ازن درمانی به فرایند تجویز گاز ازن در بدن شما برای درمان بیماری یا زخم اشاره دارد. ازن یک گاز بی رنگ است که از سه اتم اکسیژن (O3) تشکیل شده است.

در سال ۲۰۱۹ ، سازمان غذا و دارو (FDA) اعلام کرد که ازن سمی است و هیچ کاربرد پزشکی اثبات شده ای ندارد.

با این وجود ، برخی از منابع معتبر تحقیقاتی دریافته اند که ازن ممکن است برای درمان بیماری ها با تحریک سیستم ایمنی استفاده شود. همچنین ممکن است برای ضدعفونی و درمان طیف وسیعی از بیماری ها استفاده شود.

در بیمارستان ، گاز ازن درمانی از منابع اکسیژن پزشکی استفاده می شود

چگونه کار می کند:

ازن پزشکی برای ضدعفونی کردن لوازم پزشکی و درمان شرایط مختلف بیش از ۱۰۰ سال است که استفاده می شود. همچنین ممکن است به جلوگیری از عفونت در زخم ها کمک کند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته از منبع معتبر ۲۰۱۸ ، هنگامی که ازن با مایعات بدن تماس پیدا می کند ، واکنش های حاصل شده پروتئین و گلبول های قرمز بیشتری را تشکیل می دهد. این باعث افزایش اکسیژن در بدن شما می شود.

اوزون درمانی چیست؟

ازن درمانی همچنین ممکن است فرآیندهای ناسالم را در بدن شما مختل کند. تحقیقات نشان داده است که ازن درمانی می تواند موارد زیر را غیرفعال کند:

  • باکتری ها
  • ویروس ها
  • قارچ
  • مخمر
  • پروتوزوئا

چه چیزی به درمان کمک می کند:

اوزون درمانی ممکن است برای شرایط مختلف مورد استفاده قرار گیرد. تحقیقات در مورد اثربخشی و ایمنی آن ادامه دارد.

اختلالات تنفسی:

افراد مبتلا به اختلالات تنفسی ممکن است کاندید مناسبی برای ازن درمانی باشند ، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

با افزایش سطح اکسیژن در خون ، ازن درمانی ممکن است به کاهش فشار بر ریه ها کمک کند. ریه های شما مسئول تامین اکسیژن خون شما هستند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ ازن درمانی داخل وریدی یا تزریق ازن مخلوط شده با خون را برای درمان COPD مورد بررسی قرار داد. مشخص شد که این درمان کیفیت زندگی و توانایی ورزش را در افراد سیگاری سابق مبتلا به COPD بهبود می بخشد.

توجه داشته باشید که تنفس در ازن ممکن است باعث تحریک یا آسیب ریه ها شود ، به ویژه در افرادی که بیماری های تنفسی دارند.

اگرچه ازن ممکن است کاربردهای مفیدی داشته باشد ، اما آلوده کننده هوا نیز است و نباید استنشاق شود. در نتیجه ، آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) توصیه می کند که از دستگاه های تصفیه کننده ازن استفاده نکنید.

دیابت:

ازن درمانی همچنین در کاهش خطر عوارض ناشی از دیابت امیدوار کننده است.

اغلب عوارض ناشی از استرس اکسیداتیو در بدن است. تحقیقات از منبع معتبردر سال ۲۰۱۸ نشان داد که ازن ممکن است با فعال کردن سیستم های ایمنی و آنتی اکسیدانی بدن و کاهش التهاب ، استرس اکسیداتیو را اصلاح کند.

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۹، ازن درمانی در افراد مبتلا به زخم پای دیابتی به بستن زخم کمک کرده و شانس عفونت را کاهش می دهد.

یک منبع در سال ۲۰۱۵ نیز دریافت که درمان ازن می تواند برای درمان زخم که یک اثر جانبی شایع دیابت است مفید باشد.

اختلالات ایمنی بدن:

ازن درمانی ممکن است مزایایی برای افراد مبتلا به اختلالات ایمنی بدن داشته باشد زیرا به نظر می رسد به تحریک سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که مخلوط ازن با خون و تزریق به افراد مبتلا به اچ آی وی به طور قابل توجهی بار ویروسی خود را در طول یک دوره ۲ ساله کاهش داده است.

بار ویروسی پایین تر به این معنی است که ویروس کم تری وجود دارد، که می تواند سلامت دراز مدت را بهبود بخشد.

این مطالعه خاطر نشان کرد که تحقیقات بیشتری در مورد استفاده از ازن درمانی برای درمان اچ آی وی مورد نیاز است.

چگونه برای اوزون درمانی آماده شویم:

چگونه برای اوزون درمانی آماده شویم

با ارائه دهنده خدمات درمانی خود در مورد بهترین راه برای آماده شدن برای درمان خود صحبت کنید. آنها ممکن است ازن درمانی را با کشیدن خون از بدن شما فراهم کنند، سپس آن را با گاز ازن مخلوط کرده و جایگزین آن کنند.

اگر ازن درمانی با خون شما انجام خواهد شد، با گرفتن مقدار زیادی قبل از خواب و خوردن صبحانه سالم آن روز آماده شوید. همچنین، مطمئن شوید که مقدار زیادی آب بنوشید.

در طول درمان چه اتفاقی می افتد:

راه های مختلفی برای دریافت ازن درمانی وجود دارد. ارائه دهنده خدمات درمانی شما بهترین گزینه ها را برای شما و درمان شما مورد بحث قرار خواهد داد.

سه شکل اصلی درمان شامل تجویز ازن است:

مستقیم به بافت: در صورت انجام ازن درمانی برای مشکل یا زخم اندام ، گاز ازن به احتمال زیاد مستقیماً بر روی بافت قسمت آسیب دیده بدن اعمال می شود. گاز در یک پوشش محافظ تزریق می شود.

به صورت داخل وریدی: برای درمان اختلالات داخلی مانند HIV ، گاز ازن معمولاً در خونی که از شما گرفته شده حل می شود. سپس ، خون با گاز محلول از طریق IV به شما تزریق می شود. استفاده از داخل وریدی می تواند خطر ایجاد آمبولی را از طریق تشکیل حباب های هوا به همراه داشته باشد.

به صورت عضلانی: ازن درمانی به صورت تزریق عضلانی نیز در دسترس است. برای این تزریق، گاز ازن اغلب قبل از تزریق با اکسیژن مخلوط می شود.

اثربخشی:

تحقیقات برای ازن درمانی نتایج متفاوتی را نشان می دهد ، اگرچه بسیاری از نتایج امیدوار کننده است. چندین کارآزمایی بالینی ازن درمانی برای شرایطی از بیماری های قلبی تا آرتریت در حال انجام است.

منبع تحقیقات از سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که درمان ازن ممکن است با بهبود طیف وسیعی از حرکت به آرتروز زانو کمک کند.

بر اساس این تحقیقات ، افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید یا کمردرد ناشی از دیسک ها نیز می توانند از ازن درمانی استفاده کنند. با این حال ، هنوز مطالعات کافی در مورد این شرایط انجام نشده است.

ازن علاوه بر این در بسیاری از جنبه های دندانپزشکی مورد استفاده و مطالعه قرار گرفته است.

تحقیقات در سال ۲۰۱۹ نشان داد که آب ازن شده ممکن است به عنوان ضدعفونی کننده در طول کانال ریشه موثر باشد.

بسیاری از محصولات برای ادعای ارائه ازن درمانی در دسترس هستند ، اما هیچ کدام موثر نبوده اند. ازن درمانی باید توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا پزشک متخصص انجام شود.

در حال حاضر ، شواهد کافی برای FDA برای حمایت از استفاده از ازن درمانی وجود ندارد. برای اثبات اثربخشی و ایمنی ، مطالعات انسانی وسیع تری مورد نیاز است.

عوارض جانبی:

در حال حاضر ازن درمانی به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد و خطراتی برای آن نیز وجود دارد. گاز ازن دارای تعداد فرد اتمی است که باعث می شود ناپایدار باشد. این بی ثباتی به این معنی است که می تواند غیرقابل پیش بینی باشد.

هنگام استفاده از ازن درمانی ، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید بسیار احتیاط کنند. ازن باید به مقدار مناسب و در مکان مناسب استفاده شود و نباید استنشاق شود.

در سال ۲۰۱۹ ، FDA هشدار درباره تنفس ازن صادر کرد زیرا می تواند ریه ها را تحریک کند و باعث تجمع مایعات شود که تنفس را دشوار می کند.

هنگام استفاده از ازن به صورت داخل وریدی ، در دوزهای بالا یا به مدت طولانی خطرات قابل توجهی وجود دارد. با پزشک خود در مورد همه خطرات احتمالی صحبت کنید و آنها را با مزایای احتمالی مقایسه کنید.

شما همچنین باید سایر گزینه های درمانی را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید تا بتوانید بهترین برنامه درمانی را برای بیماری خود تعیین کنید.

هزینه ها:

برآورد هزینه ازن درمانی دشوار است زیرا درمان ها بر اساس وضعیت پزشکی شما و مدت زمان درمان شما به صورت جداگانه انجام می شود.

ازن درمانی بحث برانگیز است ، اما ممکن است امیدوار کننده باشد. آزمایشات بالینی جدیدی برای استفاده ازن درمانی در دست انجام است.

همچنین مطالعات طولانی مدت کافی برای درک همه عوارض جانبی احتمالی وجود ندارد.


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم و رزرو نوبت از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس: تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


کلینیک زخم پلاسمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *