منوی سایت

سوختگی چیست؟

سوختگی یکی از شایعترین آسیب های خانگی به ویژه در بین کودکان است. اصطلاح سوختگی به معنای بیشتر از احساس سوزش ناشی از این آسیب است. سوختگی با آسیب شدید پوستی ایجاد می شود که باعث از بین رفتن سلول های پوستی می شود.
بسته به علت و میزان آسیب ، بیشتر افراد می توانند از سوختگی بدون عواقب جدی سلامتی بهبود یابند. برای جلوگیری از عوارض و مرگ و میر ، سوختگی های جدی نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

 

سوختگی: انواع ، درمان ها و موارد دیگر

 

سطح های سوختگی

سه نوع سوختگی اساسی وجود دارد:

هر درجه ای بر اساس شدت آسیب به پوست ایجاد می شود ، درجه درجه اول جزئی ترین و درجه سوم شدیدترین آنها است.
درجه یک

پوست قرمز و بدون تاول
درجه دو

تاول و مقداری ضخیم شدن پوست
درجه سوم

ضخامت گسترده با ظاهری سفید و چرمی
سوختگی های درجه چهار نیز وجود دارد. این نوع سوختگی شامل تمام علائم سوختگی درجه سوم است و همچنین در خارج از پوست به تاندون ها و استخوان ها گسترش می یابد.
دلایل سوختگی
پوسته پوسته شدن از مایعات گرم و جوش
سوختگی های شیمیایی
سوختگی الکتریکی
آتش سوزی ، از جمله شعله های مسابقات ، شمع ها و فندک ها
قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد

نوع سوختگی براساس علت ایجاد آن نیست. مثلاً پوسته پوسته شدن بسته به میزان داغ بودن مایع و اینکه چه مدت در تماس با پوست باشد ، می تواند باعث سوختگی هر سه شود.
سوختگی های شیمیایی و الکتریکی توجه فوری پزشکی را تضمین می کند ، زیرا حتی اگر آسیب پوستی جزئی باشد ، می تواند در داخل بدن تأثیر بگذارد.

سوختگی درجه یک

سوختگی درجه یک باعث حداقل آسیب پوست می شود. آنها همچنین به دلیل سوختن سطحی پوست روی پوست “سوختگی های سطحی” نامیده می شوند. علائم سوختگی درجه یک شامل موارد زیر است:
قرمزی

التهاب جزئی یا تورم
درد

خشک شدن و لایه برداری پوست هنگام بهبودی از سوختگی رخ می دهد.
از آنجا که این سوختگی روی لایه بالایی پوست تأثیر می گذارد ، پس از ریختن سلول های پوستی ، علائم و نشانه ها از بین می روند. سوختگی درجه یک معمولاً در طی ۷ تا ۱۰ روز بدون زخم بهبود می یابد.
اگر سوختگی در ناحیه بزرگی از پوست ، بیش از سه اینچ ، و در صورت شما یا مفاصل بزرگ وجود داشته باشد ، باید به پزشک مراجعه کنید ، که شامل موارد زیر است:

زانو

مچ پا

پا

ستون فقرات
شانه
آرنج

ساعد
سوختگی درجه یک معمولاً با انجام مراقبت خانگی درمان می شود. ممکن است زودتر از زمان سوختگی ، زمان بهبودی باشد. درمان سوختگی درجه یک شامل موارد زیر است:
خیساندن زخم در آب خنک به مدت پنج دقیقه یا بیشتر
مصرف استامینوفن یا ایبوپروفن برای تسکین درد.
استفاده از لیدوکائین (بی حس کننده) با ژل یا کرم آلوئه ورا برای نرم کردن پوست
استفاده از پماد آنتی بیوتیک و گاز شل برای محافظت از منطقه آسیب دیده
مطمئن شوید که از یخ استفاده نمی کنید ، زیرا این ممکن است آسیب را بدتر کند. هرگز توپ های نخی را روی سوختگی قرار ندهید زیرا الیاف کوچک می توانند به آسیب آسیب رسانده و خطر عفونت را افزایش دهند. همچنین ، از داروهای خانگی مانند کره و تخم مرغ نیز خودداری کنید زیرا ثابت نشده است که اینها موثر هستند.

