منوی سایت

درمان زخم

هر عملی که سبب آسیب به پوست و بافت بدن شود، موجب ایجاد زخم خواهد شد. در مطلب زیر به گروه بندی زخم ها، علل ایجاد زخم ها و روش های درمانی هر نوع زخم می پردازیم.

زخم ها به طور کلی به دو دسته باز و بسته تقسیم می شوند. زخم های باز، به آن دسته از زخم ها گفته می شود که در آن پوست ( سطح محافظ بدن، غشای مخاطی )، شکسته و باز می شود و اجازه ورود مواد خارجی را به بافت ها می دهد. اما در مقابل زخم های بسته ، بافت آسیب دیده را در معرض  محیط بیرون قرار نمی دهند و روند درمان این زخم ها بدون تداخل ناشی از آلودگی رخ می دهد.

درمان زخم

تقسیم بندی زخم ها ممکن است بیشتر بر اساس نحوه و حالت ایجاد زخم، صورت گیرد.

زخم های بسته

در زخم های بسته درجه آسیب ناشی از ضربه مستقیم به نیروی ضربه و جهت آن بستگی دارد. بدیهی است که میزان آسیب با افزایش نیرو، افزایش می یابد. تاثیر جهت نیز به همان اندازه مهم است هرچند آسیب اصلی توسط نیروی ضربه ایجاد می شود. به عنوان مثال، ضربه یک چکش به سر ممکن است فقط به شدت به پوست سر آسیب زند، اما اگر همین ضربه به روش متفاوت تری اعمال شود می تواند باعث آسیب جدی به جمجمه شود. عوامل آناتومی و فیزیولوژی نیز ممکن است بر میزان آسیب، تاثیر بگذارد. به عنوان مثال سقوط بر روی یک دست می تواند اثرات متفاوتی در یک فرد بزرگسال با یک فرد سالخورده یا با یک کودک داشته باشد.

ضربه نسبتا جزئی ممکن است به پوست و بافت های نرم، آسیب بزند و موجب کبودی بدن شود. کبودی ناشی از نفوذ خون در بافت ها در پی پاره شدن مویرگ ها و تورم ناشی از عبور سیال از طریق دیواره های مویرگ های آسیب دیده، است. به طور معمول خونریزی به طور ناگهانی متوقف می شود، خون و مایعات در عرض چند روز جذب و بافت آسیب دیده به حالت عادی باز می گردد. زمانی که عروق بزرگتر آسیب می بینند، خونریزی بیشتر شده و خون بیشتر در داخل بافت ها جمع می شود و توده ای به نام هماتوم تشکیل می دهد.

زخم های باز

همانطور که گفته شد در زخم های باز، پوست دچار شکاف می شود و در این حالت زخم در معرض خطرات اضافی قرار می گیرد. در زخم باز، بافت بدن ممکن است به وسیله مواد خارجی همچون باکتری ها، آلودگی ها و پارچه لباس مورد هجوم قرار گیرد که می تواند منجر به مشکلات جدی همچون عفونت بافت شود. علاوه بر این اگر پارگی و وسعت زخم زیاد باشد، قرار گرفتن زخم در معرض خشکی و سرمای هوا می تواند باعث افزایش آسیب زخم شود.

در زخم های باز خونریزی بیشتر بوده و بسته به وسعت زخم، مدت زمان درمان زخم ممکن است طولانی تر باشد.

زخم ها با توجه به مدت زمان درمان زخم، به دو دسته تقسیم می شوند: زخم حاد و زخم مزمن

زخم حاد

زخم حاد، آسیبی است که به طور ناگهانی به پوست وارد می شود. در زخم های حاد، مدت زمان ترمیم زخم قابل پیش بینی است و زخم در زمان مورد انتظار بهبود می یابد. زخم حاد می تواند هر قسمت از بدن را تحت تاثیر قرار دهد، شدت زخم حاد می تواند در حد یک خراش سطحی تا زخم های عمیق که به عروق خونی، اعصاب، ماهیچه ها و سایر قسمت های بدن آسیب می رساند، باشد. هر زخم حادی اگر به خوبی تحت درمان قرار نگیرد می تواند به زخم مزمن تبدیل شود.

