منوی سایت

واریس به تورم سیاهرگ ها در ناحیه داخلی و بالای قوزک پاها گفته می شود. زخم های ناشی از سیاهرگ های متورم از سطح پوست بیرون زده و قابل مشاهده هستند. لبه های بیرونی رگ ها ناهموار است و عموما با خارش و درد محدودی در اطراف زخم ها همراه است. در این حالت شما در ماهیچه های ساق پای خود احساس سفتی می کنید و یا حس سنگینی در پاهایتان دارید.

این زخم ها به کندی بهبود می یابند و در صورت عدم معالجه از چند هفته تا چند سال می توانند ادامه داشته باشند. معمولا به خاطر ضعف بدن در گردش خون اتفاق می افتند. یعنی گردش خون در پاها بسیار آهسته انجام می شود. باقی ماندن خون در پاها برای زمان بیشتری باعث ایجاد تورم در سیاهرگ ها می شود. توجه داشته باشید که بلافاصله پس از تشخیص، اقدام به درمان زخم واریس نمایید وگرنه در صورت تداوم  این اختلال مشکلات جدی تری برای شما اتفاق می افتد.

درمان زخم واریس

نشانه های زخم واریس

مهم ترین نکته در مساله درمان زخم واریس، این است که شما نشانه های این بیماری را بشناسید تا در زمان مناسب بتوانید به درمان بپردازید. در ادامه به برخی از علایم این بیماری اشاره کرده ایم:

 • تورم شدید در ناحیه مچ پا
 • احساس سنگینی داشتن در پاها
 • ترشحات نامتبوع از زخم
 • احساس درد در پاها مخصوصا بخش داخلی پا
 • سفت شدن پوست در ناحیه اطراف زخم که نهایتا باعث سفتی ماهیچه های پا میشود
 • خارش پوست پاها
 • قرمزی پوست پاها
 • تورم شدید سیاهرگ ها در ساق پا
 • تیره شدن رنگ پوست در اطراف ناحیه زخم

در صورت مشاهده بیشتر این علایم، به پزشک متخصص مراجعه نموده و وضعیت خود را بررسی نمایید. چنانچه به این بیماری مبتلا شده باشید می توانید به سرعت درمان زخم واریس را انجام دهید.

افراد مستعد برای ابتلا به زخم واریس

این زخم معمولا در افرادی مسن به خصوص آن های که مبتلا به آرتریت هستند، ایجاد می شود. البته شیوع آن در بین زنان بسیار بیشتر از مردان گزارش شده است. یکی از مهم ترین علت های ایجاد زخم واریس، وزن بالا است. عموما در افراد چاق فشار زیادی به پاها و رگ های این قسمت وارد می شود. به علت این فشار، نواقصی در گردش صحیح خون ایجاد می شود. بنابراین خون وریدی به آهستگی در سیاهرگ های پا حرکت می کند. با توجه به این کندی و گردش مداوم خون در بدن واریس ایجاد می شود.

وجود بیماری های مرتبط با اختلال در گردش خون مانند لخته شدن خون، فلبیت و تورم های شدید در رگ ها باعث می شوند که شما برای ابتلا به زخم واریس مستعد باشید. ایجاد لخته خون در پاها آسیب های جدی را به دریچه های وریدی وارد می کند. داشتن رگ های گشاد و سیگار کشیدن از دیگر عللی است که سبب بروز این اختلال در بدن می شوند.

آسیب های قبلی پا همانند شکستگی در استخوان ها و همچنین جراحی های قبلی مانند تعویض مفصل زانو یا ران می توانند باعث ایجاد اختلال در راه رفتن بشوند و یا اینکه باعث ایجاد لخته در رگ ها شوند. در هر دو صورت، فرد را در ابتلا به زخم واریس مستعد می کند. این افراد با توجه به اینکه احتمال بیشتری برای ابتلا دارند باید پس از مشاهده علایم به درمان زخم واریس بپردازند.

تشخیص زخم واریس

در بالا برخی علایم شایع زخم واریس را نام بردیم. در صورتی که این علایم را مشاهده نمودید و همچنین اگر زخمی در پاهای شما ایجاد شد که درمان نمی شود و یا آلودگی خاصی در زخم های شما ایجاد شده که آن نیز بهبود نمی یابد حتما برای درمان زخم واریس به یک متخصص مراجعه کنید.