سوختگی درجه دو

سوختگی درجه دو جدی تر است زیرا این آسیب فراتر از لایه بالایی پوست است. این نوع سوختگی باعث لکه های پوستی می شود و به شدت قرمز و شده و درد دارد.
بعضی از تاول ها باز می شوند و ظاهری مرطوب به سوختگی می دهند. با گذشت زمان ، ممکن است بافت ضخیم ، نرم و پوستی مانند زخم به نام اگزودات فیبرین روی زخم ایجاد شود.
با توجه به لطیف بودن این زخم ها ، تمیز نگه داشتن منطقه و باند مناسب آن برای جلوگیری از عفونت الزامی است. این همچنین به بهبود سریعتر سوختگی کمک می کند.
برخی از سوختگی های درجه دوم برای بهبودی بیش از سه هفته طول می کشد ، اما اکثر آنها طی دو تا سه هفته بدون زخم بهبود می یابند ، اما اغلب با تغییر رنگدانه های پوستی همراه هستند.
هرچه تاول بدتر باشد ، سوختگی طولانی تر خواهد شد. در برخی موارد شدید ، پیوند پوست برای رفع آسیب لازم است. در پیوند پوست پوست سالم را از قسمت دیگری از بدن گرفته و آن را به محل پوست سوخته منتقل می کند.

مانند سوختگی های درجه یک ، از توپ های نخی و داروهای خانگی مشکوک خودداری کنید. درمان برای سوختگی درجه خفیف درجه دو به طور کلی شامل موارد زیر است:
قرار گرفتن پوست زیر آب خنک به مدت ۱۵ دقیقه یا بیشتر
مصرف داروهای بدون نسخه ضد درد (استامینوفن یا ایبوپروفن)
استفاده از کرم آنتی بیوتیک در تاول ها
با این حال ، اگر سوختگی در منطقه گسترده ، مانند هر یک از موارد زیر ، تحت تأثیر قرار گرفت ، به دنبال فوریت های پزشکی باشید:
صورت

دست ها
باسن

کشاله ران

پا

سوختگی درجه سوم

به استثنای سوختگی درجه چهار ، سوختگی درجه سوم شدیدترین است. آنها بیشترین صدمه را ایجاد می کنند و در هر لایه از پوست گسترش می یابد.
این تصور غلط وجود دارد که سوختگی درجه سوم دردناکترین آنها است. با این حال ، با این نوع سوختگی آسیب آنقدر گسترده است که به دلیل آسیب عصبی ممکن است دردی نداشته باشد.
بسته به علت ، علائم سوختگی درجه سوم می تواند شامل موارد زیر باشد:
پوست رنگ سفید

رنگ قهوه ای تیره
بافت بلند و چرمی
تاول هایی که ایجاد نمی شوند.

بدون جراحی ، این زخم ها با انقباض شدید بهبود می یابند. هیچ جدول زمانی مشخص برای بهبودی خود به خودی برای سوختگی های درجه سوم وجود ندارد.
هرگز سعی نکنید خود سوزش سوختگی در درجه سوم را انجام دهید. بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. در حالی که منتظر معالجه پزشکی هستید ، اطمینان حاصل کنید که هیچ لباسی به سوختگی گیر نمی کند.

عوارض

در مقایسه با سوختگی درجه یک و درجه دوم ، سوختگی درجه سوم بیشترین خطر  و عوارض مانند عفونت ، ریزش خون و شوک به همراه دارد که غالباً منجر به مرگ می شود. در عین حال ، تمام سوختگی ها خطر عفونت را به همراه دارند زیرا باکتری ها می توانند وارد پوست شکسته شوند.
کزاز یکی دیگر از عوارض احتمالی سوختگی در تمام سطوح است. مانند سپسیس ، کزاز یک عفونت باکتریایی است. این سیستم عصبی را تحت تأثیر قرار داده و درنهایت به مشکلات انقباض عضلات منجر می شود. به عنوان یک قانون اساسی ، هر یک از اعضای خانواده شما باید هر ۱۰ سال یکبار آزمایش های کزاز به روز بگیرد تا از ابتلا به این نوع عفونت جلوگیری کند.
سوختگی های شدید خطر هیپوترمی و هیپوولمی را نیز به همراه دارد. دمای بدن به طور خطرناکی کم هیپوترمی را توصیف می کند. در حالی که ممکن است این یک عارضه غیر منتظره از سوختگی به نظر برسد ، در حقیقت با از دست دادن بیش از حد گرمای بدن ناشی از آسیب دیدگی ، این وضعیت ایجاد می شود. هیپوولمی یا حجم خون پایین هنگامی اتفاق می افتد که بدن شما بیش از حد خون را در اثر سوختگی از دست دهد.

جلوگیری از همه درجات سوختگی

بهترین روش آشکار برای مقابله با سوختگی جلوگیری از وقوع آنهاست. مشاغل خاص شما را در معرض خطر بیشتری برای سوختگی قرار می دهد ، اما واقعیت این است که بیشتر سوختگی ها در خانه اتفاق می افتد. نوزادان و کودکان خردسال آسیب پذیرترین در معرض سوختگی هستند. اقدامات پیشگیرانه ای که می توانید در خانه انجام دهید شامل موارد زیر است:
کودکان را هنگام پخت و پز از آشپزخانه دور نگه دارید.
دستگیره قابلمه را به سمت پشت اجاق گاز بچرخانید.

یک کپسول آتش نشانی را در داخل یا در نزدیکی آشپزخانه قرار دهید.یکبار در ماه آشکارسازهای دود را آزمایش کنید.
هر ۱۰ سال یکبار آشکارسازهای دود را جایگزین کنید.
دمای بخاری آب را زیر ۱۲۰ درجه فارنهایت نگه دارید.
قبل از استفاده دمای آب حمام را اندازه گیری کنید.
فندک ها را خاموش کنید.
درپوش های برق را نصب کنید.
سیم های برق را در معرض سیم و برق جدا کنید.
مواد شیمیایی را از دسترس دور نگه دارید و در هنگام استفاده شیمیایی از دستکش استفاده کنید.
هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید و از اوج نور خورشید خودداری کنید.
اطمینان حاصل کنید که تمام محصولات سیگار کشیده شده به طور کامل از بین بروند.
تله های خشک کن را به طور مرتب تمیز کنید.
همچنین مهم است که یک نقشه فرار از آتش داشته باشید و یک بار در ماه با خانواده خود تمرین کنید. در صورت بروز آتش سوزی ، حتماً زیر دود خزنده شوید. این امر خطر از بیرون رفتن و گرفتار شدن در آتش را به حداقل می رساند.

چشم انداز سوختگی

هنگامی که به درستی و به سرعت درمان شود ، سوختگی درجه یک و درجه دوم خوب است. این سوختگی ها به ندرت زخم می شوند اما می توانند منجر به تغییر رنگدانه های پوستی شده باشند. نکته اصلی این است که آسیب ها و عفونت های بیشتر به حداقل برسد. آسیب های شدید ناشی از سوختگی شدید درجه دو و درجه سوم می تواند منجر به بروز مشکلات در بافت های عمیق پوست ، استخوان ها و اندام ها شود. در این سوختگی ها بیماران ممکن است به موارد زیر نیاز داشته باشند:
عمل جراحی
فیزیوتراپی
توانبخشی

مراقبت های مادام العمر

به دست آوردن درمان جسمی کافی برای سوختگی بسیار مهم است ، اما فراموش نکنید که برای نیازهای عاطفی خود کمک بگیرید. گروه‌های حمایتی برای افرادی که دچار سوختگی شدید و همچنین مشاوران معتبر هستند در دسترس است. پیگیری کنید یا با پزشک خود صحبت کنید تا گروه های حمایتی در منطقه خود پیدا کنید همچنین می توانید از منابع دیگری مانند Burn Survivor Assistance و بنیاد سوختگی کودکان استفاده کنید.


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922