منوی سایت

زخم تروما معمولاً به صورت بریدگی، پارگی بافت یا زخم های خلیدگی تعریف می شوند که به پوست و بافت های زیرین آسیب وارد کرده اند. زخم های حاد، زخم های بریدگی و زخم های نافذ سه دسته ای هستند که زخم های تروما را تشکیل می دهند.

 زخم حاد زمانی رخ می دهد که پوست پاره شده و ظاهری ناهموار دارد. یک زخم حاد به طور معمول حاوی اجسام خارجی مانند شن، شیشه، فلز یا شن است. در هنگام ایجاد زخم های حاد تروما، غیر معمولی نیست که لایه های بافت به راحتی در قسمت داخلی بریدگی قابل مشاهده باشند. 

زخم بریدگی تروما نتیجه ی برخورد جسمی تیز و برنده با پوست و لایه های زیرین آن است. با این حال زخم های ترومای نافذ عمیق ترین و شدیدترین زخم های تروما محسوب می شوند، زیرا این نوع زخم ها غالباً در اثر برخورد چاقو یا در اثر اصابت گلوله رخ می دهند.

علل ایجاد زخم های تروما:

زخم های تروما می توانند به دلایل زیر رخ دهند:

بریدگی، که به طور کلی در اثر چاقو ایجاد می شود. برش های حاصل از این نوع زخم ها معمولاً دارای لبه های تمیز هستند.

ساییدگی، که در اثر خراشیدگی پوست ایجاد می شود، و عموماً حاوی نوعی ماده خارجی مانند شن، ماسه، فلز یا شیشه است.

تروما به دلیل فشار، این نوع از زخم های تروما بیشتر همراه با حوادث وسایل نقلیه موتوری رخ می دهند که قسمت های بدن تحت فشار قرار می گیرند و پوست بر اثر این حادثه انواع زخم های پارگی و بریدگی را متحمل می شود.

زخم های اصابت گلوله، که می تواند هم در قسمت ورودی و هم در قسمت خروجی باعث ایجاد زخم شود.

گاز گرفتگی حیوانات، که به پوست و بافت ها نفوذ می کند.

گزینه های درمان زخم های تروما:

گزینه های درمانی پس از تحمل زخم تروما می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • متوقف کردن هرگونه خونریزی
  • تمیز کردن کامل زخم
  • پانسمان صحیح زخم برای جلوگیری از ایجاد عفونت 
  • انتقال به بیمارستان ممکن است در صورتی نیاز باشد که زخم توانایی بدن در عملکرد مؤثر را مختل کرده و یا زخم به قدری جدی است که خطر مرگ وجود دارد.

به دلیل شدت زخم های تروما و طیف وسیعی از دلایل ایجاد کننده آن، درمان می تواند به آسانی تمیز کردن و پانسمان زخم باشد، یا می تواند گسترده تر باشد و نیاز به مداخله جراحی برای بستن زخم و تثبیت بیمار داشته باشد. درمان زخم های تروما شامل ترمیم هرگونه آسیب به ساختارهای بافت زیرین بدن، از بین بردن هرگونه ذرات خارجی و اجازه دادن به زهکشی زخم ها می باشد. همه این مراحل برای جلوگیری از احتمال عفونت و کمک به بهبود زخم ضروری هستند. مراحل درمان عمومی برای زخم های تروما ممکن است موارد زیر را شامل شود:

زخم های پارگی: بریدگی با استفاده از محلول سالین (آب نمک) استریل تمیز می شود و اجسام خارجی از زخم خارج می شوند. برای جلوگیری از عفونت از ژل آنتی بیوتیک استفاده می شود و سپس یک پانسمان استریل برای تمیز نگه داشتن و محافظت از زخم اعمال می شود.

زخم های نافذ: اغلب در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی ترمیم می شوند. پس از انجام برش های جراحی، ماده خارجی در حالی که علائم حیاتی بیمار به طور مداوم در طول عمل تحت نظارت قرار دارد، از زخم خارج می شود. سپس زخم با بخیه بسته شده و با باند استریل پانسمان می شود. ممکن است در طی جراحی آسیب های ثانویه ای که به دلیل زخم به وجود آمده اند نیز برطرف شوند.

سایندگی ها: زخم با یک پد گاز استریل که با سالین خیس شده، پاک می شود تا هرگونه ماده خارجی را از بین ببرد. سپس زخم پانسمان شده و اجازه داده می شود تا پوسته رویه زخم (اسکاب) ایجاد شود. تقریباً در تمام موارد زخم های تروما، به بیماران واکسن کزاز تزریق می شود تا خطر ابتلا به عفونت کزاز را کاهش دهد.

پیشگیری از زخم های تروما:

ماشین آلات و وسایل تیز و برنده باید مطابق دستورالعمل سازنده و رهنمودهای ایمنی مورد استفاده قرار گیرند. اسلحه ها و مواد منفجره فقط باید توسط بزرگسالان آموزش دیده استفاده شوند و می بایست آنها را دور از دسترس کودکان نگه دارید. افرادی که اهل ورزش، بازی و تفریحات این چنینی هستند باید از وسایل محافظ مناسب استفاده کنند و کلیه قوانین ایمنی را رعایت نمایند. خطر جراحات ناشی از تصادفات رانندگی ممکن است با پوشیدن کمربند ایمنی و قرار دادن کودکان در صندلی های اتومبیل با اندازه مناسب در صندلی عقب کاهش یابد.

ریکاوری و بهبود بعد از زخم های تروما:

یکی از معجزات بدن انسان این است که در صورت بروز جراحت به طور طبیعی پوست را احیا کرده و بافت جدید را بازسازی می کند. با این حال، در موارد آسیب دیدگی شدید، روند احیاء زخم به طور چشمگیری کاهش می یابد. زخم هایی که بخیه شده اند، حتی پس از برداشتن بخیه ها نیز برای بهبود ساختار داخلی بافت به زمان نیاز دارند.

 

https://www.woundcarecenters.org/article/wound-types/traumatic-wounds

https://www.woundcarecenters.org/article/wound-basics/trauma-wound-basics


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922