پزشک با یک معاینه ساده پوستی و میزان درد شما در این قسمت می تواند تشخیص دهد. ممکن است پزشک همچنین از شما سوالاتی درباره بیماری های سابق تان بپرسد تا بتواند بهتر به شرایط شما برای درمان زخم واریس تسلط یابد. مثلا از شما درباره اینکه آیا مبتلا به دیابت هستید و یا اینکه دچار سفت شدن شریان ها شده اید یا نه سوال خواهد کرد.

در برخی موارد نادر پیش می آید که با این مراحل پزشک قادر به تشخیص نباشد به همین دلیل برای شما آزمایشاتی مانند اشعه ایکس یا سی تی اسکن تجویز می کند تا بتواند شرایط پاها و رگ های این قسمت را به وضوح ببیند. پس از انجام این آزمایش ها و برخی دیگر، در نهایت متخصص به شما اعلام می کند که به واریس مبتلا شده اید یا نه.

نکته ی مهمی که در طی درمان زخم واریس باید توجه داشته باشید این است که این زخم ها نیاز به مراقبت های جدی دارند. اگر این زخم ها به مشکلات دیگر مثل عفونت های پوستی و استخوانی تبدیل شوند می توانند درمان زخم واریس را مشکل کرده و حتی در مواردی نادر منجر به سرطان پوست بشوند. در ادامه علایم این عفونت ها را معرفی خواهیم کرد.

درمان زخم واریس

علایم عفونت در زخم واریس

زخم واریس از جمله جراحت هایی است که در تبدیل شدن به عفونت های باکتریایی مستعد است. برای آگاهی یافتن از این علایم موارد زیر را مطالعه نمایید:

 • ایجاد تب با درجه حرارت بالا
 • افزایش ترشحات نامطبوع زخم
 • مشاهده چرک های عفونی
 • بدتر شدن دردها در این نواحی
 • بوهای ناخوشایند در ناحیه زخم
 • تورم زیاد و قرمزی شدیدتر پوست

پس از وخیم تر شدن علایم زخم و مشاهده نشانه های ذکر شده حتما برای درمان زخم واریس به پزشک متخصص مراجعه نمایید و روند درمان را جدی بگیرید.

درمان زخم واریس

عمدتا زخم های واریسی با یک مراقبت خوب طی ۳ تا ۴ ماه به طور کامل درمان می شوند. مهم مساله رعایت این نکته است که همواره برای درمان زخم واریس به یک متخصص مراجعه نمایید که در این زمینه مهارت کافی داشته باشد.

تمیز کردن و پانسمان زخم

مهم ترین اقدام برای درمان زخم واریس خارج کردن بافت های مرده زخم در این قسمت است که این اقدام توسط متخصص و یا پرستار انجام می شود. پس از آن زخم را پانسمان کنید. توجه کنید که از پوشیدن لباس های چسبنده خودداری کنید. تعویض پانسمان ها به صورت هفتگی است.

فشرده کردن

پرستار شما با استفاده از بانداژهای فشاری یا جوراب های مخصوص برای درمان زخم واریس استفاده می کند تا با ایجاد فشار مناسب، گردش خون در پاها به سمت قلب را افزایش دهد. این امر یک کار تخصصی است که توصیه می شود توسط پرستار یا کادر آموزش دیده برای شما انجام شود. اولین بانداژ معمولا دردناک است به همین خاطر می توانید از مسکن استفاده کنید. این بانداژها نیز به همراه پانسمان ها هفته ای یکبار تعویض می شوند.

در صورت احساس درد بیش از حد با متخصص مربوطه مشکل خود را مطرح نمایید و از هرگونه اقدام خودسرانه بپرهیزید. اگر در مرحله درمان زخم واریس به خاطر فشار بانداژ احساس ناراحتی کردید سعی کنید کمی پیاده روی کنید. اما اگر موارد زیر را احساس کردید سریعا برای باز کردن بانداژ اقدام نمایید و سپس با پزشک خود تماس بگیرید.

 • درد شدید در جلوی مچ پا
 • درد شدید در قسمت بالایی پا
 • تورم انگشتان پا و تغییر رنگ آن ها به آبی

امروزه به جای این بانداژهای فشاری از دستگاه های مخصوصی برای ایجاد فشار در پا استفاده می شود. همچنین برخی کلینیک ها، از جوراب های جدیدی استفاده می کنند. قطعا در آینده نحوه درمان زخم واریس تغییر خواهد کرد. شما پس از مشورت با یک متخصص می توانید بهترین روش را برای خود انتخاب نمایید.

Source: www.nhs.uk, www.webmd.com


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922