منوی سایت

مراقبت از پای دیابتی:

دیابت یکی از بیماری های مادام العمر است که نیاز به کنترل دقیق دائمی دارد. به دلیل عدم کنترل طولانی مدت قند خون که مشکل اصلی بیماران دیابتی است، انتهای عصبی ممکن است آسیب ببیند. علاوه بر این، مشکلات گردش خون ممکن است در عروق کوچک و بزرگ رخ دهد. بر این اساس، بیماران دیابتی ممکن است بیشتر از افراد دیگر با مشکلات پا مواجه شوند. درمان مشکلات پای دیابتی دشوار است و از مهم ترین مشکلات سلامتی است.

کاهش حس و از دست دادن حس در پای بیماران دیابتی دیده می شود. به این دلایل، صدمات، اجسام خارجی، سوختگی و یخ زدگی ممکن است مورد توجه قرار نگیرد. بسته به آسیبی که به عضلات پا وارد می شود ، عضلات ممکن است انعطاف پذیری خود را از دست بدهند، کوچک تر شوند و تغییر شکل در انگشتان پا و کف پا ایجاد شود. توسعه زخم با بدتر شدن توزیع بار روی پاها تسریع می شود. علاوه بر بدتر شدن عملکرد غدد چربی و عرق پا، ممکن است خشکی، پینه و ترک بر روی پوست ایجاد شود.

زخم های ناشی از اختلالات تغذیه بافتی ناشی از تنگی و انسداد پای بیماران دیابتی به دلیل نقص گردش خون را پای دیابتی می گویند.

مراقبت از پای دیابتی چیست؟

دیابت که در سال های اخیر هم در کشور ما و هم در دنیا شیوع پیدا کرده است، می تواند بر تمامی سیستم های بدن تاثیر منفی بگذارد و همچنین مشکلات مختلفی را در پای بیماران ایجاد کند. هیچ اطمینانی وجود ندارد که همه افراد مبتلا به دیابت با پاهای خود مشکل دارند. بیماران دیابتی با مراقبت آگاهانه و خوب می توانند پاهای طبیعی و سالمی داشته باشند.

از آنجایی که غدد عرق در پای بیماران دیابتی به کندی کار می کنند، خشک شدن و ترک خوردن پاها به مرور زمان شروع می شود. باکتری هایی که می توانند از طریق این شکاف ها وارد شوند، خطر عفونت را ایجاد می کنند. پینه روی پای بیماران دیابتی و یا تغییر در ناخن ها و سوزش آنها باید در اسرع وقت مورد تاکید و درمان قرار گیرد. به همین دلایل، مراقبت از پای بیماران دیابتی یکی از مهم ترین مسائل برای سلامتی آنها محسوب می شود.

زخم پای دیابتی چگونه شروع می شود؟

مشخص شده است که علت اصلی درد در پاها در بیماران دیابتی ناتوانی در ارسال خون مورد نیاز در حین راه رفتن به عضلات ساق پا به دلیل تنگی و انسداد عروق است. در حالی که در ابتدا هیچ علامتی وجود ندارد، با افزایش انسداد و باریک شدن عروق، درد در پاها رخ می دهد. دردی که در ابتدا در دوره های استراحت از بین می رود، در دوره های استراحت نیز ظاهر می شود. زخم های پای دیابتی معمولاً به صورت زخم های کوچک اما غیر قابل ترمیم روی پوست ظاهر می شوند. بسته به سیر بیمار و بیماری، گاهی سیر آهسته و گاهی سریع را طی می کند و بافت ها را از بین می برد. این زخم ها ممکن است در برخی از بیماران منجر به از دست دادن اندام ها شود و برای بخش بسیار مهمی از آنها، فرآیندهای درمانی بسیار طولانی مورد نیاز است.

دلایلی که بر ایجاد زخم پای دیابتی تأثیر می گذارد را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

  •     مشکلات ناشی از آسیب عروقی و عصبی،
  •   دیابت کنترل نشده،
  •     سیگار کشیدن،
  •     تغییر شکل در استخوان ها،
  •  آسیب شناسی شدید ناخن،
  • مشکلات سلامتی اضافی مانند کاهش بینایی و چاقی،
  • بالا رفتن سن،
  •    عدم رعایت بهداشت

مراقبت از پای دیابتی چه می کند؟

همانطور که قبلا ذکر کردیم، بیماران دیابتی اغلب دچار مشکلات مربوط به پاهای خود می شوند. علاوه بر این، مقادیر بالای قند خون کنترل نشده، خطر ابتلا به عفونت را در دیابتی ها افزایش می دهد. به همین دلیل، هر زخم یا بریدگی که در بیماران دیابتی مورد توجه قرار نگیرد، در صورتی که به درستی و سریع التیام نیابد، می تواند بلافاصله عفونی شود. کارشناسان تاکید می کنند که روند درمان پس از عفونت بسیار دشوار است. به همین دلیل، بیماران دیابتی باید نهایت توجه را به سلامت پای خود داشته باشند و هرگز کنترل روتین خود را قطع نکنند.

