منوی سایت

دیابت یک بیماری مزمن است و این بیماری می تواند باعث آسیب به تمام سیستم های بدن شود. عوارض ناشی از دیابت در بدن در مدت طولانی رخ می دهد. مانند عوارض کلیه، اعصاب و چشم. با این حال، زخم های پا به طور ناگهانی دیده می شود و به سرعت پیشرفت می کند. می تواند در یک لحظه به اندازه پا و تهدید کننده زندگی برسد.

در بیماران دیابتی گردش خون پا مختل شده و اعصاب حسی آسیب دیده اند. به همین دلیل است که زخم پای دیابتی خیلی سریع عفونی می شود. اگر مراقبت خوب از زخم انجام نشود، خطر زخم مجدد و عفونت در پاهایی که گردش خون آنها تنظیم نشده است بسیار زیاد است.

اوزون تراپی را می توان در ترکیب با سایر درمان ها در درمان دیابت استفاده کرد. اوزون تراپی روشی موثر در از بین بردن عوارض دیابت و مراقبت از زخم های پا است. با این درمان، گردش خون ناحیه پا با گردش خون مختل شده به شدت حمایت می شود و ظرفیت گلبول های قرمز برای آزادسازی اکسیژن به بافت افزایش می یابد.

اوزون همچنین به کاهش آسیب عصبی کمک می کند. به سلول‌های دفاعی بدن که با میکروارگانیسم‌های عامل عفونت مبارزه می‌کنند هشدار می ‌دهد و ظرفیت مبارزه آن‌ها را افزایش می ‌دهد.

مشکلات پای دیابتی چیست؟

دیابت بیماری است که در آن سطوح بالای قند خون در طول زمان می تواند به اعصاب، کلیه ها، چشم ها و رگ های خونی بدن آسیب برساند. دیابت همچنین می تواند توانایی بدن برای مبارزه با عفونت را کاهش دهد. اگر دیابت به خوبی کنترل نشود، می تواند به اندام ها و سیستم ایمنی بدن آسیب برساند. مشکلات پا معمولا در افراد دیابتی ایجاد می شود و به سرعت بدتر می شود.

از دست دادن حس در پای افراد دیابتی با آسیب به سیستم عصبی رخ می دهد. ترشح طبیعی عرق و تولید چربی در پوست پا مختل می شود. در نتیجه فشار غیرطبیعی بر روی پوست، استخوان ها و مفاصل پا در حین راه رفتن وارد می شود و می تواند باعث خراب شدن پوست پا شود. ممکن است زخم روی پوست پا ایجاد شود.

آسیب به عروق خونی و اختلال در سیستم ایمنی ناشی از دیابت، بهبود این زخم ها را دشوار می کند. عفونت باکتریایی پوست، بافت های همبند، ماهیچه ها و استخوان ها ممکن است در دوره بعدی رخ دهد.

این عفونت ها می توانند به قانقاریا تبدیل شوند. به دلیل جریان خون ضعیف، آنتی بیوتیک های مورد استفاده نمی توانند به راحتی به محل عفونت برسند. در موارد پیشرفته تنها راه درمان قطع پا یا ساق پا است. عفونت می تواند به جریان خون سرایت کند که می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

بیماران مبتلا به دیابت باید بدانند که چگونه از مشکلاتی که ممکن است در پاهایشان پیش از وقوع آنها ایجاد شود جلوگیری کنند و چگونه مشکلات را زود تشخیص دهند. آنها همچنین باید بدانند که چگونه در صورت بروز مشکلات پا به دنبال درمان مناسب باشند. اگرچه مشکلات پای دیابتی درمان شده است، اما پیشگیری، از جمله کنترل خوب سطح قند خون، بهترین راه برای جلوگیری از عوارض دیابت است.

افراد مبتلا به دیابت باید یاد بگیرند که چگونه پای خود را معاینه کنند و علائم و نشانه های اولیه مشکلات پای دیابتی را تشخیص دهند. آنها همچنین باید در مورد مراقبت از پا در خانه و زمان مراجعه به پزشک را بدانند.

علائم مشکلات پای دیابتی چیست؟

 درد پا: رگ به رگ شدن، کشیدگی، کبودی، استفاده بیش از حد، استفاده نادرست از کفش می تواند نشانه عفونت زمینه ای باشد.

 قرمزی: زخم، به ویژه می تواند نشانه اصطکاک غیر طبیعی کفش یا جوراب باشد.

تورم پاها: می‌تواند نشانه ‌ای از عفونت زمینه‌ای، استفاده از کفش‌های نامناسب یا گردش خون وریدی ضعیف باشد. سایر علائم گردش خون ضعیف عبارتند از:

  • درد (لنگیدن) در ساق یا لگن که با راه رفتن افزایش می یابد و با استراحت بهبود می یابد.
  • موها دیگر روی ساق پا و پا رشد نمی کنند.
  • پوست سخت و براق روی ساق پا و پا.

افزایش موضعی دما: ممکن است نشانه عفونت یا التهاب ناشی از زخم‌هایی باشد که بهبود نمی ‌یابند یا آهسته ترمیم می ‌شوند.

آسیب به پوست: ساییدگی و پارگی غیر طبیعی می تواند در نتیجه آسیب یا عفونت باشد. پینه می تواند نشانه ای از ضربه مزمن به پا باشد. قارچ ناخن پا، پای ورزشکاران می توانند منجر به عفونت های باکتریایی  جدی تری شوند.

تخلیه چرک از زخم: این وضعیت اغلب نشانه عفونت است.

لنگیدن یا مشکل در راه رفتن: می تواند نشانه مشکلات مفصلی، عفونت های جدی یا کفش های نامناسب باشد.

تب یا لرز همراه با زخم در پا: این می تواند نشانه عفونتی باشد که اندام ها و زندگی را تهدید می کند.

قرمزی ناشی از زخم: نشانه عفونتی است که در حال بدتر شدن است.

بی حسی جدید یا مداوم در پاها: این می تواند نشانه آسیب عصبی ناشی از دیابت باشد که خطر ابتلا به مشکلات ساق و پا را در فرد افزایش می دهد.

source: https://habibbostan.com/diyabetik-ayak


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922