منوی سایت

زخم های ناشی از بیماری عروقی زخم هایی است که درمان آن دشوار و طولانی مدت است، زیرا پوست دارای تغذیه نامناسب است و گرایش زیادی به عود دارد. همانند هر بیماری، مناسب ترین روش جلوگیری از تشکیل زخم است.

زخم های واریسی و اختلالات عروقی

چگونگی  جلوگیری از زخم های واریسی:

 • برای جلوگیری از ضربه به پا از کفش های بسته باید استفاده شود
 • واریس ها قبل از پیشرفت باید درمان شوند.
 • نباید زیاد سر پا بمانید
 • از جوراب های واریس باید تا زمان درمان استفاده شود
 • درمان باید به محض شروع زخم آغاز شود.
 • باید مدام تحت کنترل متخصص باشد

درمان زخم های واریسی:

وضعیتی است که در مراحل پیشرفته بیماری، در پاها به علت اختلال در گردش خون و خونرسانی در بافت ها، زخم تشکیل می شود. درمان شامل اصلاح اختلالات گردش خون، استراحت کردن پاها با نگه داشتن در ارتفاع ، پانسمان مناسب و روش های جراحی در صورت لزوم است. با استفاده از روش PRP در سال های اخیر، زمان بازیابی بسیار کوتاه شده است. با این حال، اقدامات احتیاطی باید بعد از عمل ادامه یابد.

اگر زخم های واریسی توسط یک متخصص درمان نشوند، بهبود به تعویق خواهد افتاد و مشکلات دیگری ممکن است ایجاد شود. اگر مراقبت منظم انجام نشود، زخم دچار التهاب می شود، ناحیه زخم گسترش می یابد و دردناک خواهد بود.

این وضعیت روی حرکات مچ پا و پای بیمار تاثیر می گذارد و بیمار حتی ممکن است لنگ باقی بماند، چون حرکت مفصلی مچ پا محدود خواهد بود. زخم واریسی روی مچ پا می تواند عمیقا پیشرفت کند و موجب التهاب استخوان شود. حتی اگر زخم بسته شود، دوباره باز می شود و باعث ناتوانی بیمار و کاهش کیفیت زندگی می شود. در درمان زخم های واریسی ابتدا هدف بهبود زخم و جلوگیری از تکرار آن است. هدف اصلی ما این است که زخم را با استفاده از فشار خارجی با پانسمان و جوراب  درمان کنیم.

– برای جلوگیری از لخته شدن خون پاها را باید بالا نگه داشت

– از باند الاستیک یا جوراب باید هنگام ایستادن یا راه رفتن استفاده شود

– مراقبت از زخم با محصولات مناسب

– درمان رگ های واریسی ها باید انجام شود.

زخم های واریسی و اختلالات عروقی

مراقبت از زخم های واریسی:

زخم با آب استریل یا سرم  ۰۹٪ Nacl شسته می شود. زخم با پماد ضد عفونی کننده و ضد باکتری درمان نمی شود. زخم با گاز استریل خشک پوشیده شده و با باند الاستیک بسته می شود. تحقیقات نشان داده است که محصولات پانسمان مخصوص به بهبود زخم کمک نمی کند. فقط پانسمان خشک  برای زخم کافی است. می توان از جوراب واریس استفاده کرد. البته، کار درست این است که از یک متخصص با تجربه کمک بگیریم.

درمان زخم با  PRP:

بسیاری از روش های استفاده شده در درمان می تواند برای ماه ها یا حتی سال ها ادامه یابد،  روش PRP که در سال های اخیر اختراع شده است باعث تغییرات در بهبود زخم شده است. در سرم تهیه شده که به اطراف زخم  تزریق می شود GF (عامل رشد) وجود دارد که باعث تسریع سرعت بهبود می شود. زخم هایی که ماه ها و سال ها بهبود نمی یابد  به طور کامل در عرض ۲-۳ هفته بهبود می یابد.

نحوه  انجام PRP در درمان زخم:

۱۰ میلی لیتر خون از ورید بیمار با یک سرنگ گرفته می شود و  در دستگاهی که سانتریفیوژ نامیده می شود  با سرعت بالا چرخانده می شود، عناصر غیر ضروری را جدا می کند و سرم های غنی از چربی های خون (پلاکت ها) به دست می آید. سرم حاصل به داخل ناحیه زخم تزریق می شود و سطح با این سرم شسته می شود. در مطالعات علمی، یافته شده است که کاربرد PRP میزان بهبود را ۲ تا ۴ بار افزایش می دهد و توسط FDA تایید شده است. علاوه بر درمان زخم ها ، از PRP برای اهدافی مانند چین و چروک ها ، ریزش مو، مراقبت از پوست نیز استفاده می شود. PRP بهترین روش در درمان زخم های واریسی و عروقی  است.

آیا زخم های واریسی تکرار می شوند؟

متاسفانه، پاسخ بله است. پوستی که بعد بهبود زخم به وجود می آید نسبت به پوست نرمال  ظریف تر و سریع تر آسیب  می بیند. همانند قبل میل به بهبود دارد. چند ماه طول می کشد. اگر واریس دارید، قبل از اینکه رشد کند، باید مشکل را درمان کنید، اگر زخم ایجاد شود، قبل از عمیق تر شدن درمان شود، و پس از درمان از جراحت بیشتر مراقبت شود.

فشار درمانی: هدف از فشار درمانی کمک به جریان خون است. فشار درمانی از لخته شدن عروق خونی بزرگ به وسیله فشار روی پوست جلوگیری می کند. سبب کاهش میزان نشت مایع از رگ ها و مانع انباشت مایع بین بافت ها می شود.

 • زخم واریسی به پمپ عضله زیر زانو کمک می کند تا به طور موثر و قوی تر عمل کند
 • سبب کاهش ورم با جلوگیری از نشت مایع بین رگ ها و عروق لنفاوی.
 • کاهش فشار داخل وریدی با جلوگیری ازلخته شدن رگ ها.
 • حمایت از بافت همبند و عروقی را فراهم می کند و مانع از تغییر شکل می شود.
 • اجازه می دهد تا مایع بین بافت ها به عروق لنفاوی بازگردد

از فشار درمانی، جوراب، باند الاستیک، مخازن مایع و دستگاه های الکترونیکی برای کمک به کار پمپ ران ها در درمان بیماری های وریدی استفاده می شود.

واریس باعث لخته شدن خون می شود:

لخته شدن در رگ ها، یعنی  واریس، بسیار مهم نیست، زیرا معمولا اثر کشنده ای ندارند و تقریبا به طور کامل درمان می شوند. در درمان هیچ لخته ای گرفته نمی شود و یا برای دسترسی عروقی تلاش نمی شود و از روش های دارویی و پیگیری استفاده می شود. انتظار می رود که لخته به طور خود به خود در عرض چند هفته بعد از استراحت و مصرف داروها حل شود. به منظور جلوگیری از تشکیل لخته های جدید و افزایش رشد لخته های موجود، باید آسپرین (سالیسیلیک اسید) یا کومادین      استفاده شود. هنگام استفاده از کومادین، دوز باید با دقت تنظیم شود و کنترل زمان خونریزی انجام می شود زیرا خونریزی ممکن است در جای دیگر رخ دهد.

Source: www.varis.pro


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922