منوی سایت

تشخیص

برای تشخیص واریس ، پزشک معاینه جسمی شما را انجام می دهد ، از جمله نگاه کردن به پاهای شما هنگام ایستادن برای بررسی تورم همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد هرگونه درد و درد در پاها را توصیف کنید.
همچنین ممکن است به آزمایش سونوگرافی احتیاج داشته باشید تا دریابید که دریچه های موجود در رگ های شما به طور عادی کار می کنند یا اینکه شواهدی از لخته خون وجود دارد یا نه؟ در این آزمایش غیر تهاجمی ، تکنسین یک وسیله کوچک دستی (مبدل) ، به اندازه یک نوار صابون ، روی پوست شما بر روی سطح بدن شما قرار می دهد. مبدل تصاویر رگهای موجود در پاها را به مانیتور منتقل می کند ، بنابراین یک تکنسین و پزشک شما می توانند آنها را ببینند.

 

زخم های واریسی

درمان

خوشبختانه ، درمان معمولاً به معنای ماندن در بیمارستان یا بهبودی طولانی و ناراحت کننده نیست. با وجود روشهای کم تهاجمی ، واریس به طور کلی به صورت سرپایی قابل درمان است.
از پزشک خود بپرسید که آیا بیمه هزینه های درمانی شما را تأمین می کند یا خیر؟ اگر به دلایل کاملاً زیبایی انجام شود ، شما مجبور خواهید بود خودتان هزینه درمان واریس را بپردازید.

مراقبت از خود

مراقبت از خود – مانند ورزش ، کاهش وزن ، نداشتن لباس محکم ، بلند کردن پاها و جلوگیری از طولانی شدن ایستادن یا نشستن – می تواند درد را تسکین دهد و از بدتر شدن رگ های واریس جلوگیری کند.

جوراب های فشرده سازی

پوشیدن جوراب های فشرده سازی در تمام طول روز اغلب اولین رویکردی است که قبل از حرکت به سایر درمانها امتحان می کنید. آنها به طور پیوسته پاهای شما را فشرده می کنند ، و به رگ ها و ماهیچه های پا کمک می کنند تا خون موثرتر حرکت کند. میزان فشرده سازی براساس نوع و مارک متفاوت است.
می توانید جوراب ساق بلند فشرده سازی را در اکثر داروخانه ها و فروشگاه های لوازم پزشکی خریداری کنید. جوراب های دارای مقاومت در نسخه نیز موجود هستند و در صورت ایجاد علائم واریس شما احتمالاً تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

درمان های اضافی برای واریس شدیدتر

اگر با مراقبت از خود یا جوراب های فشرده سازی پاسخی ندید ، یا اگر وضعیت شما شدیدتر است ، پزشک ممکن است یکی از این روش های واریس را ایجاد کند:

اسکلروتراپی

در این روش ، پزشک رگ های واریس کوچک و متوسط ​​را با محلول یا فومی که اسکار می کند و آن رگ ها را می بندد ، تزریق می کند. در عرض چند هفته ، واریس تحت درمان باید محو شود.
اگرچه ممکن است نیاز به تزریق همان رگ بیش از یک بار باشد ، اگر  صحیح انجام شود ، اسکلروتراپی مؤثر است. اسکلروتراپی نیازی به بیهوشی ندارد و می توان در مطب پزشک انجام داد.

اسکلروتراپی از وریدهای بزرگ

تزریق به رگ بزرگ با محلول کف نیز یک روش درمانی ممکن برای بستن رگ و مهر و موم کردن آن است.

 

زخم های واریسی

درمان با لیزر

پزشکان برای بستن رگهای کوچکتر واریس و رگهای عنکبوتی از فن آوری جدید در درمان های لیزر استفاده می کنند. درمان با لیزر با ارسال پشت سر هم نورهای قوی روی رگ کار می کند ، که باعث می شود ورید به آرامی محو و ناپدید شود. در این روش از برش یا سوزن استفاده نمی شود.

روش های به کمک کاتتر با استفاده از پرتودرمانی یا انرژی لیزر

در یکی از این روش های درمانی ، پزشک شما یک لوله نازک (کاتتر) را به داخل رگ بزرگ شده وارد کرده و با استفاده از رادیو فرکانس یا انرژی لیزر ، نوک سوند را گرم می کند. با بیرون کشیدن کاتتر ، گرما باعث می شود که ورید از بین برود و باعث فروپاشی آن شود و مهر و موم شود. این روش درمانی ترجیحا برای واریس بزرگتر است.

سلب شدن ورید

این روش شامل پیوند دادن به ورید قبل از اینکه به رگ عمیق بپیوندد و رگ را از طریق برش های کوچک خارج کند است. این یک روش سرپایی برای اکثر افراد است. از بین بردن رگ بر گردش خون در پایتان تأثیر منفی نخواهد گذاشت زیرا رگهای عمیق تر در پا از حجم بیشتری خون مراقبت می کنند.

فلبکتومی سرپایی

پزشک شما واریس های کوچکتر واریس را از طریق یک سری از سوراخ های پوستی ریز برطرف می کند. در این روش سرپایی فقط قسمت هایی از پای شما که لکه دار هستند ، بی حس می شوند. زخم به طور کلی حداقل است.

جراحی اندوسکوپیک ورید

در صورت عدم موفقیت سایر تکنیکها ، ممکن است این عمل فقط در یک مورد پیشرفته شامل زخم های پا انجام شود. جراح شما از یک دوربین فیلمبرداری نازک که در پایتان وارد شده است برای تجسم و بسته شدن رگهای واریسی استفاده می کند و سپس رگ ها را از طریق برش های کوچک برداشته می شود. این روش به صورت سرپایی انجام می شود.
رگهای واریسی که در دوران بارداری ایجاد می شوند ، بطور کلی طی سه تا ۱۲ ماه پس از زایمان بدون درمان پزشکی بهبود می یابند.