به بیماران دیابتی توصیه می شود حداقل سالی یک بار پای خود را چک کنند تا از دست دادن احتمالی حس تشخیص داده شود. برای بیماران دیابتی که در معرض خطر هستند، باید هر روز پای خود را چک کنند و مراقب تغییرات ناحیه پاشنه و پنجه به خصوص از نظر سلامت پا باشند.

انواع مراقبت از پای دیابتی چیست؟

از بدو تشخیص در بیماران دیابتی، مراقبت و معاینات منظم توسط متخصصان از جمله اقداماتی است که باید برای جلوگیری از تشکیل پای دیابتی انجام شود. اقدامات پزشکی که در کل بدن به دلیل زخم پا در اثر دیابت اعمال می شود، مراقبت از پای دیابتی نامیده می شود. برای کاربردهای مراقبت از پای دیابتی نیازی به وجود زخم نیست و در مواردی که زخم وجود ندارد می توان آن را برای بیماران دیابتی اعمال کرد.

بیماران دیابتی باید هر روز پاهای خود را با آب ولرم بشویند و به خصوص بین انگشتان پا را با حوله نرم با احتیاط خشک کنند. علاوه بر این، پاها با کرم های پای دیابتی مرطوب می شوند. با کمک آینه بررسی می شود که آیا زخم، بریدگی، قارچ و تاول روی پا وجود دارد یا خیر. توصیه می شود افراد دیابتی ناخن های خود را صاف و با گوشه های گرد کوتاه کنند. از جمله توصیه های متخصصان این موضوع این است که بیماران دیابتی پینه ها و بافت های مرده خود را برش ندهند و این گونه مراحل مراقبتی را به متخصصان بسپارند.

چه زمانی برای مراقبت از پای دیابتی به متخصص مراجعه کنیم؟

پاها که تمام وزن بدن را تحمل می کنند و تحت فشار زیادی هستند، آسیب پذیرترین اندام بیماران دیابتی محسوب می شوند. در بیماران دیابتی کنترل نشده و درمان نشده، کاهش درد، دما و حس لمس ممکن است در نتیجه بدتر شدن عملکرد اعصاب در پاها و ساق پاها رخ دهد. علاوه بر این، زمینه برای التهاب های احتمالی آماده می شود، زیرا نمی توان متوجه  هر جسمی که در پا فرو می رود شد. از آنجایی که زخم به دلیل از دست دادن حس قابل مشاهده نیست، به پیشرفت خود ادامه می دهد و درمان آن دشوار می شود. بیماران دیابتی با یک یا چند مورد از جمله خشکی پا، ایجاد قارچ بین انگشتان پا، ایجاد تاول روی پا، پینه، سردی پا، بی حسی  و لمس، ضخیم شدن ناخن افراد سیگاری، مواجه هستند. 

فرآیند درمان مراقبت از پای دیابتی:

با توجه به اثرات منفی طولانی مدت دیابت بر روی ساختارهای عصبی، عروقی و سیستم ایمنی بدن، خطر بدشکلی و ایجاد زخم در پا در بیماران دیابتی افزایش می یابد. از جمله دلایل بستری شدن بیماران دیابتی در بیمارستان، زخم در پاهای آنها در صدر فهرست قرار دارد. درمان این زخم ها می تواند هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد.

در درمان زخم پای دیابتی، بیمار; توسط تیمی از متخصصین  ارزیابی می شود. در صورت وجود عفونت در پا، درمان آنتی بیوتیکی شروع می شود. قسمت هایی به نام بافت مرده در ناحیه زخم با استفاده از روش های جراحی از ناحیه زخم خارج می شود. ناحیه زخم باید به طور مرتب پانسمان شود. رژیم غذایی مناسب و انسولین درمانی به منظور بازگرداندن سطح قند خون بیماران به مقادیر طبیعی ترتیب داده شده است. علاوه بر این، اقدامات ارتوپدی برای جلوگیری از فشار انجام می شود، زیرا فشار دادن روی زخم ممکن است بهبود را به تاخیر بیندازد. انسداد یا اختلال عروقی که در اکثر بیماران دیابتی رخ می دهد، می تواند با کاهش جریان خون در ناحیه زخم از بهبود زخم جلوگیری کند. به همین دلیل انسداد رگ ها با مناسب ترین روش ها باز می شود. اکسیژن درمانی هایپرباریک از جمله روش های کمکی مورد استفاده در زخم پای دیابتی است. با این روش بیمار با فشارهای بالا اکسیژن تنفس می کند و کمبود اکسیژن در ناحیه زخم برطرف می شود. اثرات سلول‌های سیستم ایمنی که باکتری‌ها را از بین می‌برند بهبود می ‌یابد، کارایی سلول‌هایی که زخم‌ها را بهبود می‌دهند افزایش می‌یابد و بهبود زخم تسریع می‌شود.

source: https://www.nihatdivarci.com/ozel-bakimlar/diyabetik-ayak-bakimi


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922