زخم مزمن

زخم های مزمن بر خلاف زخم های حاد، در یک بازه زمانی و تحت شرایطی خاص، ایجاد می شوند و مراحل درمان این نوع از زخم ها به طور عادی پیشرفت نمی کند. زخم های مزمن با سرعت بسیار پایینی التیام می یابند. این زخم ها در اغلب موارد با سایر بیماری های مزمن که بر روی جریان خون بدن و نحوه عملکرد سلول ها در محل زخم تاثیر می گذارند، مرتبط هستند. زخم هایی که زمان زیادی برای درمان نیاز دارند به مراقبت های ویژه، تحت نظر متخصص زخم و درمانگر متخصص زخم، نیاز دارند.

علاوه بر اینکه زخم مزمن باید تحت نظر متخصص قرار گیرد، بلکه شرایط پزشکی که بیمار درگیر آن هست نیز باید مورد بررسی قرار گیرد تا عوارض زخم مزمن به حداقل برسد.

درمان زخم

انواع زخم مزمن

 

زخم فشاری

زخم فشاری یا زخم بستر، بر اثر فشار و کششی که بر روی پوست وارد می شود، ظاهر می شود. این نوع از زخم مزمن عموما در افرادی رخ می دهد که دارای تحرک محدود به علت بیماری و یا ضعف بدنی داشته و قادر نیستند به طور منظم بخشی از بدن خود را به یک موقعیت متفاوت، تغییر دهند. جریان خون در پوست نقاطی از بدن که تحت بیشترین فشار هستند، کاهش می یابد و پوست شروع به تجزیه می کند و منجر به ظاهر شدن زخم می شود. این زخم ها شاید در ابتدا یک زخم سطحی باشند اما در پی درمان نشدن می توانند تبدیل به زخم های عمیق که عمق آن ها حتی ممکن است تا استخوان امتداد یابد، شوند.

زخم دیابتی

این زخم ها که معمولا بروی پای افراد مبتلا به دیابت دیده می شود در نتیجه ی تغیرات در اعصاب و گردش خون بدن هستند که این مشکلات ناشی از بیماری دیابت است. سه نوع اصلی از آن وجود دارد:

نوروپاتیک : به علت کاهش احساس در پا، فرد به موقع از حضور زخم مطلع نمی شود. به طور مثال ممکن است به علت استفاده از یک کفش جدید، بین انگشتان یا در کف پا تاول ایجاد شود و به راحتی دچار عفونت شود، اما به علت نبود احساس و عدم درد، فرد به موقع این زخم و عفونت را تشخیص نداده و دچار عوارض شدید تر می شود.

ایسکمیک: که به علت گردش خون ضعیف است و بیماری عروقی محیطی نیز نامیده می شود.

نوروپاتی-ایسکمیک : ترکیبی از گردش خون ضعیف و کمبود احساس در پا که منجر به ایجاد زخم پای دیابتی می شود.

زخم ها و عفونت های شدید اگر تحت درمان قرار نگیرند و یا حتی به درمان مقاومت نشان دهند ممکن است فرد تحت عمل جراحی قطع عضو قرار گیرد. زخم ناشی از جراحی قطع عضو نیز به علت موارد فوق، در معرض خطر ابتلا به زخم مزمن است. پس لازم است بدانید که درمان ضعف گردش خون و نوروپاتی از موارد ضروری محسوب می شود.

 

زخم های پا

زخم های پا یک زخم بین مفصل زانو و قوزک پا است که به دلیل مشکلات مربوط به گردش خون به آرامی التیام پیدا می کنند. این زخم ها می تواند به صورت زیر باشند:

زخم Arterial: این نوع زخم معمولا در قسمت پایین ساق پا رخ می دهد. این زخم ها می توانند کوچک و گاهی عمیق و اغلب بسیار دردناک باشند. زخم های Arterial زمانی ایجاد می شوند که جریان خون به منطقه کاهش یافته و اغلب در افرادی رخ می دهد که به نوعی بیماری قلبی عروقی مبتلا هستند.

زخم Venous: این نوع زخم در اطراف ناحیه قوزک پا رخ می دهد. زخم ونوسی اغلب کم عمق و دردآور است. زخم ونوس ( عروقی ) زمانی ایجاد می شود که رگ های پا به درستی کار نکنند، بنابراین خون را به اندازه کافی به سمت قلب باز نمی گردانند. به این نوع زخم ها، زخم ایستایی و وریدی نیز گفته می شود.

زخم ترکیبی: این زخم در نتیجه ی ترکیبی از بیماری های وریدی و شریانی قلب می باشد.

 

درمان زخم

 

مراقبت از زخم دیابتی

زخم دیابتی که شایع ترین نوع آن زخم پای دیابتی است ناشی از آسیب پوست در ناحیه پا است. زخم پای دیابتی به سرعت گسترش می یابد و ممکن است دردناک باشد. عفونت یکی از عوارض رایج زخم پای دیابتی است. زخم های دیابتی می تواند ناشی از دیابت کنترل نشده، نارسایی عروق، فقدان حس، کفش های نامناسب، تروما و یا حتی ارثی باشد. خود درمانی و درمان های خانگی برای درمان این زخم ها توصیه نمی شود. تاخیر در درمان زخم پای دیابتی یکی از دلایل اصلی آمپوتاسیون غیرتروماتیک است. بنابراین درمان زخم دیابتی را به تاخیر نیندازید.

 

مراقبت از زخم پا

همانطور که گفته شد شایع ترین علت ایجاد زخم پا، گردش خون ضعیف است. اما عوامل دیگری که باعث تشدید زخم پا می شوند عبارتند از دیابت با کنترل ضعیف، کلسترول بالا و سیگار کشیدن. خطر عوارض زخم پا با گذر زمان افزایش می یابد، مهم ترین گام در درمان زخم پا، یافتن دلیل آن و کنترل عواملی است که زخم ها را از التیام دور می کنند. برخی از درمان ها شامل آفلودینگ پا، جراحی عروق خونی، اکسیژن تراپی و اوزون تراپی است.

 

Source

britannica

woundaware

somc

 


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۷۰۷۷۷۹ تماس حاصل فرمایید.

آدرس:

شعبه ۱ زخم پلاس: تهران، خیابان ولیعصر به سمت شمال، بالاتر از سه راه بهشتی، بعد از بیمارستان هاجر، روبروی ایستگاه بی‌آر‌تی پله اول، ساختمان پزشکان جنب کوچه نادر، پلاک ۲۱۰۹، طبقه منفی یک

شعبه ۲ پلی کلینیک ساج:  تهران ، سعادت آباد ، شمال میدان سرو ، بلوار پاکنژاد ، تقاطع یادگار امام ، ابتدای بلوار پیام ، پلاک ۱


برخی از خدمات کلینیک زخم پلاس، مرکز درمان زخم دیابتی در تهران:

درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

5 دیدگاه در درمان زخم
 1. سلام من در قسمت دست از بازو به پایین پارسال دچار سوختگی شدم و جای اون مونده برای از بین بردن جاش میشه کاری کرد ؟

  • کلینیک زخم پلاس ۱ آبان ۱۳۹۷ در ۱۵:۴۲ پاسخ

   سلام
   بعد از ایجاد زخم و پس از پروسه ترمیم بافت گاها شاهد عوارضی نظیر برآمدگی یا باقی ماندن جای زخم هستیم که بستگی به عمق و وسعت ضایعه و همچنین شیوه صحیح درمان داره که اصطلاحا به اون اسکار یا جوشگاه زخم میگویند . خوشبختانه با پیشرفت علم و روش های نوین درمانی بر طرف کردن این آثار به راحتی قابل درمان هست . این اقدامات از تجویز دارو ها و انواع پانسمان های مخصوص اسکار تا انجام اقدامات پیشرفته تر نظیر انجام لیزر و اقدامات جراحی پلاستیک و زیبایی و روش های دیگر قابل انجام هست . توصیه میکنم برای تشخیص و معاینه مراجعه بفرمایید تا بتونیم دقیقا خدمت تون عرض کنیم . با تشکر