سبک زندگی و داروهای خانگی

برخی از اقدامات خودمراقبتی می توانید برای کاهش ناراحتی که واریس ایجاد می کند ، انجام دهید. همین اقدامات می تواند به جلوگیری یا کند شدن پیشرفت واریس نیز کمک کند. آنها شامل موارد زیر هستند:

ورزش

حرکت کنید. پیاده روی راهی عالی برای تشویق گردش خون در پاها است. پزشک شما می تواند سطح فعالیت مناسبی را برای شما پیشنهاد کند.

وزن و رژیم مناسب خود

داشتن وزن اضافی فشار غیرضروری به رگهای شما وارد می کند. آنچه شما می خورید نیز می تواند کمک کند. برای جلوگیری از تورم ناشی از احتباس آب ، رژیم غذایی کم نمک را دنبال کنید.

توجه به لباس ها

از پوشیدن کفش پاشنه بلند خودداری کنید. کفش های پاشنه بلند باعث عضلات بیشتر کار کنند. از لباس های تنگ دور کمر ، پاها یا کشاله ران خودداری کنید زیرا این لباس ها می توانند جریان خون را کاهش دهند.

زخم های واریسی

پاهای خود را بالا ببرید

برای بهبود گردش خون در پاها ، روزانه چندین استراحت کوتاه انجام دهید تا پاهای خود را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید. به عنوان مثال ، دراز بکشید و پاهایتان روی سه یا چهار بالش استراحت کند.
از طولانی مدت نشستن یا ایستادن خودداری کنید.
برای تشویق جریان خون ، مرتباً تغییر موضع دهید.

طب جایگزین

اگر چه آنها به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته اند ، تعدادی از روش های درمانی جایگزین ادعا می کنند که روش  درمان های مفیدی هستند ، یک بیماری مرتبط با رگ های واریسی که در آن رگ های پا دچار مشکل در بازگشت خون به قلب هستند. این روشهای درمانی شامل موارد زیر است:
شاه بلوط هندی
انگور (برگ ، شیره ، بذر و میوه)
شبدر شیرین
قبل از هرگونه مکمل گیاهی یا رژیم غذایی با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید این محصولات بی خطر هستند و با هیچ دارویی تداخل نخواهند داشت.

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

هیچگونه آماده سازی خاصی که قبل از قرار ملاقات باید انجام دهید وجود ندارد. برای تشخیص واریس ، لازم است پزشک به پاهای لخت شما نگاه کند و بفهمد که چه درمانی ممکن است برای وضعیت شما بهتر باشد.
پزشک مراقبت های اولیه ممکن است شما را به پزشک متخصص که در شرایط ورید (فلبولوژیست) ، یک جراح عروق یا پزشک معالجه کننده شرایط پوستی (متخصص پوست یا جراح پوست) متخصص است ، توصیه کند. در این میان ، مراحلی وجود دارد که می توانید برای آماده سازی برای قرار ملاقات خود و شروع مراقبت از خود انجام دهید.

آنچه شما می توانید انجام دهید؟

علائمی را که تجربه می کنید بنویسید ، از جمله مواردی که ممکن است به رگ های واریسی ربطی نداشته باشد.اطلاعات شخصی کلیدی ، از جمله سابقه خانوادگی واریس یا رگ های عنکبوتی را یادداشت کنید.لیستی از تمام داروها ، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید تهیه کنید.
سوالاتتان را برای پرسیدن از دکتر بنویسید.
وقت شما با پزشک محدود است ، بنابراین تهیه لیستی از سوالات ممکن است به شما کمک کند تا بیشترین وقت خود را در کنار هم قرار دهید. برخی از سؤالات اساسی که باید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:
محتمل ترین علایم من چیست؟
آیا دلایل احتمالی دیگری برای واریس من وجود دارد؟
به چه نوع تست هایی نیاز دارم؟
واریس چگونه درمان می شود؟ چه درمانی را برای من پیشنهاد می کنید؟
آیا بیمه من برای درمان ورید واریس پرداخت خواهد کرد؟
چگونه می توان به همراه سایر شرایط سلامتی که دارم ، رگ های واریسی را به بهترین نحو مدیریت کنم؟
آیا محدودیت فعالیتی وجود دارد که باید دنبال کنم؟
آیا بروشور یا مواد چاپی دیگری وجود دارد که بتوانم با خودم به خانه ببرم؟ از چه وب سایت هایی برای اطلاع از بیماری بازدید کنم؟

شما از پزشک چه انتظاری دارید؟

پزشک شما احتمالاً تعدادی سؤال از شما خواهد پرسید. آماده بودن برای پاسخگویی به آنها ممکن است برای گذر از هر نقطه ای که می خواهید زمان بیشتری را صرف کنید ، وقت بگذارید. پزشک ممکن است بپرسد:
چه زمانی برای اولین بار متوجه واریس شده اید؟
درد دارید؟ اگر چنین است ، درد شما چقدر شدید است؟
اگر به نظر می رسد علائم شما را بهبود می بخشد؟
آیا شما احساس می کنید هر چیزی علائم شما را بدتر کند؟

کاری که می توانید انجام دهید

حتی قبل از قرار ملاقات ، می توانید مراقبت از خود را آغاز کنید. سعی کنید مدت طولانی در حالت ایستادن یا نشستن نشوید ، هنگام نشستن پاهای خود را بالا ببرید و از کفش ناخوشایند و جورابهای تنگ خودداری کنید.


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922