منوی سایت

در بهبود زخم، تکثیر فیبروبلاست ها بعد از جمع شدن بلوک های بیوشیمیایی شروع می شود. سنتز کلاژن وظیفه اصلی فیبروبلاست ها است. افزایش محتوای کلاژن سبب افزایش مقاومت زخم نیز می شود. در هفته های بعد محتوای کلاژن و استحکام کششی زخم افزایش می یابد. در داخل زخم تحولات کلاژن به طور نامحدود ادامه می یابد. به مرحله دوم بهبود زخم، مرحله فیبروبلاستی یا مرحله کلاژن گفته می شود.

در تشکیل کلاژن اسید آسکوربیک نقش مهمی دارد. در نبود  ویتامین C، پرولین نمی تواند به هیدروکسی پرولین تبدیل شود، در نتیجه سنتز کلاژن نیز متوقف می شود. در حالی که در کمبود اسید آسکوربیک، تحلیل کلاژن به همان سرعت ادامه می یابد ولی سنتز آن متوقف می شود و در نتیجه بهبود زخم نیز متوقف می شود.

آخرین مرحله در بهبود زخم طولانی ترین مرحله است. این مرحله که بلوغ یا بازسازی نامیده می شود ممکن است چندین سال طول بکشد و در نتیجه در ظاهر زخم نیز بهبود رخ می دهد. در این دوره جایگزینی پیشرفته کلاژن با یک اسکار نرم و کوچک پایان می یابد. در درجه بهبود زخم بازسازی نیز مهم است.

چگونگی مراقبت از زخم

زخم هایی که پوست آنها از بین رفته است:

بهبود سوختگی های شدید که پوست آنها از بین رفته و زخم های حاد مانند ساییدگی های عمیق نیز از همان مراحل بازیابی عبور می کنند. با این حال، بسته شدن زخم به دو مکانیسم بیولوژیکی نیاز دارد. مهاجرت اپیتلیوم و انقباض زخم.

  اپیتلیزاسیون:

گسترش تدریجی اپیتلیوم و مهاجرت اپیتلیوم در سطح زخم بلافاصله بعد از جمع شدن مواد بیوشیمیایی و سلولی مورد نیاز برای بازیابی و همچنین به محض کاهش آلودگی باکتریایی  شروع می شود. در صورتی که زخم یک سوختگی یا سایش سطحی باشد، اپیتلیوم از غدد عرق و فولیکول های مو به سرعت شروع به گسترش می کند و تمام سطح زخم را در طول ۱۴-۱۰ روز اشغال می کند. مهاجرت اپیتلیوم از لبه های زخم هنگامی که تمام لایه های پوست از بین می روند رخ می دهد. اپیتلیزاسیون رویدادی بسیار کند است و معمولا بسته شدن زود هنگام زخم امکان پذیر نیست.

معمولا ظاهر بافت اپیتلیوم مهاجر بدخیم است. ممکن  روی یک زخم مزمن که سال ها بسته نشده در طی زمان یک زخم بدخیم ایجاد شود. بنابراین متخصصان در مواجهه با  زخم های جدی و گسترده تنها به اپیتلیزاسیون تکیه نمی کنند و در عوض از پیوندها و فلاپ ها برای بستن زخم استفاده می کنند.

چگونگی مراقبت از زخم

انقباض زخم:

با توجه به نیروهای داخلی زخم های باز در طول زمان تمایل به بسته شدن دارند. گرانوله شدن زخم ، به این معنی است که به علت تکثیر مویرگ ها و فیبروبلاست ها سطح زخم با ظاهر دانه ای پر شده است. در یک زخم باز شکل گیری بافت گرانولاسیون ، مربوط به فاز فیبروبلاستیک بهبود اولیه زخم است . لب های زخم پس از گرانولاسیون به سمت لبه ها می روند. با این حال، این تغییر را تنها با اپیتلیزاسیون نمی توان توضیح داد. انقباض زخم یعنی کوچک شدن تدریجی سطح زخم و فرآیندی است که کاملا واضح نیست. این انقباض امروزه به عنوان  نوعی  فیبروبلاست تخصصی شناخته شده است.

مهاجرت اپیتلیوم و انقباض در حضور آلودگی باکتریایی شدید نمی تواند پیشرفت کند. سرعت انقباض در پیوند پوست با ضخامت نسبی ممکن است کم شود و در پیوند پوست با ضخامت کامل تقریبا می تواند متوقف شود. همچنین برخی از غشاهای مصنوعی مانند Biobrane می توانند انقباض زخم را مهار کنند.

درمان نقص های عمده زخم نباید به صورت خود به خودی انجام شود، زیرا می تواند با بهترین روش جراحی درمان شود.

چگونگی مراقبت از زخم

اولویت در مراقبت از زخم:

مراقبت مطلوب در آسیب های حاد بافت نرم باید شامل مراحل زیر باشد:

ارزیابی: پس از رسیدن بیمار باید سریعا به زخم نگاه کرد. خونریزی باید کنترل شود. علائم زخم های جدی باید بررسی شود. برای بیمار یک مکان راحت فراهم شود. قبل از شروع درمان، ویژگی های زخم تعیین شده و سابقه بیمار از جمله آلرژی، درمان و واکسیناسیون بررسی می شود.

بیهوشی: بی حسی موضعی قبل از هرگونه اقدام برای زخم انجام می شود. در صورتی که داخل زخم آلودگی قابل مشاهده باشد ابتدا در سطح زخم نفوذ کرده و سپس دبریدمان انجام می شود. باید احتیاط کرد که  سوزن سبب پخش آلودگی نشود. تزریق مستقیم به زخم، نه تنها خطر عفونت را افزایش نمی دهد بلکه سبب درد کم تر نیز می شود. در صورتی که زخم کاملا بی حس شده باشد دبریدمان مناسب امکان پذیر است. بدون اعمال بی حسی در آماده کردن زخم شانس موفقیت پایین است.

محلول ضدعفونی کننده: از عواملی که به بافت های زنده آسیب می رسانند هرگز استفاده نشود. محلول هایی مانند الکل، پوویدون آیودان، پراکسید یا مواد شوینده قوی نسبت به زخم باعث آسیب بیشتر می شوند. علاوه بر اینکه باکتری ها را می کشند فیبروبلاست ها و سلول های اپیتلیوم را نیز می کشند. محلول های حاوی غلظت بالای رنگدانه، ظاهر زخم را تغییر می دهد.

چگونگی مراقبت از زخم

 

Source: www.nhp.com


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922