 2. ممنون از مطلب خوبتون

 3. با سلام و خسته نباشید، مادر من دچار زخم بستر شدن از طرفی هم قند خون بالایی دارن، یه مدت تحت درمان قرار گرفتن اما همین که درمان رو قطع کردیم از نو زخم شروع به باز شدن کرد، آیا درمان قطعی برای این زخم وجود داره؟؟؟ با توجه به اینکه مادرم ۶۵ سالشون هست و خیلی ضعیف هستند. ممنون میشم راهنماییم کنید

  • کلینیک زخم پلاس ۱۱ آذر ۱۳۹۷ در ۱۷:۰۰ پاسخ

   سلام ، برای درمان هر نوع زخمی ابتدا باید بستر درمان رو فراهم کرد سپس شروع به درمان زخم کرد ، منظور از بستر ، میتونه کنترل قند یا برقراری جریان خون یا اصلاح کم خونی یا اصلاح رژیم غذایی بیماران و برداشتن فشار از روی ناحیه زخم شده و یا کنترل عفونت و … میباشد ، برای مادر گرامی شما ابتدا ایشان باید تحت نظر پزشک متخصص غدد قند خونشان کنترل شود سایر موارد مثل کم خونی و فقر پروتئین و البومین بوسیله درمان دارویی یا رژیم غذایی مناسب توسط متخصص تغذیه اصلاح شود ، یک کشت از ناحیه زخم انجام شود و با پزشک متخصص عفونی در مورد لزوم یا عدم لزوم نیاز به انتی بیوتیک مشورت شود ، سپس با استفاده از تشک مواج مناسب و تغییر پوزیشن مداوم بیمار فشار رو از روی زخم برداریم سپس با روش های مناسب(مثل پانسمان نوین یا پی آر پی یا وکیوم تراپی و …) زخم ایشون رو ترمیم کنیم ، پروسه ترمیم زخم یک پروسه ی چندگانه است و عوامل زیادی در اون دخیل هستن ، برای درمان قطعی باید همواره همه موارد ذکر شده با هم رعایت و اصلاح بشوند به محض اینکه تعادل در یکی از موارد ذکر شده بهم بخوره مثلا قند بیمار کنترل نباشه یا تغذیه ایشون خوب نباشه یا تشک مواج خوب نباشه و یا تغییر پوزیشن به شکل صحیح انجام نشود میتوان انتظار بروز مجدد زخم را داشت.
   برای دریافت اطلاعات بیشتر و گذاشتن پلن درمانی صحیح و بررسی همه جانبه بیمارتان توصیه میکنم همراه مادر گرامی تان حضورا به کلینیک مراجعه بفرمایید تا اقدامات تشخیصی و درمانی لازم به شکل صحیح و اصولی انجام بگیرد و توصیه های مراقبتی در مورد مراقبت از زخم در منزل به شما داده شود.
   ضمنا شما میتونید از مشورت تیم درمانگران حرفه ای زخم پلاس در منزل هم بهره مند شوید تا به شما و خانواده محترم نحوه صحیح مراقبت از بیمار دارای زخم گفته شود چرا که حتی تا دو سال بعد از ترمیم یک زخم به خاطر وجود نوعی پروتئین در زخم های مزمن به نام mmp که کارشان قطع کردن پیوند های کلاژنی هست تا زخم شکل طبیعی بگیره امکان عود مجدد زخم وجود دارد زیرا میزان mmp ها در زخم های مزمن بسیار زیاد است و همین امر عود مجدد زخم رو هم میتونه منجر بشه، پس لازم است شما از کلیه اقدامات حمایتی و مراقبتی جهت بیمارتان اگاه باشید.
   با امید بهبودی همه بیماران


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *