منوی سایت

زخم علائمی است که در نتیجه از بین رفتن یکپارچگی بافت و آسیب در بدن در اثر ضربه ناشی از عوامل خارجی رخ می دهد. علائم و آسیب در بدن می تواند به طرق مختلف ظاهر شود. نباید با توجه به ظاهر خارجی زخم های خارجی ارزیابی شود. حتما باید اطلاعات معاینه را ببینید.

 • می تواند تک یا چندتایی باشد.
 • ممکن است محدود به یک ناحیه از بدن باشد یا گسترده باشد.
 • زخم در یک اندام منفرد یا شامل بیش از یک سیستم قابل مشاهده است.
 • ممکن است به صورت ماکروسکوپی (با چشم) یا فقط به صورت میکروسکوپی (با ابزار) قابل تشخیص باشد.
 • این می تواند اولیه یا ثانویه باشد.
 • ممکن است ضایعه دائمی یا موقتی وجود داشته باشد.
 • ممکن است کشنده باشد یا نباشد.
 • ممکن است آسیب جسمی یا روحی وجود داشته باشد.

مواردی که در بررسی باید رعایت شود:

 • تعداد کل زخم ها
 • موقعیت آناتومیکی دقیق هر زخم
 • اندازه، شکل، دور و عمق هر زخم. اندازه گیری ها باید بر حسب میلی متر نوشته شود.
 • تغییرات اطراف زخم
 • ویژگی های ظاهر یا توزیع زخم ها
 • وجود یا عدم بهبود و عوارض آن
 • معاینه رادیولوژیکی به ویژه در جراحات مشکوک به سلاح گرم اهمیت دارد.
 • بررسی زخم از نظر مواد خارجی (شیشه، رنگ، فلز، ماسه و …) ضروری است.

علائم زخم:

ساییدگی: در نتیجه خراشیدن بالاترین لایه پوست بدن توسط یک اثر خارجی رخ می دهد.

ساییدگی ها از نظر پزشکی مهم هستند زیرا جهتی را که نیرو از آن وارد می شود را نشان می دهد. به عنوان مثال، در خراشیدگی های ناشی از برخورد خودرو با عابر پیاده، خراش دادن ممکن است با جمع کردن پوست با شدت بیشتر در یک طرف، اطلاعاتی در مورد جهت برخورد بدهد. خراش هایی به شکل خطوط موازی و خطی نشان می دهد که این خراش ها ناشی از خراشیدن با ناخن بوده است. مکان ها و جهت خراش ها در نشان دادن موقعیت شخصی که آنها را ایجاد کرده است مهم است.

شناسایی زخم و مشخصات آن؛

 1. اندازه زخم; طول زخم روی پوست است.
 2. بافت زخم; این ساختاری است که مرز بین بافت جامد سالم را تشکیل می دهد.
 3. عرض زخم; فاصله بین دو لب زخم است.
 4. زوایای زخم; این سوراخی است که زخم در بافت ایجاد می کند. در ابزارهای برش باریک و در ابزارهای کند پهن است.
 5. دم زخم; این خراش های ظریفی است که ابزار هنگام ورود و خروج از بدن روی پوست ایجاد می کند.
 6.  عمق زخم; عمقی که در آن زخم عمیقاً توسط بدن پوشیده شده است.

منشاء زخم ها به طور کلی:

 زخم های با ابزار تیز:

زخم با ابزار تیز زخمی است که با چاقو، ابزار نوک تیز ایجاد می شود. با مالیدن قسمت تیز آن روی پوست ایجاد می شود. این نوع زخم ها با ابزارهایی مانند تیغ و شیشه ایجاد می شوند که فقط سطح پوست را خراش می دهند. مهم ترین ویژگی این است که فقط خراش های سطحی ایجاد می کنند و ضایعاتی روی استخوان ایجاد نمی کنند. زخم ها گسترده تر از عمق هستند.

 زخم های با ابزار سوراخ کننده – تیز:

ابزارهایی که زخم را تشکیل می دهند هم عملکرد برش و هم سوراخ کردن دارند. ابزارهایی مانند چاقو و خنجر شکاری این نوع زخم را ایجاد می کنند. اگر ابزار از هر دو طرف تیز باشد و هر دو طرف آن باریک باشد، اگر یک طرف ابزار تیز و طرف دیگر صاف باشد، در آن صورت یک زخم باریک در سمت برش و یک زخم با زاویه وسیع در طرف دیگر ایجاد می‌شود. اگر نوک آن تیز باشد، از یک طرف تیز و از طرف دیگر صاف باشد، هر دو زاویه زخم باریک است، اما زخم فقط به سمت نوک تیز ساز رشد می کند.

زخم های با ابزار تیز – له کننده

زخم هایی هستند که توسط ابزارهایی ایجاد می شوند که با سطح آن بریده می شوند و باعث صدمات کندی می شوند که با وزن آن بافت را مختل می کند. آنها ابزاری هستند که با صورت و وزن تیز خود کار می کنند. نمونه هایی از این موارد زخم های ناشی از ابزارهایی مانند تبر است.

به عنوان یک ضایعه عمیق و اغلب شامل عروق خونی اصلی، اعصاب، ماهیچه ها و استخوان ظاهر می شود. اینها با تبرهای سنگین و تیز و ابزارهای مشابه شکل می گیرند. 

زخم های نافذ:

  با  نوک تیز خود به پوست نفوذ می کنند. زخم‌های نافذ زخم‌هایی هستند که در اثر سوراخ کردن بدن با ابزارهای تیز یا نقطه‌ای مشخص مانند میخ، تکه یخ، چاقو، شمشیر ایجاد می‌شوند. عمق زخم بیشتر از طول آن است. خراشیدگی روی لب های زخم معمولا وجود ندارد. با این حال، اگر ابزار با نیروی زیاد وارد زخم شود، ممکن است ساییدگی ایجاد شود. عمق زخم ممکن است بیشتر از ابزاری باشد که زخم را ایجاد کرده است. این بسته به سطح ابزار و تأثیر نیروی اعمال شده رخ می دهد. اگر ابزار بشکند، ممکن است بخشی از ابزار در زخم پیدا شود. این زخم ها با ابزارهایی مانند سوزن ایجاد می شوند. زخم های ناشی از ابزارهای نافذ، زخم های معمولی هستند.  

source:https://bilirkisiraporlari.com/olume-neden-olan-yaralarin-kriminal-incelemesi/


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922