منوی سایت

علائم دیابت را بهتر بشناسید

دیابت به گروهی از بیماری های متابولیکی اشاره دارد که در آن افراد دارای قند خون بالا هستند زیرا تولید انسولین کافی نیست یا سلول های بدن به درستی به انسولین پاسخ نمی دهند.

 

علائم دیابت را بهتر بشناسید

 

 برخی از نکات مهم در مورد دیابت

 • دیابت یک وضعیت دراز مدت است که باعث افزایش سطح قند خون می شود
 • در سال ۲۰۱۳ تخمین زده شد که بیش از ۳۸۲ میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند
 • در دیابت نوع ۱، بدن انسولین تولید نمی کند. تقریبا ۱۰٪ از همه موارد دیابت نوع ۱ است
 • در دیابت نوع ۲، بدن برای عملکرد مناسب، انسولین کافی تولید نمی کند. تقریبا ۹۰٪ از همه موارد دیابت در سراسر جهان از این نوع هستند
 • دیابت بارداری بر زنان باردار تاثیر می گذارد
 • شایع ترین نشانه های دیابت؛ تکرر ادرار، احساس تشنگی شدید و گرسنگی، افزایش وزن، کاهش وزن غیر معمول، خستگی ، بریدگی و کبودی، اختلال عملکرد جنسی مردان، بی حسی و سوزش در دست و پا
 • اگر دیابت نوع ۱ دارید با داشتن برنامه رژیم غذایی سالم، ورزش کافی انجام و مصرف انسولین، می توانید یک زندگی عادی داشته باشید
 • بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ باید تغذیه سالم، از نظر جسمی فعال و به طور منظم آزمایش گلوکز خون را انجام دهند. برای کنترل قند خون، ممکن است لازم باشد داروهای خوراکی یا انسولین مصرف کنند
 • از آنجا که خطر بیماری قلبی-عروقی برای بیمار دیابتی بسیار زیاد است، نظارت منظم بر فشار خون و میزان کلسترول بسیار مهم است.
 • بیماران دیابتی باید سیگار را ترک کنند، زیرا سیگار کشیدن ممکن است تأثیر جدی بر سلامت قلب و عروق داشته باشد.
 • هیپرگلیسمی (قند خون بالا) و هیپوگلیسمی (قند خون پایین) ممکن است بر روی بیمار تاثیر منفی بگذارد.

 

دیابت نوع ۱

بدن انسولین تولید نمی کند. برخی افراد ممکن است این بیماری را به عنوان دیابت وابسته به انسولین یا دیابت نوجوانان تجربه کنند. معمولا افراد قبل از ۴۰ سالگی، اغلب در اوایل بزرگسالی یا جوانی  به دیابت نوع ۱ مبتلا می شوند. دیابت نوع ۱ به اندازه دیابت نوع ۲ معمول نیست. تقریبا ۱۰٪ از همه موارد دیابت نوع ۱ است. بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ باید تا اخر عمر انسولین تزریق کنند. آنها همچنین پس از آزمایش منظم خون و رژیم غذایی خاص باید سطح خون گلوکز مناسب را فراهم کنند.

 

دیابت نوع ۲

در دیابت نوع ۲، بدن برای عملکرد به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند یا سلول های بدن به انسولین پاسخ نمی دهند(مقاومت به انسولین). تقریبا ۹۰٪ از همه موارد دیابت در سراسر جهان نوع ۲ است. بعضی افراد می توانند با کاهش وزن، رژیم غذایی سالم، ورزش زیاد و کنترل میزان قند خون  دیابت نوع ۲ را کنترل کنند. با این حال، دیابت نوع ۲ به طور معمول یک بیماری پیشرفته است که به تدریج بدتر می شود و بیمار احتمالا باید انسولین را به صورت قرص مصرف کند. افراد دارای اضافه وزن و چاق، نسبت به افرادی که وزن سالم دارند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند. افراد دارای چربی بالا دارای بیماری هایی هستند که به عنوان چاقی مرکزی، چربی شکم یا چاقی شکمی تعریف شده اند. داشتن اضافه وزن یا چاقی باعث می شود بدن مواد شیمیایی آزاد کند که سیستم های قلبی-عروقی و متابولیک را ناپایدار می سازد. داشتن اضافه وزن، غیرفعال بودن از لحاظ فیزیکی و مصرف غذاهای اشتباه، باعث افزایش ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ می شود.

 

دیابت بارداری

این نوع قند بر زنان حامله تاثیر می گذارد.در برخی از زنان سطح گلوکز خون بسیار بالا است و بدن آنها قادر به تولید انسولین کافی برای انتقال تمام گلوکز به سلول های خود نیست که این باعث افزایش سطح گلوکز می شود. دیابت حاملگی در دوران بارداری تشخیص داده می شود. اکثر بیماران مبتلا به دیابت حاملگی می توانند دیابت خود را از طریق ورزش و رژیم کنترل کنند. ۱۰ تا ۲۰ درصد از بیماران باید داروهای کنترل قند خون را مصرف کنند. دیابت حاملگی ناشناخته یا کنترل نشده ممکن است خطر عوارض در هنگام زایمان را افزایش دهد. کودک ممکن است بزرگ تر باشد.

 

علائم دیابت

تکرر ادرار: ممکن است متوجه شده باشید که بیشتر روز را در راه رفتن به توالت صرف می کنید.  گلوکز بیش از حد در خون، سبب تکرر ادرار می شود. اگر انسولین بی اثر باشد یا  وجود نداشته باشد، کلیه نمی تواند گلوکز را وارد جریان خون کند. کلیه ها آب را از خون برای رقیق کردن  گلوکز می گیرند ، که این هم  مثانه را پر می کند.

تشنگی: اگر بیش از حد معمول ادرار کنید، باید مایعاتی که از دست داده اید را جبران کنید. از هر زمان آب بیشتری می نوشید.

گرسنگی شدید: از آنجا که انسولین در خون به درستی کار نمی کند یا به دلیل ناکافی بودن، سلول ها انرژی نمی گیرند، بدن ممکن است برای یافتن انرژی بیشتر واکنش نشان دهد. بنابراین احساس  گرسنگی مکرر می کنید.

افزایش وزن: این نتیجه علامت بالا، یعنی گرسنگی شدید خواهد بود.

کاهش وزن غیر معمول: این در بین افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ شایع تر است. از آنجا که بدن انسولین را تولید نمی کند، به دنبال منبع دیگری برای انرژی است (سلول ها نمی توانند قند خون دریافت کنند). بافت و چربی های عضلانی برای انرژی تجزیه می شوند.

افزایش خستگی: اگر انسولین به درستی کار نکند، گلوکز به سلول ها وارد نمی شود و انرژی را تامین نمی کند که این باعث احساس خستگی می شود.

عصبانیت: علت عصبانیت ممکن است کمبود انرژی باشد.


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922