منوی سایت

اختلال مزمن جذب گلوکز و هورمون انسولین باعث عوارض مختلفی در بیماران می شود. بیماری های پا در دیابت اغلب مشاهده می شود. وظیفه متخصص و بیمار این است که خطر آسیب را به حداقل برساند ، زیرا با رشد فرد ، احتمال ضایعات اندام تحتانی افزایش می یابد.

چرا افراد دیابتی نوع ۱ و ۲ دارای مشکلات پا هستند؟

از آنجایی که دیابت عارضه ای در پاها دارد ، درمان لازم است ، در غیر این صورت نتایج ممکن است غم انگیزترین (تا قطع عضو) باشد. قند خون بالا برای بدن بسیار خطرناک است. غلظت طبیعی گلوکز باعث افزایش انرژی و فعالیت حیاتی اندام ها و سیستم ها می شود ، اما در دیابت برعکس ، با از بین بردن سیستم عروقی و عصبی قدرت می گیرد.

پاها از قلب بسیار دور است ، بنابراین این شخص است که بیشتر از عوارض دیابت نوع ۲ رنج می برد. فرآیندهای پاتولوژیک به دلیل ضعف گردش خون و فشار بدنی روزانه در پاها اتفاق می افتد. یکی دیگر از عوارض ناخوشایند پاها، تنگ شدن رگ های خونی است. انسداد مویرگی عواقب جدی را به دنبال دارد: گردش خون در بافت ها مختل می شود ، رگ ها فرسوده ، دچار تغییر شکل ، نازک و پاره می شوند. تغذیه بافت ها متوقف می شود ، سلول های آنها به تدریج می میرند ، که پر از گانگرن است.

بیماری پای دیابتی

از جمله دلایل اصلی عوارض اندام تحتانی مبتلا به دیابت عبارتند از:

 • آسیب شناسی عروقی منجر به هیپوکسی بافت
 • با نوروپاتی ، حساسیت کم و بی حسی در پاها مشخص می شود
 • چاقی ، که باعث استرس بیش از حد بر روی استخوان ها و ماهیچه ها می شود.
 • سیگار کشیدن و هیپودینامیک.

چگونه ضایعات روی پای دیابتی تأثیر می گذارد؟

در بیماران مبتلا به دیابت ، عوارض پا بیشتر است:

 • قارچ پا
 • گانگرن (نکروز)
 • پای دیابتی
 • ترک های عمیق بهبود نیافته
 • پلی نوروپاتی دیابتی

همه این بیماری ها نیاز به درمان فوری و کافی دارند. در مرحله پیشرفته ، خلاص شدن ازآنها به ویژه برای مقابله با علائم دردناک بسیار دشوار است.

پای دیابتی:

۸۰٪ از بیماران دیابتی نوع ۲ این سندرم را می شناسند. تغییرات پاتولوژیک بر سیستم استخوانی پا ، عصبی ، گردش خون تأثیر می گذارد. این بیماری معمولاً می تواند باعث ایجاد زخم بافت ، در گانگرن شود.

این بیماری با سندرم پای دیابتی ایجاد می شود:

برخی از علائم بارز آسیب عبارتند از:

 • درد پای ثابت ناشی از ناهنجاری پا
 • قرمزی پوست اطراف زخم
 • ورم پا ، نشانگر روند التهاب
 • کمبود مو در مچ پا و پا
 • ضخیم شدن و لایه برداری پوست
 • بی حسی در پاها
 • قارچ ناخن

عفونت های قارچی:

متخصصان رابطه قند خون بالا و قارچ پا را ثابت کردند. در دیابت ، بیماران باید به وضعیت پوست روی پاها توجه ویژه ای داشته باشند.

عواملی که باعث ایجاد بیماری می شوند عبارتند از:

اگر در دوره های بهار و تابستان اختلال مشاهده شود ، باید مراقبت های پزشکی را جستجو کرد. در این حالت ، تغییر رنگ و ساختار ناخن ها روی انگشتان کوچک و شست وجود دارد. سپس با شروع به تکثیر قارچ و حمله به نواحی ، پوست پا شروع به قرمز شدن ، لایه برداری می کند و خارش مداوم و ترک بین انگشتان ظاهر می شود.

پلی نوروپاتی دیابتی:

این بیماری ۵-۱۰ سال پس از شروع دیابت نوع ۲ بروز می کند. به سیستم عصبی آسیب می زند ، که از خطرناک ترین عوارض هر نوع دیابت است. روند پاتولوژیک به دلیل عدم اکسیژن سلول های عصبی شروع می شود ، برای این تغذیه مویرگ های کوچک مسئول است ، بیشتر مستعد آسیب است.

این بیماری چندین مرحله دارد:

این بیماری با تخریب تدریجی ، تغییر شکل و نازک شدن غضروف هیالین واقع در زانو همراه است. بیماران پا درد دارند و راه رفتن دشوار است.

ترک پا:

یکی از مشکلات شایع پاهای دیابتی ، ایجاد ترک در ناحیه پاشنه است. این یک نقص زیبایی نیست که به راحتی با یک پدیکور قابل حل باشد. ترک های عمیق و غیربهبود  در پا به عفونت ها و باکتری هایی که مملو از عوارض جدی هستند تهدید می کند.

با دیابت ، دیر یا زود انتهای عصبی در اندام تحتانی شروع به ریزش می کنند که تقریباً همیشه با افزایش لایه برداری و خشکی پوست همراه است. در نتیجه ترک های پوستی ، زخم ها ظاهر می شوند (از کرم مخصوص استفاده کنید تا از بروز این اتفاق جلوگیری شود). اگر به موقع تحت درمان قرار نگیرند ، ممکن است ناهنجاری پا ، گانگرن و زخم ایجاد شود.

متابولیسم مختل شده بر همه اندام ها تأثیر منفی می گذارد. یکی از جدی ترین عوارض دیابت نکروز بافت به دلیل اختلال در گردش خون در بافت ها (گانگرن) است.

Source: www.diabetesstressrelief.com


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس: تهران، شهرک غرب، بلوار دادمان، جنب بیمارستان آتیه، ساختمان پزشکان جم، پلاک ۲۴، طبقه همکف غربی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *