منوی سایت

درک بوی زخم بخش مهمی از هر برنامه درمانی است. انجمن مدیریت زخم اروپا مقاله ای را منتشر کرد که در آن به شرح اثرات روانی زخم های بدخیم قارچی پرداخت . برای بسیاری از بیماران ، سخت ترین کار کنار آمدن با بوی زخم است . نه تنها بوی زخم ناخوشایند است همچنین می تواند نشان دهنده عفونت و یا عوارض دیگری نیز باشد ؛ بنابراین مهم است که تمام بیماران بو و چگونگی تاثیر آن بر روی مراقبت های شخصی از زخمشان را بدانند.

چه چیزی باعث بوی زخم می شود؟

طبق اعلام انجمن مراقبت از زخم کانادا ، بو به واسطه شکسته شدن و از بین رفت رفتن بافت ایجاد می شود . وقتی قسمتی از بدن و یا بخشی از پوست اسیب می بیند ، باکتری های بی هوازی – میکروارگانیسم هایی که برای رشد به اکسیژن احتیاج ندارند – به محل زخم می روند . زمانی که آنها تخریب بافتی را شروع کردند سلول های این ناحیه مواد شیمیایی مانند پوترسین و کاداوین را به عنوان فراورده های جانبی آزاد می کنند .

راهنمای بیمار : بوی زخم

بوی زخم ها مثل چه چیزی است؟

همان طور که گفته شد ، مواد شیمیایی مرتبط با باکتری های بی هوازی معمولا باعث ایجاد بوی نا خوشایند و متعفنی می شوند ، با این حال همان طور که متخصصان زخم اشاره کرده اند ، طیف وسیعی از بو های مرتبط با زخم های عفونت کرده ، وجود دارد برای مثال گفته شده است باکتری پروتئوس بویی مانند آمونیاک که یک ماده شیمیایی ضدعفونی کننده در بسیاری از پاک کننده های صنعتی است ، می دهد ، با این حال باکتری Pseudomonas بویی نسبتا شیرین دارد که با بوی بادام مقایسه می شود . شایان ذکر است که این بو ها حتی اگر غیر متعفن نیز باشند می توانند همچنان نشان دهنده عوارض باشند . مهم است که درباره این بو های خاص با پزشک خود صحبت کنید زیرا پزشکتان تجربه تشخیص بو های متفاوت و رمز گشایی آن ها در طول روند بهبود زخمتان را دارد .

چگونه پزشکان بوی زخم را تشخیص می دهند؟

در سال ۱۹۹۵ ، تیم تحقیقاتی ویلیام هاوستون و تی . یانگ متدی برای تشخیص مستنداتی مخصوص زخم را ابداع کردند . مقیاس این زوج – که برای اولین بار در مجله پرستاری انگلیس منتشر شد – به شرح زیر است :

  • بدون بو: هنگام برداشتن پانسمان نیز زخم ، بویی ندارد .
  • بوی ملایم: بو فقط در نزدیکی بیمار و هنگام برداشتن پانسمان قابل تشخیص است.
  • بوی متوسط: مشابه حالت قبل ، بجز اینکه در این حالت پانسمان بر روی زخم باقی می ماند .
  • بوی قوی: این در شرایطی است که بو در ۶ تا ۱۰ پایی از بیمار قابل تشخیص است و پانسمان نیز برداشته می شود .
  • بوی خیلی قوی: بویی که در فاصله ۶ تا ۱۰ پا قابل مشاهده است ، اما پانسمان بیمار کاملاً سالم باقی می ماند .

همچنین پزشکان رنگ هر نوع ترشحی که همراه زخم است را با دقت نگاه می کنند ، چیزی که ارتباط زیادی با بوی نشات گرفته از محل زخم ارتباط زیادی دارد .

برای بوی زخم چه کارهایی می شود انجام داد ؟

هنگامی که نوبت به اصول مراقبت از زخم می رسد ، پزشکان گزینه های مختلفی برای از بین بردن بو دارند در میان این موارد ، پیراهن های پیشرفته ای برای مقابله با بوها به طور اختصاصی طراحی شده اند . Iodosorb یک ژل ثبت شده است که برای از بین بردن ترشحات و باقی مانده زخم ها استفاده می شود بخش هایی که نمایانگر قسمت عمده ای از عوامل تولید بو در جراحات و زخم ها است.  پانسمان های ساخته شده با هیدروکلوئید ، که عمدتا برای زخم ها استفاده می شوند ، درای درجه صنعتی جاذب بو هستند ، بو هایی از قبیل سیکلودکسترین . گزینه ی پر استفاده ی دیگر هر چیزی است که با نقره درست شده است ، ماده ای که که به طور فعال سموم ، اسیدهای چرب و سایر عوامل مسئول بوی متعفن را جذب می کند . با پزشک اصلی خود برای نوع پانسمانی که برای زخم شما و شدت بوی آن مناسب است ، مشورت کنید.


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922