منوی سایت

هرگونه صدماتی که در آن یکپارچگی پوست مختل شود باعث ایجاد زخم می شود. در هر صورت که پوست کاملاً آسیب دیده باشد با ایجاد بافت اسکار (بافت زخم ، جای زخم) بهبود می یابد. مقدار و کیفیت بافت اسکاری که باقی می ماند را نتیجه زیبایی تعیین می کند. هرچه زخم سریع تر بدون عفونت بسته شود ، نتیجه بهتر خواهد بود. در این مرحله ترجیح داده می شود که زخم به صورت خودبخود بهبود یابد ، لبه های زخم بطور متقابل بخیه زده شود و با انتقال پوست یا بافت ، محل آسیب دیده بسته شود. به هر دلیلی ، به هر روشی که زخم بسته  می شود ، روند ترمیم در قسمت ترمیم آغاز می شود. ۲-۱ سال طول می کشد تا جای زخم شکل نهایی خود را بگیرد. با گذشت زمان ، جای زخم به رنگ پوست تغییر می یابد ، سفتی که در ابتدا احساس می شود نرم شده و منظم تر می شود ، اما همیشه جای زخم ، خوب یا بد وجود دارد.

پس از تشکیل زخم، یک روند بهبود طبیعی در بدن آغاز می شود. اگرچه درمان اعمال شده منجر به نتیجه بهتر می شود ، اما نمی تواند این روند را تغییر دهد. به همین دلیل باید دانست که وقتی اسکار رخ می دهد با گذشت زمان تغییر می کند و باید صبور بود.

اسکار چیست؟ چرا اتفاق می افتد؟

 برای تشکیل اسکار کم در زخمی که تازه ایجاد شده چه کاری باید انجام شود؟

اگرچه بافت اسکار (بافت زخم ، جای زخم) در هر شرایطی که یکپارچگی پوست مختل شود ، اتفاق می افتد ، اما برخی از اقدامات احتیاطی  و برخی از نکاتی که باید در نظر گرفته شود می تواند نتیجه بهتری را ارائه دهد.

اول از همه ، باید در نظر داشت که روند بهبود (زخم جراحی ، بریدگی ، سوختگی ، صدمات پوستی و …) ۲-۱ سال طول می کشد و باید صبور باشید. لازم به یادآوری است که این زخم به دلیل رنگ صورتی ، قرمز و کبود در روزهای اول توجه بیشتری را به خود جلب می کند و هرچه رنگ به مرور زمان محو می شود ، توجه کمتری را به خود جلب می کند.

محافظت از آفتاب: اسکارها و زخم های تازه بهبود یافته نسبت به بافت های سالم  به نور ماوراء بنفش حساس هستند. نسبت به بافت های سالم به دلیل وجود رنگدانه رنگ آن ها تیره تر است. با افزایش اختلاف رنگ ، اسکارها قابل توجه تر می شوند. به خصوص در ۳-۲ ماه اول پس از تشکیل زخم، جای زخم باید از آفتاب محافظت شود. برای این منظور می توان از لباس یا نوار استفاده کرد. ضد آفتاب با ۵۰SPF   باید چندین بار در روز ، بخصوص در تابستان ، در منطقه  زده شود.

باندها : هر چه تنش در لبه های زخم کم تر شود ، زخم ها با ایجاد بافت اسکار کم تر بهبود می یابند. برای این منظور ، شناخته شده است که استفاده از نوارهای پزشکی ۶-۳هفته که لبه های زخم را در کنار هم نگه داشته و تنش را بعد از برداشتن بخیه ها کاهش می دهند ، هنگام ترمیم زخم اثر مثبت دارد.

ماساژ و پمادها: در طی فرآیند ترمیم زخم ، فرآیندهای مشابهی در بدن اتفاق می افتد. سلول های تولید کننده بافت همبند (فیبروبلاست) در درجه اول کلاژن که سنگ بنای بافت همبند است تولید می کنند. با گذشت زمان ، کلاژن درهم تنیده را به بسته های موازی تبدیل می کند و شروع به اتصال آنها به یکدیگر می کند. در دوره اولیه که تولید کلاژن سریع است ، زخم ها دچار خارش ، تورم ، تیره و سفت می شوند. با گذشت زمان ، وقتی الیاف کلاژن به یکدیگر متصل می شوند ، زخم ها نرم شده ، رننگشان بازتر شده و خارش کاهش می یابد. بنابراین ، با گذشت زمان ، یک اسکار سالم و نرم تر ایجاد می شود. در این فرایند ، ماساژ زخم ها کمک می کند تا فیبرهای کلاژن بهتر سازماندهی شوند. بافت اسکار بهتر سازمان یافته نرم تر و رنگ آن روشن تر می شود. برای این منظور ، ترکیبات گیاهی یا ژل سیلیکون وجود دارد.

ژل سیلیکون: مشاهده شده است که با اعمال چند لایه سیلیکون ضخیم روی زخم ، بافت اسکار با کیفیت بالاتر ایجاد می کند. هنگامی که ژل سیلیکون به طور مداوم اعمال می شود ، ممکن است سبب تحریک پوست شود بنابراین لازم است به طور متناوب استفاده شود.

درمان فشار: استفاده از باندهای لوله‌ ای یا لباس مخاسکار چیست؟صوص روی محل زخم مانند سوختگی های عمیق که تمایل به تورم از سطح دارند ، اعمال فشار خاص روی زخم مفید خواهد بود. این روش به ویژه در درمان اسکار زخم های سوختگی ترجیح داده می شود.

اسکار چیست؟ چرا اتفاق می افتد؟

چه چیزی مشخص می کند که  جای زخم چه مدت باقی می ماند؟

عوامل زیادی وجود دارد که بر میزان ایجاد جای زخم ها تأثیر می گذارد. اگرچه با استفاده از برخی درمان ها می توان برخی از این فاکتورها را کنترل کرد ،اما برای برخی دیگر راه حلی وجود ندارد.

عوامل مؤثر بر ترمیم زخم:

مکانیسم آسیب: نوع جراحت بسیار مهم است. در اولین آسیب ، هرچه سلول ها بیشتر از بین بروند ، زخم حاصل بیشتر می شود.

جای  زخم: پوست بدن در همه جا به ضخامت یکسان نیست و میزان و شکل خون رسانی در هر منطقه متفاوت است. بنابراین ، در شرایطی که صدمات به اندازه یکسان در مناطق مختلف وجود داشته باشد ، الگوی بهبود و زخم های باقیمانده متفاوت است.

جهت گیری زخم: نیروی تنشی که سعی می کند لبه های زخم را در حالی که زخم ها بهبود می یابد باز کند عامل مهمی است که تعیین می کند چقدر زخم بهبود می یابد. به خصوص در جراحی هایی که در ناحیه صورت انجام می شود ، هم تنش در لبه های زخم را کاهش می دهند و با موازی کردن زخم ها با خطوط صورت ، زخم های موجود در خطوط صورت را استتار می کنند.

روش ترمیم زخم: ترمیم زخم فقط فرآیندی نیست که پوست بخیه زده شود. در کلیه مراحل انجام شده هنگام ترمیم زخم ، باید از آسیب بافت تا حد امکان جلوگیری شود و از روش های “آتروماتیک” برای حداقل رساندن آسیب به سلول ها استفاده شود.

Source: www.yaraiyilesmesi.com


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922