منوی سایت

علائم زخم بستر

زخم بستر یا زخم فشاری تخریب پوست و بافت های زیرین است. هرچه زخم ها عمیق تر باشد، ترمیم آنها سخت تر است. کاهش فشار مهم ترین راه پیشگیری و درمان زخم بستر است.

علائم زخم بستر

زخم های فشاری ناشی از فشار قوی مداوم یا منظم بر روی پوست است. فشار خارجی بیشتر از فشار خون در نازک ترین رگ های خونی (مویرگ ها) است که مانع جریان خون می شود.

در اولین مرحله زخم فشاری، ناحیه ای قرمز روی پوست ظاهر می شود که معمولاً به شدت از هم جدا می شود. قرمزی پس از کاهش فشار به خودی خود برطرف نمی شود. در زخم های درجه دو ، یک تاول به دلیل جدا شدن اپیدرم ایجاد شده است. در زخم فشاری مرحله III، اپیدرم و بافت زیر جلدی در ناحیه آسیب دیده از بین رفته است (نکروز).

بافت همبند زیر پوست و ماهیچه ها نیز می توانند تحت تأثیر فرآیندهای التهابی قرار گیرند. متخصصان اکنون حداکثر در مورد زخم های فشاری صحبت می کنند. استخوان های ملتهب نشان دهنده مرحله چهارم زخم فشاری است.

دلایل زخم بستر

زخم های فشاری ناشی از فشار قوی مداوم یا منظم بر روی پوست است. فشار خارجی بیشتر از فشار خون در نازک ترین رگ های خونی (مویرگ ها) است که مانع جریان خون می شود. تامین ناکافی اکسیژن و مواد مغذی به پوست باعث مرگ و التهاب پوست در بافت مرده می شود.

این عفونت با عوامل بیماری زا به بافت سالم هنوز سرایت می کند و منجر به سوراخ های عمیق شبه زخم می شود. از آنجا که زخم های فشاری ناشی از فشار بیش از حد خارجی هستند، در بیشتر موارد بیماران بستری تحت تأثیر قرار می گیرند.

با این حال، افراد دارای اضافه وزن با فعالیت های کم تحرک یا معلولان روی صندلی چرخدار نیز گروه های خطر هستند. زخم های فشاری در قسمت هایی از بدن که استخوان با بافت همبند یا ماهیچه ها پر نشده است موضعی هستند. استخوان خاجی، باسن، شانه ها، پاشنه پا و آرنج شایع ترین مناطق زخم فشاری هستند.

علائم زخم بستر

علائم و بیماری های زخم بستر

علائم زخم های فشاری در تغییر ظاهر پوست ظاهر می شود. سیر بیماری به چهار مرحله تقسیم می شود که برخی از آنها با رنج بزرگی همراه است.

درجه ۱: اولین علامت زخم فشاری قرمزی پوست است که حتی در صورت کاهش فشار نیز ادامه می یابد. اگر ناحیه قرمز شده را با انگشت خود فشار دهید و سفید نباشد اما قرمز باقی بماند ، زخم بستر به درجه اول رسیده است. همچنین ممکن است در ناحیه آسیب دیده احساس تورم یا سفتی و گرمای جزئی کنید.

درجه ۲: وقتی زخم فشاری ایجاد می شود ، به تدریج به عمق بیشتر پوست نفوذ می کند. زخم فشاری درجه دو به عنوان زخم صاف شناخته می شود. سایش یا تاول در ناحیه آسیب دیده ایجاد می شود. آسیب هنوز می تواند در سطح پوست، یعنی اپیدرم (قسمت فوقانی پوست) و قسمت هایی از درم  دیده شود.

درجه ۳: زخم فشاری به بافت زیر جلدی گسترش یافته و بافت زیرین به طور برگشت ناپذیری تحت تأثیر قرار می گیرد. در این مرحله یک زخم عمیق باز وجود دارد. اگر هجوم میکروب ها وجود داشته باشد، بو نیز ایجاد می شود.

درجه ۴: زخم فشار به ماهیچه ها، استخوان ها و تاندون ها گسترش می یابد. این بافت نیز از بین می رود. افراد آسیب دیده از درد شدیدی رنج می برند.

تشخیص و دوره زخم بستر

تشخیص زخم های فشاری در درجه اول یک امر قابل مشاهده است. بازرسی بصری باید بر قسمت هایی از بدن که به ویژه در معرض خطر هستند متمرکز شود. حتی افراد غیر عادی می توانند زخم های فشاری را در مراحل اولیه از طریق لکه های قرمز روی پوست تشخیص دهند. حتی زخم فشاری درجه II آنقدر مشخص است که هیچ کس نمی تواند آن را از دست بدهد.

البته متخصص برای شروع درمان صحیح از محل زخم اسمیر می گیرد. مسئله عوامل بیماری زا نقش تعیین کننده ای برای وسایل انتخاب شده ایفا می کند. در مورد زخم فشاری بسیار عمیق، اشعه ایکس ممکن است برای ارزیابی میزان دقیق آسیب بافتی مفید باشد. بهبود زخم فشاری معمولاً یک فرآیند بسیار پر زحمت است زیرا یک فرآیند التهابی و نکروتیک است.

تمایل زخم های فشاری برای عمیق تر شدن به ویژه جدی است. یک قسمت شفاف و آلوده به باکتری از بدن همیشه به معنای خطر گسترده عفونت است. مسمومیت خون ناشی از زخم های فشاری همیشه خطری است که باید مورد توجه قرار گیرد. التهاب مغز استخوان نیز می تواند ناشی از زخم فشاری باشد.

در نهایت، آگاهی از درد و زخم باز و عمیق نیز منجر به اختلالات روانی می شود. افسردگی و بی تفاوتی اغلب نتیجه زخم های فشاری هستند.

source: https://tr.healthandmedicineinfo.com/dekubitus-wundliegen-81H


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922