منوی سایت

تعداد مبتلایان به دیابت در حال رشد است. دیابت در حال حاضر عامل اصلی از دست دادن اندامهاست. اکثر مراجعین به متخصصین پروتز و ارتز بیماران دیابتی هستند. اغلب بیمارانی که به پروتز و ارتز نیاز دارند، افراد دیابتی مبتلا به نوروپاتی محیطی هستند. پروتز دیابتی می تواند به بازگردانی عملکرد این افراد کمک نماید.

با وجود دهه ها پیشرفت در مدیریت دیابت، این بیماری هنوز هم با درجه های مختلفی از مرگ اندام های تحتانی و در نهایت قطع عضو همراه است. در سال گذشته حدود ۹۰،۰۰۰ قطع عضو اندام های تحتانی در بیماران دیابتی انجام گرفته که علت عمده آنها نارسایی عروقی ثانویه دیابت بوده است.

پروتز دیابتی

بیماران اغلب زمانی که عفونت، ضایعه یا ناهنجاری به مرحله ای رسیده است که قطع عضو بهترین گزینه درمان است به متخصص مراجعه می کنند و در این شرایط بهترین کاری که می توان انجام داد، استفاده از پروتز یا اندام مصنوعی جایگزین است. با این حال کادر درمانی همه ی تلاش خود را می کنند تا بتوانند از آمپوتاسیون یا قطع عضو اندام جلوگیری نمایند.

آمار ناخوشایند دیگری راجع به دیابت نشان می دهد که تا ۵۰ درصد از آمپوته هایی که ناچار به قطع عضو یکی از اندام ها شده اند، در طول ۵ سال از قطع عضو اولیه، اندام خود در جهت مخالف را نیز از دست می دهند. هدف ما کاهش این آمار و ارقام است. برای افراد دارای قطع عضو یک طرفه داشتن مدیریت شدید ارتوپدی برای اندام سالم به همراه مراقبت های فعال پروتز ضروری است.

چنین مراقبت هایی به ویژه در طول دوره آموزش راه رفتن بعد از قطع عضو و در زمان استفاده از پروتز حائز اهمیت است. چرا که ممکن است در این زمان فشار بیش از حدی به پای دیگر وارد شود.

مشکلات پروتز دیابتی

عوارض جانبی دیابت اغلب باعث ایجاد مشکلات توانبخشی پروتز آمپوته های دیابتی جدید نیز می شود. مسائل مشترک شامل ایسکمی و یا نوروپاتی در هر دو سمت قطع شده و باقی مانده؛ قدرت عضلانی ضعیف، اخلالات هماهنگی و استقامت؛ اختلال بینایی؛ مشکلات تعادل؛ دشواری شناختی؛ و تمایل به از سرگیری یک شیوه زندگی فعال هستند.

در ابتدا باید تعیین شود که آیا در واقع بیمار می تواند از اندام مصنوعی یا پروتز استفاده کند. آمپوته باید پیش نیازهای خاصی را قبل استفاده از پروتز برآورده کند، این پیش نیازها شامل توانایی بلند شدن از تخت یا صندلی و اتکا به اندام باقی مانده و قدرت دست ها برای پوشیدن قطعات پروتز است. این پیش نیازها همچنین نیاز به سطح بالایی از تعادل و شناخت دارند.

پروتز دیابتی

زمانبندی پروتز

بهبود آهسته زخم، به ویژه در اندام تحتانی نشانه پیشرفته دیابت است. یک دستورالعمل پذیرفته شده معمولا شروع به استفاده از پروتز حدود شش هفته پس از عمل جهت محدود کردن عوارض طولانی مدت است.

یکی از رویکردها این است که زمانیکه زخم به میزان کافی بهبود یافته و مشکلات تورم و عفونت به کلی حل شده از پروتز آموزشی استفاده کرد. پروتز آموزشی یک دستگاه نسبتا ساده و ارزان است که تیم توانبخشی را قادر می سازد تا پتانسیل های بیمار را ارزیابی کند. هنگامی که قدرت آمپوته باز می گردد و دیابت تحت کنترل معقولی است، فرد می تواند شروع به استفاده از پروتز اصلی نماید.

روش دیگر این است که از ابتدا از اجزای قطعی استفاده کرد و سپس زمانی که باقی مانده اندام کامل آماده بود، یعنی حدود ۴ تا ۸ ماه بعد از یک سوکت جدید استفاده نمود. این دوره امکان استفاده از اجزای پیشرفته را از ابتدا فراهم کرده و از نیاز به آموزش بیمار برای استفاده از پروتز های مختلف  جلوگیری می نماید.

انتخاب اجزای پروتز

وزن کم، دوام و سهولت استفاده از ویژگی های مهم پروتز پا برای بیماران دیابتی است. از آنجا که زخم ها و عفونت ها معمولا در اندام های فاقد قدرت حس رخ می دهد، مونتاژ بهینه سوکت و انتخاب لاینرهای مناسب برای موفقیت پروتز ضروری است.

سوکت های انعطاف پذیر و پویا کمک می کنند تا از ایجاد فشار ناخوشایند بر روی پوست حساس، ناحیه عصبی و برجستگی های استخوانی جلوگیری شود. لاینرهای ژلی به کاهش اصطکاک و تحریک پوست کمک می کنند و تحمل پذیری نیروهای داخلی سوکت را افزایش می دهند.

برای آمپوته های دیابتی بالای زانو معمولا اجزای سبک زانو که درجه بالایی از ثبات را فراهم می کنند، تجویز می شود. طرح های چند مرکزی به همراه دستگاه قفل کننده برای جلوگیری از خم شدن زانو در هنگام ایستادن، انتخاب های رایجی برای پروتزها هستند.

اجزای سبک وزن پای مناسب برای سطح فعالیت آمپوته به حداکثر کردن منافع پروتز برای بیماران قدیمی کمک خواهد کرد.

بسته به شرایط و سطح فعالیت آمپوته ی مبتلا به دیابت از پروتز مناسب استفاده می شود. پروتز می بایست به بیمار کمک کند تا کارهای روزمره خود را انجام داده و از سطح فعالیت بیمار حمایت نماید. برخی از پروتز ها می توانند بیمار را قادر به انجام فعالیت های خاص مانند کوهنوردی کنند. متخصصین پروتز با در نظر گرفتن شرایط بیمار به صورت جامع بهترین نوع پروتز را برای آمپوته انتخاب می نمایند.

Source: www.llop.com


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

پاسخگویی منشی از ساعت ۹ الی ۱۴ و ۱۶ الی ۲۱
۰۲۱-۲۶۷۶۵۵۲۱
۰۲۱-۲۶۷۶۵۵۱۷
۰۲۱-۲۲۱۳۷۶۲۵

کلینیک زخم پلاس: تهران، سعادت آباد، خیابان سرو شرقی، خیابان سوم، نبش کوچه نسترن، پلاک ۲۴، طبقه همکف


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09024558159