منوی سایت

پوست پاشنه پا به شدت آسیب پذیر است. بخش خلفی پا فقط توسط لایه ی نازکی از پوست و چربی پوشانده شده است و این امر باعث افزایش ریسک ایجاد زخم در آن می شود. هنگامی که بیمار به پشت دراز می کشد تمام فشارهای روی پا و ساق پا به پاشنه پا منتقل می شود که پرفیوژن نسبتاً ضعیفی دارد (پرفیوژن به معنی انتقال مواد مغذی از سرخرگ ها به مویرگ ها است) و بافت عضلانی اندک آن توانایی جذب این فشار و تنش وارده را ندارد.

 

روش هایی ساده برای جلوگیری از زخم های فشاری پاشنه پا

 

میزان شیوع زخم های فشاری پاشنه پا متفاوت است، اما تخمین زده می شود که زخم های پاشنه تقریباً یک سوم کل زخم های فشاری را تشکیل می دهند. در موارد شدید، زخم های فشاری پاشنه پا می توانند به قطع عضو منجر شوند.

بیماران زیر بیشتر در معرض خطر ابتلا به زخم های فشاری پاشنه قرار دارند:

* بیمارانی که به دلیل شکستگی لگن، جراحی تعویض مفصل، آسیب نخاعی، سندرم گیلین-بار و سکته مغزی توانایی حرکت دادن پاهای خود را از دست داده اند.

* بیماران مبتلا به دیابت که از نوروپاتی محیطی رنج می برند و در توانایی احساس فشار در آنها تغییر کرده است.

* بیماران مبتلا به اسپاسم پا و درد کنترل نشده

عوامل خطر زخم فشاری پاشنه پا

به طور کلی، چندین عامل خطر برای ابتلا به زخم فشاری پاشنه پا شناخته شده اند، از جمله:

 • تغذیه ناکافی یا سوء تغذیه
 • سن بالا
 • ناهنجاری های گردش خون
 • عدم تحرک
 • عمل جراحی سنگین
 • مشکلات سلامتی متعدد به صورت همزمان
 • کم آبی بدن (دهیدراتاسیون)
 • نیروهای اصطکاکی
 • دیابت
 • بیماری عروق محیطی
 • شکستگی استخوان لگن
 • سطوح کم آلبومین در خون یا کم خونی
 • چاقی یا پایین بودن شاخص توده بدنی

عوامل فوق علاوه بر زخم فشاری پاشنه پا ریسک ابتلا به سایر زخم های فشاری را نیز افزایش می دهند.

علائم بالینی زخم های فشاری پاشنه

علائم ابتدایی زخم های فشاری پاشنه پا می توانند شامل حساسیت پوست، تغییر رنگ و تغییر دمای پوست در ناحیه آسیب دیده باشند. زخم هایی که با اریتمای   همراه هستند منجر به کاهش پرفیوژن در ناحیه آسیب دیده می‌شوند که ممکن است به دلیل نیروهای اصطکاکی ایجاد شود. علائم آسیب عمیق بافتی در ناحیه پاشنه پا شامل مشاهده ی رنگ بنفش تیره یا ارغوانی مایل به قرمز و گرمتر یا سرد تر شدن محل آسیب دیده نسبت به بافت اطراف آن است. این ناحیه به احتمال زیاد حساس و دردناک شده و تاول هایی پر از خون روی آن ایجاد می شود. در صورت عدم درمان و وخیم تر شدن آسیب، ممکن است تاول ها خشک شده و به رنگ سیاه در بیایند. همچنین ممکن است در ناحیه آسییب دیده زخم باز ایجاد شود.

 

روش هایی ساده برای جلوگیری از زخم های فشاری پاشنه پا

پیشگیری از زخم های پاشنه پا

بهترین راه برای درمان زخم های پاشنه، پیشگیری از آنها است. اولین قدم در پیشگیری از زخم پاشنه پا توجه به این امر است که افرادی که یک یا چند مورد از عوامل خطر ذکر شده در بالا را دارند و به دلایل مختلفی مجبور هستند مدت زمانی به پشت دراز بکشند احتمال دارد به این زخم ها مبتلا شوند. راهکارهای پیشگیری از زخم فشاری پاشنه شامل تشخیص خطر، کاهش فشار روی پاشنه، ارزیابی وضعیت تغذیه ای بیمار، جلوگیری از استراحت بیش از حد در رختخواب است.

 وسایل زیر در جلوگیری از ایجاد زخم فشاری پاشنه سودمند هستند:

 • بالش: از بالش می توان برای کاهش فشار روی پاشنه پای بیماران استفاده کرد. توصیه می شود بالش ها از طول زیر ساق پا قرار گیرند تا پاشنه کاملاً از سطح زمین بلند شود. با این حال، ممکن است حفظ موقعیت مناسب پاشنه برای بیماران دشوار باشد زیرا ممکن است بخواهند در رختخواب حرکت کنند، به همین دلیل این روش فقط برای مدت زمان کوتاهی توصیه می شود.
 • وسیله های مخصوص کاهش فشار روی پاشنه: می توان از وسیله های ساخته شده از پوست گوسفند، پوست خرگوش و آتل برای کاهش فشار روی پاشنه بیماران استفاده کرد. این وسیله ها صرف نظر از میزان حرکت بیماران در رختخواب می توانند بصورت شبانه روزی زیر پاشنه باقی مانده و برای همه بیماران قابل استفاده هستند. آن ها از وارد آمدن نیروهای اصطکاکی به پاشنه جلوگیری می کنند. همچنین فشار روی پاشنه پا را کاهش دهند و از زخم های فشاری پاشنه جلوگیری می کنند.

زخم های فشاری پاشنه می توانند در بیمارانی که استراحت مطلق دارند نیز بسیار شایع باشند. بنابراین با کاهش فشار روی پاشنه از طریق بالش و سایر وسیله های مخصوص می توان از بروز آن ها در بیمارانی که در معرض خطر زخم های فشاری هستند جلوگیری کرد. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که بین زمان ایجاد زخم پاشنه و زمان ظاهر شدن علائم آن روی پوست بین چند ساعت تا چند روز فاصله است. این بدین معناست که برای پیشگیری از زخم باید قبل از بروز علائم آن در بیمار  از وسیله های کاهش فشار پاشنه استفاده شود.

Source: www.woundsource.com


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922