منوی سایت

مشکلات پای دیابتی:

-۱۵ احتمال توسعه مادام العمر %-۲۵

-¼ از بیماران دیابتی عفونت پای دیابتی دارند

– پای دیابتی علت بستری شدن در بیمارستان

– مشکلات پا (آمپوتاسیون انگشتان پا، ضایعات پا و بی حسی)

– فراوانی آن بین ۲۲.۹٪ است

– مطالعات کم  

عوارض:

خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی با ایجاد دیابت افزایش می یابد. پیشنهاد می شود که عوارض مزمن دیابت نیز با تغییراتی که در این مرحله ایجاد می شود مرتبط باشد.

 مطالعات بالینی نشان داده است که این عوارض را می توان با کاهش فشار خون و لیپیدها به سطوح مورد نظر و همچنین کنترل دقیق قند خون کاهش داد.

 با اضافه شدن عوارض، بار بیماری بر سلامت عمومی بسیار زیاد است.

بیماری های قلبی عروقی: دیابت خطر بیماری عروق کرونر و سکته را ۲ تا ۴ برابر افزایش می دهد. ۶۰ تا ۷۵ درصد از دیابتی ها به دلیل بیماری های قلبی عروقی (بیماری عروق کرونر و سکته مغزی) جان خود را از دست می دهند .

زخم پای دیابتی:

زخم پا و قطع عضو نهایی به دلیل نوروپاتی محیطی و ایسکمی شایع است. به جز علل تروماتیک، ۵۰ درصد از علل منجر به قطع پا را تشکیل می دهد. تخمین زده می شود که هر ۳۰ ثانیه در دنیا پای یک بیمار به دلیل زخم پای دیابتی قطع می شود.

رتینوپاتی دیابتی:

دیابت جزو سه بیماری اول است که باعث نابینایی می شود. این بیماری در نتیجه تخریب عروق کوچک در شبکیه چشم به دلیل هیپرگلیسمی طولانی مدت ایجاد می شود. مشخص شده است که ۲ درصد از دیابتی های مبتلا به دیابت ۱۵ ساله به کوری و ۱۰ درصد  به از دست دادن شدید بینایی مبتلا می شوند.

نفروپاتی دیابتی: دیابت یکی از مهم ترین علل نارسایی مزمن کلیه است. ۵۰ درصد بیمارانی که در واحدهای دیالیز درمان می شوند، دیابت دارند. ۱۰ تا ۲۰ درصد بیماران دیابتی به دلیل نارسایی کلیه جان خود را از دست می دهند.

نوروپاتی دیابتی:

اختلالات ناشی از دیابت طولانی مدت در اعصاب محیطی و اتونوم است. اغلب بی حسی، سوزش، گزگز، درد و ضعف در پاها (و گاهی اوقات دست ها) است و به دلیل پلی نوروپاتی متقارن دیستال، که شایع ترین شکل نوروپاتی است، ایجاد می شود. نوروپاتی دیابتی در ۵۰ تا ۷۰ درصد از بیماران دیابتی ایجاد می شود.

مرگ و میر: بیماران مبتلا به دیابت دو برابر بیشتر از همسالان بدون دیابت در سنین مشابه  در معرض خطر مرگ به هر علتی هستند. 

بار اقتصادی دیابت:

 دیابت و عوارض ناشی از آن بار اقتصادی بسیار بالایی بر بیماران، خانواده، نظام سلامت و کشورها دارد.

فعالیت های سازمان جهانی بهداشت در پیشگیری و کنترل دیابت: 

با هدف اطمینان از اتخاذ و اجرای اقدامات موثر در تحقیقات، پیشگیری و کنترل دیابت و عوارض آن، به ویژه در کشورهای کم درآمد و متوسط، و حمایت از فعالیت ها در این راستا . این موارد عبارتند از: کمک به تهیه دستورالعمل های علمی برای پیشگیری از دیابت، کمک به تعیین و توسعه استانداردهای مراقبت از دیابت، انجام مطالعات در مورد تعیین و پیگیری فراوانی دیابت و عوارض آن، کمک به مطالعات مرگ و میر و تسهیل چنین مطالعاتی، تشخیص دیابت، عوارض و عوامل خطر آن، ایجاد، توسعه و اطمینان از کاربرد استانداردهای پذیرفته شده در سطح وسیع برای درمان و درمان دیابت، کمک به ایجاد ظرفیت برای پیشگیری و کنترل دیابت، افزایش آگاهی در جامعه درباره معضل جهانی دیابت، مطالعاتی برای پیشگیری از دیابت در افراد پرخطر و کنترل بیماری در افراد مبتلا به دیابت انجام می شود.

انجام مطالعات تعیین و پیگیری دیابت و عوارض آن، مشارکت در مطالعات مرگ و میر دیابت و تسهیل در انجام چنین مطالعاتی، تعیین، تدوین و کاربرد استانداردهای پذیرفته شده در زمینه تشخیص و درمان دیابت، عوارض و عوامل خطر آن، با دستیابی به اجماع بین المللی.

 اهداف:

پیشگیری از دیابت

درمان موثر دیابت و عوارض آن

بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به دیابت

کنترل دیابت دوران کودکی با مسئولیت

آموزش بیماران دیابتی و بستگان آنها با اطمینان از استانداردسازی و انتشار.

دستیابی به پارامترهای هدف کنترل قند خون در پیگیری دیابت

کاهش عوارض حاد و مزمن مرتبط با دیابت

 کاهش عوارض حاد و مزمن مرتبط با دیابت:

 بیماران دیابتی و بستگان آنها از عوارض حاد و مزمن دیابت مطلع شوند و آگاهی آنها افزایش یابد.  برای تشخیص زودهنگام عوارض مزمن دیابت، غربالگری عوارض انجام خواهد شد.

 source: https://docplayer.biz.tr/55661515-Diyabete-bagli-akut-ve-kronik-komplikasyonlarin-azaltilmasi.html


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922