واقعیت هایی درباره زخم

زخم ها هنگامی رخ می دهند که بافت ها به میزان قابل توجهی آسیب دیده شوند.

زخم ها باعث تغییر در ساختار طبیعی پوست یا بافت های دیگر می شوند.

جای زخم ممکن است بعد از آسیب های جسمی به عنوان بخشی از روند بیماری ایجاد شود.

ترمیم ضعیف زخم می تواند منجر به زخم هایی ناخوشایند شود که این زخم ها علائمی نیز دارند.

در برخی از افراد وجود یک مشکل ژنتیکی باعث ایجاد جای زخم ضخیم همراه با خارش و بوجود آمدن منطقه ایی بنام کلوئید می شود.

هنگامی که زخم ها به دلیل جراحی بوجود می آیند، پزشکان از تکنیک هایی استفاده می کنند تا جای زخم را به حداقل برسانند.

زخم ها

 

اسکار چیست؟

جای زخم مشکلی است که بعد از ترمیم زخم حاصل می شود. آسیب به لایه عمیق تر پوست ، درم ، برای تولید جای زخم لازم است. آسیب فقط به اپیدرم ، سطحی ترین لایه پوست ، همیشه زخم ایجاد نمی کند. جای زخم تغییر ساختاری در لایه های عمیق تر پوست ایجاد می کند که به عنوان یک تغییر در معماری سطح طبیعی پوست شناخته می شود. این فقط تغییر رنگ پوست نیست.

انواع مختلف زخم ها

فقط یک نوع جای زخم وجود دارد. ظاهر زخم بسته به ماهیت زخمی که باعث ایجاد آسیب ، محل آناتومیکی زخم و انواع عوامل ژنتیکی برای هر فرد متفاوت است.

یک فرایند بهبودی ناقص می تواند منجر به یک برآمدگی ناخوشایند ، خارش دار ، ضخیم و قرمز رنگ شود که اغلب به مرور زمان به بزرگ شدن خود ادامه می دهد. کلوئیدها اغلب از اندازه زخم اصلی بزرگتر هستند.

چه عواملی باعث ایجاد زخم می شود؟

روند بهبود طبیعی در بافت انسان منجر به زخم می شود.

علائم و نشانه های جای زخم چیست؟

جای زخم در محل آسیب بافتی رخ می دهد و به صورت قسمتی قرمز و بنفش ظاهر می شود که با گذشت زمان معمولاً صاف تر و کمرنگ تر می شود.

متخصصان مراقبت های بهداشتی چگونه اسکار ها را تشخیص می دهند؟

اسکارها تقریباً همیشه توسط معاینه بینایی تشخیص داده می شوند. تعدادی از موقعیت های نادر وجود دارد که ممکن است لازم باشد بافت اسکار را زیر میکروسکوپ بررسی کنید تا هویت واقعی آن را تأیید کنید. این امر به بیوپسی پوست نیاز دارد و ممکن است نیاز به تزریق بی حسی موضعی داشته باشد. گاهی اوقات سایر شرایط پوستی می توانند در جای زخم شکل بگیرند و برای تشخیص نیاز به بیوپسی دارند.

درمان اسکار چیست؟

از آنجا که زخم ها بخشی از روند بهبود طبیعی هستند ؛ فقط هنگامی که زخم های سطحی از نظر زیبایی نامطلوب شوند ، به درمان نیاز دارند. این شامل زخم هایی در کسانی که مستعد ابتلا به کلوئیدها هستند ، همچنین زخم هایی که در مناطق آناتومیکی ایجاد می شود و ضخیم هستند و باعث ایجاد ظاهر ناخوشایند می شود است. زخمها و کلوئیدهای ضخیم اغلب پس از تزریق استروئیدها مستقیماً به درون بافت اسکار صاف می شوند. زخم های ضخیم را می توان با درم ابریژن ، که یک دستگاه مخصوص درمان های پوستی است، درمان کرد. انواع خاصی از جای زخم ها را می توان با تزریق یک پرکننده آرایشی مخصوص پوست درمان کرد. برخی از انواع زخم صورت به انواع معالجه لیزر پاسخ می دهند. گاهی اوقات ، تجدید نظر در جراحی اسکارها و استفاده از سایر روش ها می تواند منجر به جای زخم متفاوت شود که از نظر زیبایی بسیار مطلوب تر باشد. از آنجا که حدود یک سال طول می کشد تا جای زخم کامل شود ، غالباً مهم است که قبل از شروع هرگونه درمان صبر کنید.

آیا داروهای خانگی برای کاهش جای زخم وجود دارد؟

مراقبت خوب از زخم در جلوگیری از جای زخم و همچنین سرعت بخشیدن به روند بهبودی از اهمیت زیادی برخوردار است. جلوگیری از عفونت می تواند به جلوگیری از التهاب غیرضروری کمک کند که این موضوع می تواند باعث افزایش اندازه زخم ها و در نتیجه زخم های بزرگ و ناخوشایند شود. مهم است که پوسته ها (زخم ها) را به آرامی با صابون و آب حداقل دو بار در روز شسته شو کنید و با تمیز نگه داشتن آن و مرطوب نگه داشتن آن به کمک وازلین به بهبود کمک کنید.با فرض اینکه زخم به طور طبیعی بهبود می یابد ، پوشاندن محل زخم به درمان نیز کمک می کند. شواهد پزشکی وجود دارد که نشان می دهد این کار می تواند ضخامت زخم ها را کاهش دهد. محصولات اختصاصی برای درمان زخم را می توانید بدون نسخه خریداری کنید.

یک محصول بدون نسخه (Mederma) وجود دارد که ممکن است در کوتاه مدت (یک تا دو ماه اول) ظاهر زخم ها را بهبود بخشد ، اما شواهد قطعی اثربخشی وجود ندارد. این محصول به عصاره پیاز متکی است! استفاده صحیح از محصولات بهداشتی می تواند به بهبود زخم کمک کند.

زخم ها

 

پیش آگهی جای زخم چیست؟

زخم ها به طور کلی در طول سال اول از نظر ظاهری بهبود می یابد. بنابراین ملاحظات مربوط به درمانهای تهاجمی قبل از آن زمان باید با احتیاط انجام شود. از طرف دیگر ، جای زخم معمولاً شامل انقباض بافت است ، به طوری که بعید نیست اسکارهایی که ساختارهای آناتومیکی دیگری را ایجاد می کنند ، نتایج ناخوشایندی ایجاد کنند. اینها باید زودتر از موعد درمان شوند.

آیا می توان از جای زخم جلوگیری کرد؟

جای زخم بخشی جدایی ناپذیر از روند بهبود است. با فرض اینکه زخم آلوده نشود ، پزشکان برای کم کردن نقص های زیبایی تولید شده توسط زخم ها ، طرحی را اجرا می کنند. این امر می تواند به گونه ای انجام شود که باعث ناراحتی سایر ساختارهای پوست نشود.

آیا پوشش بیمه برای درمان های زخم وجود دارد؟

بیشتر بیمه های پزشکی روش های زیبایی را پوشش نمی دهد. اگر جای زخم تغییری ایجاد کرده است که غیر از بحث های آرایشی قلمداد می شود ، طبیعی است که از پوشش بیمه انتظار داشته باشید ، مثلاً وقتی جای زخم نتیجه آسیب است. گاهی اوقات ممکن است این سوال برای بحث و گفتگو مطرح باشد ، بنابراین می توان قبل از انجام عمل ، با پزشک و بیمه صحبت کرد.

Source: www.medicinenet.com


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم و رزرو نوبت از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس: تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


کلینیک زخم پلاسمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *