منوی سایت

چگونه مصرف پروتئین در رژیم غذایی موجب بهبود زخم می شود

تغذیه یک عامل حیاتی در فرایند بهبود زخم است و مصرف پروتئین کافی برای بهبود زخم ضروری است. بیماران با هر دو زخم های مزمن و حاد مانند زخم های پس از عمل جراحی یا زخم های بستر، برای اطمینان یافتن از بهبود زخم کامل و در زمان کمتر نیاز به افزایش مقدار پروتئین مصرفی خود دارند.

بیماران سالمند مبتلا به زخم به دلیل کاهش وزن بدنشان و احتمال ابتلا به بیماری های مزمن و مصرف پروتئین کم، یک چالش خاص را ایجاد می کنند. برای بهبود کامل، پزشکان مراقبت از زخم باید به نیازهای افزایش پروتئین بیماران زخم، به ویژه بیماران سالمند توجه کنند.

 

چگونه مصرف پروتئین در رژیم غذایی موجب بهبود زخم می شود

 

درک ساختار و عملکرد پروتئین

پروتئین از کلمه یونانی پروتوس مشتق شده است که به معنای “اولیه” یا “اساسی” است که منعکس کننده نیاز اساسی بدن برای این مواد مغذی است. اسیدهای آمینه، ترکیبات اساسی پروتئین، برای طیف گسترده ای از توابع بدن مورد نیاز هستند. پروتئین ها به عنوان آنزیم هایی برای واکنش های شیمیایی، هورمون هایی برای انتقال پیام های شیمیایی، بافری برای تنظیم تعادل بر پایه اسید، آنتی بادی برای سیستم ایمنی بدن، انتقال دهنده ها از قبیل آلبومین، هموگلوبین، ترنسفرین و پروتئین اتصال دهنده رتینول، از مواد موجود در خون، و پاسخ دهنده های فاز حاد که پاسخ بدن را در حین بیماری حاد ارجاع می دهند، عمل می کنند.

پروتئین ها همچنین نقش های ساختاری را در بدن بازی می کنند، به عنوان پروتئین های انقباضی اکتین و میوزین در قلبی عروقی، اسکلتی و ماهیچه صاف و همچنین به عنوان کلاژن فیروزی پروتئینی، الاستین و کراتین یافت می شوند. در طول مرحله تکثیر زخم، تولید کلاژن برای افزایش قدرت کشش زخم حیاتی است. ۴۰ درصد پروتئین بدن در عضلات اسکلتی یافت می شود(جزء اصلی توده عضلات بدن، بافت های متابولیک فعال بدن است). توده عضلات بدن با افزایش سن و بیماری های حاد کاهش می یابد و به طور قابل توجهی توانایی بدن برای انجام تمام کارکردهای پروتئینی را به خطر می اندازد.

 

آمینو اسید

تمام ۲۰ اسید آمینه ی بدن دارای ساختار مشترکی هستند – یک کربن مرکزی، حداقل یک گروه آمینو (-NH2)، حداقل یک گروه اسید کربوکسیلیک (-COOH) و یک گروه زنجیره جانبی که هر اسید آمینه را منحصر به فرد می کند و نقش عملکردی آن را در بدن تعیین می کند.

اسید آمینه ها معمولا به عنوان ضروری یا غیر ضروری طبقه بندی می شوند.

نه اسید آمینه ضروری هیستیدین، ایزولیزین، لوسین، لیزین، متیونین، فنیل آلانین، ترئونین، تریپتوفان و والین هستند. از آنجا که بدن نمی تواند اسیدهای ضروری آمینه را تولید کند، لازم است که آنها را از رژیم غذایی به دست آورد.

۱۱ اسید آمینه باقی مانده غیرضروری هستند زیرا بدن می تواند آنها را با استفاده از اسکلت های کربنی موجود و گروه های آزاد آمینو اسید تولید کند. با این حال، برخی از اسید آمینه غیر ضروری، زمانی که یک وضعیت خاص مانع تولید آنها توسط بدن شود، از جمله شرایط ژنتیکی مانند فنیل کتونوری و عملکرد ارگان های نابالغ در دوران نوزادی و بزرگسالی، ضروری محسوب می شوند.

در بعضی از افراد تقاضای این اسید آمینه ها در طی زمانبالا رفتن فشار متابولیک افزایش می یابد (مثل زمانی که بیمار دچار زخم مزمن است) و تولید بدن ممکن است با افزایش تقاضا همراه نباشد. نیاز به اسید آمینه غیر ضروری گلوتامین و آرژنین در زمان بهبود زخم افزایش می یابند، اگر چه توصیه های خاص برای مقدار مصرف غذا هنوز مشخص نشده است. گلوتامین به عنوان یک پیشرونده برای سنتز نوکلئوتید عمل می کند، که برای سرعت بخشیدن به تکثیر سلول ها در طول بهبود زخم ضروری است. آرژینین با افزایش میزان کلاژن و بهبود تولید اکسید نیتریک و حفظ نیتروژن و عملکرد ایمنی، درمان زخم را بهبود می بخشد.

 

ارزیابی نیازهای پروتئین بیماران

مقدار توصیه شده ۰.۸ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن بر اساس نیازهای افراد سالم است. بیماران سالمند ممکن است نیاز به پروتئین مصرفی بالاتری نسبت به این مقدار داشته باشند. با این حال، بسیاری از بیماران، از جمله بیماران مبتلا به زخم، در دسته بزرگسال سالم قرار نمی گیرند و نیازهای پروتئینی بالاتری دارند.

مشخص شده است که پروتئین کافی برای بهبود زخم مناسب بسیار مهم است، اما مقدار دقیق آن ثابت نشده است. برای بعد از جراحی، ۱ تا ۱.۵ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم توصیه می شود، اما این ممکن است با میزان زخم جراحی متفاوت باشد. برای بیماران مبتلا به زخم های بستر نیز همین میزان توصیه شده است؛ افراد دارای زخم های عمیق یا چندین زخم بستر ممکن است نیاز به ۱.۵ تا ۲ گرم در کیلوگرم داشته باشند. برای بیماران مبتلا به زخم های سوختگی بزرگ، نیاز به پروتئین ها گاهی اوقات به ۱.۵ تا ۳ گرم در کیلوگرم می رسد تا از دست دادن پروتئین های گسترده از طریق ادرار و ترشحات سوختگی  جبران شود.

هنگام تعیین نیازهای پروتئینی یک بیمار دارای زخم، لازم است که عوامل اضافی مانند سوء تغذیه پروتئین قبلی، اختلال کلیوی یا سایر بیماری های حیاتی را در نظر بگیریم. بهترین استراتژی این است که بیمار را به عنوان یک کل ارزیابی کرد و از قضاوت بالینی بر اساس موارد زیر استفاده شود:

  • معاینه فیزیکی برای نشانه های کاتابولیسم
  • سابقه رژیم غذایی برای تعیین مصرف پروتئین معمول
  • تاریخچه وزن برای پیدا کردن کاهش وزن ناخواسته در گذشته
  • مقادیر آزمایشگاهی مانند آلبومین سرم برای شناسایی کاتابولیسم و ​​التهاب
  • همچنین لازم است که عمق و سطح زخم روی بدن بیمار بررسی شود.

 

source: woundcareadvisor.com

برخی از خدمات کلینیک زخم پلاس، کلینیک درمان زخم :


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922