منوی سایت

درمان زخم با پانسمان های نوین

تجربیات و رویدادهای مختلفی وجود دارند که منجر به تعداد زیادی از انواع زخم می شوند. پزشکان فراتر از این که آسیب چگونه رخ دهد، از پروتکل های درمان متفاوت برای رسیدگی به زخم پس از جراحی استفاده می کنند. در نتیجه، گزینه های زیادی از پانسمان ایجاد شده اند که درمانگران زخم به طور معمول از آنها بهره می برند. درک نیازهای خاص برای هر نوع خاص از پانسمان، به بیماران درک درستی از آنچه که به مدیریت موثر و درمان زخم کمک می کند، می دهد:

 

درمان زخم با پانسمان های نوین

 

پانسمان های آلژینات

اگر نام این پانسمان، تصویر آلژیا یا همان جلبک دریایی را برای شما متصور می کند، خیلی هم از موضوع دور نیستید. پانسمان های آلژینات در واقع از نوع خاصی از جلبک دریایی حاصل می شوند و این ترکیب منحصر به فرد آنها را انتخاب مطمئنی در ۵۰ سال گذشته یا بیشتر کرده است. از آنجایی که آنها از یک ماده زیست تخریب پذیر ساخته شده اند، پانسمان آلژینات دارای میزان جذب بسیار بالایی است که به کاهش خطر ابتلا به عفونت باکتریایی و زهکشی و سایر ترشحات کمک می کند.

 

پانسمان های هیدروژل

رطوبت مناسب بخشی جدایی ناپذیر از روند بهبود زخم است و به همین دلیل متخصصان زخم در همه جا از هیدروژل ها در شیوه های درمانی خود استفاده می کنند. پانسمان هیدروژل در ابتدا در اوایل دهه ۱۹۵۰ تولید شد، هیدروژل ها از ۹۰ درصد آب ساخته می شوند و این محتوا به کنترل تبادل مایعات در محل زخم کمک می کند. با استفاده از کنترل سطح رطوبت، این ژل های منحصر به فرد باعث افزایش دبریدمان بافت مرده و همچنین افزایش تولید بافت جدید می شوند. پانسمان هیدروژل باعث تسکین درد در بسیاری از زخم های سوختگی یا ساییدگی می شود.

 

پانسمان های کلاژن

اگرچه همیشه انتخاب فوری برای بسیاری از بیماران نیست، پانسمان کلاژن یک گزینه عالی برای بهبود زخم های با عمق جزئی است. این زخم ها شامل گرافت پوستی، زخم های نکروزی و حتی سوختگی های درجه دوم می شوند. این پانسمان از بافت حیوانی مثلا از گاو گرفته شده است و همبستگی بیولوژیکی آنها کمک می کند تا هم رشد بافت و هم تولید فیبروبلاست را تقویت کند. با این حال، به دلیل اینکه آنها از بخشی از بافت زنده ساخته می شوند، درمانگران زخم از پانسمان های کلاژن برای بیماران مبتلا به آلرژی خاص یا سابقه التهابات پوستی استفاده نمی کنند.

 

پانسمان های فوم

علاوه بر از استفاده از هیدروژل، بسیاری از متخصصان در هنگام تلاش برای ایجاد سطوح مناسب رطوبت در محل زخم، به ابزار دیگری روی می آورند: پانسمان فوم. این پانسمان از مخلوطی از پلی یورتان نیمه رسانا ساخته شده است که اجازه می دهد رطوبت به زخم وارد شود و مانع گسترش باکتری ها و سایر ذرات مضر می شود. پانسمان فوم بهترین استفاده را در زخم ها با حداقل ترشحات مانند زخم های پارگی و زخم های بستر دارند اما در مورد آسیب های مخصوص به خشکی، به ویژه افرادی که دچار سوختگی درجه سوم و اسکالپ اضافی شده اند کارا نیست.

 

پانسمان های هیدروکلوئیدی

در میان انواع زیاد پانسمان ها، به هیدروکلوئید برای داشتن طراحی منحصر به فرد خاص آنها اشاره شده است. ترکیب ژل تشکیل دهنده با فیلم و یا فوم پلی اورتان، این پانسمان های چسب دار را بسیار انعطاف پذیر و کاملا ضد آب کرده است. هیدروکلوئید با افزایش رطوبت خود بدن، جذب آب بیرونی و ترشحات برای کمک به مهر و موم کردن کل زخم، کار می کند. اگرچه این پانسمان ها به خوبی برای زخم های ضخیم یا سطحی عمل می کنند، اغلب می توانند باعث هایپرگرانولیشن و یا همان افزایش بیش از حد پوست شوند.

 

پانسمان فیلم شفاف

پانسمان فیلم شفاف اغلب به عنوان پوست دوم توصیف می شود. این یک توصیف دقیق است، از آنجا که فیلم شفاف برای جلوگیری از وجود آب اضافی و سایر آلاینده ها کاملا مناسب بوده و بسیار شبیه پوست واقعی، انعطاف پذیری خاصی در این پانسمان ها وجود دارد، که باعث می شود که بتوانند تقریبا هر زخمی را بدون توجه به موقعیت مکانی آن در بدن حفظ کنند. علاوه بر این، شفافیت ذاتی به متخصصین زخم دید بیشتری می دهد. با توجه به طراحی ساده ی پانسمان های فیلم شفاف، این نوع پانسمان روی سطوح مرطوب و زخم با ترشحات زیاد کار نمی کنند.

 

source: advancedtissue.com

برخی از خدمات کلینیک زخم پلاس، کلینیک درمان زخم :


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس: تهران، شهرک غرب، بلوار دادمان، جنب بیمارستان آتیه، ساختمان پزشکان جم، پلاک ۲۴، طبقه همکف غربی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *