منوی سایت

شاید شما نیز در طول زندگی دچار آسیب دیدگی شده و با زخم باز روی پوست خود مواجه شده باشید. زخم باز یک نوع جراحت است که در اثر آسیب دیدگی بافت داخلی یا بیرونی بدن رخ می دهد. تقریبا همه افراد در طول زندگی خود چنین زخم هایی را تجربه می کنند.

بیشتر زخم های باز جزئی بوده و در خانه قابل درمان هستند. افتادن روی زمین، تصادفات رانندگی و برخورد با اشیا تیز شایع ترین علت ایجاد زخم های باز است. در صورت بروز آسیب های جدی لازم است که حتما به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید.

این امر به خصوص در صورت مواجه شدن با خونریزی زیاد به مدت بیش از ۲۰ دقیقه صادق است و لازم است که فرد در چنین مواقعی حتما پزشکی متخصص را در جریان امور قرار دهد. زخم های باز معمولا انواع مختلفی را شامل می شوند.

زخم باز چیست؟

از طرفی همانطور که مطرح شد، برخی زخم های باز را می توان در خانه درمان کرد. به همین جهت در مقاله پیش رو قصد داریم تا در مورد انواع مختلف زخم باز اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار داده و روش های درمان آنها را مطرح کنیم.

انواع زخم باز

انواع مختلفی از زخم های باز وجود دارند که بسته به علت رخداد آنها به چهار گروه کلی دسته بندی می شوند. در ادامه به بررسی این نوع زخم ها خواهیم پرداخت:

زخم باز ناشی از سایش پوست

سایش سطح پوست زمانی ایجاد می شود که پوست فرد روی سطحی خشن و سخت خراشیده شود. زخم هایی که در اثر افتادن بر زمین یا تصادفات جاده ای خفیف ایجاد می شوند، معمولا در دسته زخم های باز ناشی از سایش پوست قرار می گیرند.

چنین زخم هایی معمولا خونریزی زیادی به همراه ندارند و به آسانی قابل درمان هستند اما لازم است که برای جلوگیری از بروز هرگونه عفونتی، زخم های باز تمیز شده و ضد عفونی شوند.

زخم های باز ناشی از ترک

زخم باز ناشی از ترک معمولا در اثر بریدگی یا پارگی عمیق پوست اتفاق می افتد. از جمله عللی که سبب بروز چنین زخم های بازی می شوند می توان به آسیب های ناشی از بریدن با چاقو، ابزار و ماشین آلات اشاره کرد. در صورتی که زخم های ایجاد شده در سطح عمیق تری از پوست ایجاد شوند، ممکن است که خونریزی ناشی از آن بسیار وسیع و گسترده تر باشد.

زخم های باز Puncture

چنین زخم هایی معمولا در اثر آسیب دیدگی پوست با یک شی تیز مانند سوزن یا ناخن ایجاد می شوند.  البته زخم های ایجاد شده در اثر برخورد گلوله نیز در این دسته قرار می گیرند. اگرچه چنین زخم بازی با خونریزی همراه نیست یا خونریزی ناشی از آن بسیار کم است اما ممکن است که این زخم ها چنان عمیق باشند که به اندام های داخلی آسیب برسانند.

در مورد چنین زخم هایی بهتر است که حتما نزد پزشک معالج مراجعه کرده و از بخواهید تا اقدامات لازم برای پیشگیری از عفونت را برای شما تجویز کند.

زخم های باز Avulsion

زخم های باز Avulsion که با نام زخم های باز فرسایشی نیز شناخته می شوند، معمولا در اثر پارگی جزئی یا کامل پوست و بافت زیر آن ایجاد می شوند. چنین زخم هایی اکثرا در اثر آسیب های جدی تر مانند انفجارها، تصادفات رانندگی شدید یا شلیک گلوله اتفاق می افتد.

چنین زخم هایی عموما با خونریزی شدید و زیاد همراه هستند و لازم است که حتما توسط پزشک متخصص مورد بازبینی قرار گیرند.

زخم باز چگونه درمان می شود؟

برخی از زخم ها با مراقبت در منزل درمان شده و برخی دیگر نیاز به مراقبت های پزشکی دارند. در ادامه قصد داریم تا نحوه مراقبت از زخم های باز در خانه را مطرح کنیم.

مراقبت از زخم های باز جزئی در منزل

زخم های باز جزئی را می توان در منزل درمان کرد. به منظور بهبودی زخم بهتر است که ابتدا زخم را بشویید و ضد عفونی کنید تا کلیه میکروب ها از بین بروند. برای کنترل خونریزی و جلوگیری از تورم زخم بهتر است که از فشار مستقیم استفاده کنید.

به منظور بستن زخم همیشه از پانسمان استریل یا بانداژ استفاده کنید. زخم های بسیار جزئی معمولا بدون بانداژ بهبود پیدا می کنند. به منظور جلوگیری از هر گونه عفونت یا آسیب دیگری بهتر است که چنین زخم های بازی را به مدت ۵ روز تمیز و خشک نگه دارید و دیگر مراقبت های لازم را به انجام برسانید.

معمولا زخم های باز با کمی درد همراه هستند که برای تسکین درد می توانید با تجویز پزشک از استامینوفن استفاده کنید. از استفاده از آسپرین یا داروهای هم خانواده آن جدا خودداری کنید چرا که استفاده از این داروها خونریزی را تشدید کرده و آسیب های جبران ناپذیری را به همراه دارد.

اگر تورم یا کبودی در اطراف زخم باز مشاهده می شود، بهتر است که برای کاهش این عوارض از کمپرس یخ استفاده کنید. چنانچه بیشتر وقت خود را خارج از منزل می گذرانید، بهتر است که در محل زخم های باز از ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید تا زمانی که زخم باز بهبودی کامل پیدا کند.

زخم باز چیست؟

در چه موقعیت هایی برای درمان زخم های باز باید به پزشک مراجعه کرد؟

زخم های بازی وجود دارند که لازم است که برای درمان آنها و جلوگیری از عفونت و خونریزی زیاد نزد پزشک مراجعه کرد. چنین زخم هایی عبارتند از:

  • زخم باز عمیق تر از حد معین
  • زخم های بازی که خونریزی آنها با فشار مستقیم متوقف نمی شود.
  • زخم های بازی که خونریزی ناشی از آنها بیش از ۲۰ دقیقه به طول بیانجامد.
  • خونریزی هایی که نتیجه بروز یک تصادف جدی است.

روش های درمان زخم باز ناشی از آسیب های جدی

پزشک شما ممکن است که از تکنیک های مختلفی برای درمان زخم باز استفاده کند. پس از تمیز کردن و احتمالا بی حسی ناحیه مورد نظر، ممکن است که پزشک از چسب های پوست، بخیه یا روش های دیگر برای بستن زخم های باز استفاده کند.

بسته به محل قرارگیری زخم و احتمال عفونت ممکن است که پزشک زخم را نبندد و اجازه دهد که زخم باز به طور طبیعی بهبود یابد. در برخی موارد نیز امکان آن وجود دارد که زخم بسته شود و علت آن جلوگیری از عفونت و آبسه شدن زخم باز است.

درمان دیگر زخم های باز شامل داروهای ضد درد است. پزشک ممکن است که در اثر وجود عفونت یا خطر بالای ابتلا به عفونت، پنی سیلین یا آنتی بیوتیک دیگری برای بیمار تجویز کند. در برخی موارد نیز ممکن است که بیمار به جراحی نیاز داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که پس از خروج از بیمارستان تعویض باندها و پانسمان و ضدعفونی کردن زخم بر عهده شما خواهد بود.

آیا عوارضی ناشی از زخم باز وجود دارد؟

مهم ترین عارضه ناشی از زخم باز عفونت است. عفونت ممکن است که با علائمی همراه باشد:

  • تورم
  • چرک در اطراف زخم به رنگ سبز، زرد یا قهوه ای
  • چرک با بوی ناخوشایند
  • تب بالاتر از ۳۸ درجه سانتی گراد
  • زخمی که بهبود نمی یابد.

در صورت مشاهده چنین علائمی بهتر است که حتما پزشک متخصص را در جریان گذاشته و از او راهنماییی بخواهید. در نهایت باید بگوییم که زخم باز در اثر هرگونه آسیبی که رخ داده باشد نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت در ناحیه مورد نظر داشته تا در نهایت زخم به خوبی بهبود یافته و سلامتی فرد را تهدید نکند.

Source: www.healthline.com


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922