها و پشتیبان هایی است که برای پا، لگن، زانو، ران و ساق طراحی شده اند و برای طیف وسیعی از نیازها از جمله تثبیت یا بی حرکت کردن به کار گرفته می شوند. ارتوپدی های اندام تحتانی می توانند به طور مستقل و یا با همکاری هم کار کنند تا طیف گسترده ای از گزینه ها را از ارتوپدی ساده ی پا تا یک سیستم پیچیده ارتوپدی مطابق الگوی راه رفتن به همراه کفش طبی سفارشی را شامل شوند.

ارتوپدی پا و اندام تحتانی

در ادامه به بررسی برخی از موارد ارتوپدی اندام تحتانی می پردازیم:

ارتز پا(کفی کفش):

ارتزهای پا برای توزیع مساوی فشار روی تمام سطح کف پا، کاهش فشار بر روی مناطق حساس یا دردناک، تناسب و یا اصلاح ناهنجاری های پا و بهبود تراز کلی پا، مچ و اندام تحتانی طراحی شده اند. دسته بندی ارتزهای پا شامل مناسب، اصلاح کننده، سخت، نیمه سخت و نرم است.

پشتیبانی از مچ پا:

این ارتزها در ابتدا برای کمک به پایداری مچ پا و برای گرفتگی و کشیدگی مزمن مچ پا طراحی شده است. انواع پشتیبانی شامل ارتز سخت و نیمه سخت، ارتز مچ پای سخت، ارتز ژل و هوا و ارتزهای مچ پای سفارشی که به طور خاص برای پای بیمار ساخته شده است.

ارتزهای مچ پا :(AFO)

ارتزهای مچ پا برای پشتیبانی، هماهنگی مناسب مفاصل پا و مچ، کمک به ضعف عضلانی و محافظت از پا و اندام تحتانی طراحی شده اند. این نوع ارتز به طور معمول از فلز یا پلاستیک ساخته شده و سخت، نیمه سخت و یا مفصل دار هستند.

بوت های پیاده روی اندام تحتانی:

بوت های پیاده روی برای کمک به پایداری پا و مچ پا طراحی شده اند و دامنه حرکت اندام تحتانی را محدود می کنند. بوت های پیاده روی با مچ پای ثابت یا مفصل دار طراحی شده اند تا بتوانند برای درمان جراحات، شکستگی ها، بیماری ها یا شرایط مزمن استفاده شوند. هر ارتز لاینر درونی قابل جابجایی دارد که از آسیب پوست جلوگیری می نماید. همچنین برای راحتی و ثبات بیشتر از پد مچ و کفی مناسب کفش برای نرم راه رفتن استفاده می شود.

ارتوپدی پا و اندام تحتانی

پشتیبانی نرم اندام تحتانی:

اغلب به کالاهای نرم اشاره دارد. این ارتز ها شامل بریس هایی هستند که از نئوپرن و پارچه و نخ ساخته شده اند و برای پیشتیبانی اضافه ممکن است با فلز یا پلاستیک تقویت شوند.

ارتز عملکردی زانو:

ارتزهای عملکردی زانو برای کمک به ثبات مفصل زانو جهت درمان آسیب رباط، بازسازی پس از عمل، آسیب منیسک و محافظت پیشگیرانه و برای ایجاد حداکثر پایداری در مفصل زانو طراحی شده اند. آسیب به رباط زانو باعث ایجاد حرکت ناخواسته بین استخوان ران و لگن می شود. اگر این مشکل بدون درمان باقی بماند، می تواند باعث از بین رفتن استحکام مفصل و تحلیل مفصل شده و بیمار را در معرض آسیب های بیشتری قرار دهد. ارتزهای عملکردی زانو را می توان با اندازه گیری های بیمار یا با یک مدل سفارشی از پای بیمار ساخت.

بی حرکت کننده زانو:

بی حرکت کننده های زانو اغلب برای تثبیت و بی حرکت کردن اندام تحتانی پس از عمل و در طول مرحله حاد آسیب زانو استفاده می شوند. این ارتزها موجب بی تحرکی حداکثر زانو شده و فشرده سازی را فراهم می کنند.

ارتز مچ پا و زانو (KAFO):

ارتز مچ پا و زانو برای ارائه پشتیبانی، تراز مناسب زانو، پا و مچ پا، کمک به ضعف عضلانی و حفاظت از پا و اندام اندام تحتانی طراحی شده اند. KAFO ها را می توان از مواد مختلف مثل فلز یا پلاستیک ساخت. نام های دیگر عبارتند از: مفصل زانوی خلفی، کنترل موضع، زانو قفل شده، قفل قطره ای یا قفل فرانسوی و قفل ماشه.

ارتوپدی پا و اندام تحتانی

ارتز شکستگی اندام تحتانی:

شکستگی استخوان ران یا ساق را می توان با بوت پیاده روی یا ارتز شکستگی درمان کرد. پزشک شما مشخص می کند که کدام تثبیت کننده برای شکستگی شما مناسب تر است.

ارتز راه رفتن متقابل (RGO’s):

راه رفتن متقابل به معنای قرار دادن یک پا در مقابل دیگری است. RGO ها برای کمک به بیماران مبتلا به آسیب نخاعی، میلومانینگوسئل، اسپینا بیفیدا و سایر اختلالات طراحی شده اند. اغلب بیماران مبتلا به فلج اندام های تحتانی برای راه رفتن به دستگاه های ارتوپدی نیاز دارند. یکی از این دستگاهها ارتز حرکتی متقابل (RGO) است که برای فراهم آوردن الگوی حرکت معمولی برای افراد مشکل دار طراحی شده است.

ارتز اصلاح موقعیت لگن:

به منظور حفظ آناتومی صحیح و مناسب لگن یا پروتز لگن، ارتزهای اصلاح موقعیت لگن طراحی شده اند. اجزای تشکیل دهنده آن شامل کمربند لگن، کاف ران و مفصل ران می باشد. مفاصل معمولا قابل تنظیم بوده و در حالت های متفاوت قرار می گیرند. این حالت سر استخوان ران را در حفره مربوطه قرار داده و به رباط ها، استخوان ها و عضلات اطراف آن اجازه ترمیم می دهد. این دستگاه ها برای بیماران مبتلا به در رفتگی لگن نیز استفاده می شوند.

Source: www.hangerclinic.com


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922