منوی سایت

جوانب مثبت و منفی پانسمان هیدروکلوئید برای زخم پای دیابتی

زخم پای دیابتی از عوامل متعددی از جمله نوروپاتی محیطی، فشار کف پای زیاد، کاهش عروق و بهبود زخم ناموفق ایجاد می شود. زخم پای دیابتی به طور قابل ملاحظه ای در مرگ و میر نقش داشته و ممکن است باعث از دست دادن اندام و مرگ شود.

در ابتدا پانسمان هیدروکلوئید به عنوان بخشی از فلنج استومی به کار گرفته می شد. بر اساس موفقیت پانسمان هیدروکلوئید در محافظت از پوست متورم، این پانسمان ها به تدریج به جنبه های دیگر مراقبت از زخم معرفی شدند. پانسمان هیدروکلوئیدی حاوی وافری است که از پلیمرهای ژل مانند مانند ژلاتین، پکتین و عوامل سلولزی به همراه یک ورقه بیرونی مقاوم در برابر آب تشکیل یافته است. وافرها ترشحات زخم را جذب می کنند و یک نوع ژل را ایجاد کرده و محیط بهبود مرطوب را ایجاد می کنند. در نتیجه پانسمان هیدروکلوئید با ایجاد یک محیط مرطوب و جذب مقدار زیادی از ترشحات به بهبود زخم کمک می‌ کند. در صورت وجود ترشحات با جذب مایع و تولید ژل بهبود زخم را سرعت می بخشید.

طیف وسیعی از پانسمان های هیدروکلوئیدی شامل پانسمان های فیبروزی و ماتریکسی موجود هستند.

 

جوانب مثبت و منفی پانسمان هیدروکلوئید برای زخم پای دیابتی

 

فواید

پانسمان های هیدروکلوئیدی اکسیژن زخم را حفظ می کنند و محیطی مرطوب به وجود می آورند که برای بهبود زخم مطلوب است. پانسمان های هیدروکلوئیدی همچنین باعث دبریدمان اتولیتیک زخم شده و بافت مرده و نکروزی (مانعی برای بهبود زخم) را بر روی بستر زخم از بین می برند. محیط زخم مرطوب یا خیس باعث ساخت دوباره اپی تلیوم، کاهش واکنش های التهابی و کاهش تشکیل اسکار می شود. پانسمان های هیدروکلوئیدی همچنین با حفظ عوامل رشد در ترشحات به بهبود زخم کمک کرده، باعث تقویت تشکیل گرانوله و اپی تلیوم می شود.

اگر چه که پانسمان های هیدروکلوئید برای بیماران مبتلا به زخم های عفونی منع شده اند، اما در پیشگیری از عفونت زخم مفید هستند و مانعی برای ورود باکتری ها به زخم های پای دیابتی می شوند. علاوه بر این پانسمان هیدروکلوئید pH پایینی را فراهم می کنند که برخی از باکتری ها (یعنی Pseudomonas   aeruginosa ها) را روی بستر زخم کاهش داده یا حتی از بین می برند.

پانسمان های هیدروکلوئیدی دارای چسبندگی بوده و به راحتی اعمال می شوند. دومین پانسمان محبوب برای زخم های پای دیابتی، بسته به میزان ترشحات زخم می تواند تا ۷ روز روی زخم باقی بماند. نیاز کمتر برای تعویض پانسمان می تواند باعث کاهش اختلال در بهبود، بهبود رضایت بیمار و کاهش هزینه شود.

 

معایب

در مورد استفاده از پانسمان هیدروکلوئیدی برای درمان زخم های پای دیابتی اختلاف نظر وجود دارد. بسیاری از متخصصان مراقبت از زخم معتقدند که این پانسمان ها ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند، زیرا باکتری ها و ترشحات زخم را نگه می دارند، محیط زخمی دارای هیپوکسی است  (کم اکسیژنی) را ایجاد می کنند. همچنین میزان نظارت بر روی زخم را کمتر می کنند. با توجه به این نگرانی ها پانسمان هایی هیدروکلوئید برای زخم های عفونی منع شده اند.

از این پانسمان ها همراه با مراقبت بیشتر در بیماران دیابتی استفاده کنید. قبل از شروع درمان اطمینان حاصل کنید که کشت باکتری ها را به دست آورید و پانسمان ها را بیش از افراد غیردیابتی تعویض کنید.

همچنین به دلیل خاصیت جذب پانسمان هیدروکلوئید، این پانسمان ممکن است محیطی با رطوبت بیش از حد ایجاد کند و رطوبت بیش از حد باعث جدا شدن پانسمان و خیس خوردن اطراف زخم می شود. کارشناسان توصیه می کنند که از پانسمان های هیدروکلوئید فقط برای زخم ها با مقادیر کم و متوسط ​​ترشحات استفاده شود.

علاوه بر این محیط هیپوکسی ایجاد شده توسط این پانسمان ممکن است مانعی برای بهبود گردد و در روند درمان تاخیر ایجاد کند و در نتیجه خطر عفونت را افزایش دهد. گلبول های سفید باکتری ها را از بین می برند، اما به دلیل کمبود اکسیژن در محیط های هیپوکسی نمیتوانند باکتری ها را بکشند؛ این امر باعث افزایش خطر عفونت می شود. ایجاد کلاژن، توسعه اندوتلیوم، مهاجرت کراتینوسیت و ایجاد بافت گرانوله همه به اکسیژن بستگی دارند و ممکن است توسط شرایط بستری هیپوکسی زخم ها مهار شوند.

 

تحقیقات بیشتری لازم است

اگر چه که بسیاری از مطالعات نشان می دهند که پانسمان هیدروکلوئید در درمان زخم پای دیابتی موثر هستند، در بررسی های سیستماتیک در سال ۲۰۱۲ توسط Dumville و همکارانش هیچ مدرکی مبنی بر اثربخشی بیشتر آنها نسبت به پانسمان های ساده زخم یافت نشد. همچنین طبق بررسی تجربی کنترل شده تصادفی در سال ۲۰۱۳، پانسمان هیدروکلوئید در مدیریت زخم پای دیابتی بیشتر از پانسمان زخم پای تماسی، پانسمان فوم، پانسمان آلژینات و درمان های موضعی موثر نیستند. با این حال این مطالعات ناقص است. داده ها و تحقیقات ارائه شده با خطر تعصب شخصی همراه بوده اند.

در نتیجه، انتخاب مناسب بیمار بسیار مهم است. نیاز به تحقیق بیشتر برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی پانسمان هیدروکلوئید برای درمان زخم های پای دیابتی و تعیین دستورالعمل های بیشتر برای استفاده از آنهاست.

 

source: woundcareadvisor.com

 

 


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۷۰۷۷۷۹ تماس حاصل فرمایید.

آدرس:

شعبه ۱ زخم پلاس: تهران، خیابان ولیعصر به سمت شمال، بالاتر از سه راه بهشتی، بعد از بیمارستان هاجر، روبروی ایستگاه بی‌آر‌تی پله اول، ساختمان پزشکان جنب کوچه نادر، پلاک ۲۱۰۹، طبقه منفی یک

شعبه ۲ پلی کلینیک ساج:  تهران ، سعادت آباد ، شمال میدان سرو ، بلوار پاکنژاد ، تقاطع یادگار امام ، ابتدای بلوار پیام ، پلاک ۱


 

 

درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *