منوی سایت

هنگامی که فردی مبتلا به دیابت است ، زمان بیشتری طول می کشد تا زخم ها بهبود یابند ؛ که این عامل می تواند خطر ابتلا به عفونت و سایر عوارض را افزایش دهد .

فردی که در کنترل دیابت خود به خوبی عمل می کند ، می تواند میزان بهبود زخم های خود را افزایش داده و احتمال مبتلا شدن زخم به عفونت های شدید را کاهش دهد .

بر اساس سازمان کنترل بیماری (CDC) حدود  ۳۰.۳ میلیون نفر در آمریکا مبتلا به یک نوعی از دیابت هستند و بسیاری از این افراد عوارض ناشی از عفونت زخم ها را تجربه کرده اند.

چگونه دیابت بر بهبود زخم تاثیر می گذارد؟

در این مقاله ، ما نگاهی به اثر دیابت بر روی بهبود زخم ها و راه های کاهش خطر عوارض دیابت می پردازیم .

دیابت و بهبود بیماری

زخم ها ، بریدگی ها و سوختگی های جزئی ، اتفاق های نا خوشایندی بوده اما در زندگی واقعی اتفاق هایی غیر قابل اجتناب هستند . با این وجود برای افراد دیابتی ، این آسیب ها می توانند به مشکلات جدی ای در حوزه سلامتی شان تبدیل بشود .

بسیاری از افراد دیابتی ، مبتلا به زخم هایی می شوند که به کندی بهبود می یابند یا بهبود آنها به طور کامل انجام نمی شود و یا اصلا بهبود نمی یابند . گاهی اوقات نیز ممکن است عفونت ایجاد شود .

عفونت می تواند در بافت ها و استخوان های اطراف زخم و یا مناطقی دور تر از زخم گسترش یابد . در بعضی موارد و بدون مراقبت های اورژانسی یک عفونت می تواند به تهدید برای زندگی یک شخص تبدیل شود و یا حتی ممکن است کشنده باشد .

حتی زمانی که عفونتی در زخم ایجاد نشود ، سرعت پایین بهبودی زخم می تواند بر روز سلامت کلی و کیفیت زندگی فرد تاثیر منفی بگذارد . بریدگی و جراحت بر روی پا می تواند راه رفتن را برای فرد دشوار و ورزش را برای او به فعالیتی دردناک تبدیل کند .

برای افراد دیابتی ضروری است که میزان قند خون خود را تحت کنترل داشته باشند تا خطر بهبود کند زخم و عوارض ناشی از دیابت مانند زخم پا را کاهش دهند .

بر اساس برخی از گزارشات ، از بین ۴ نفر تنها ۱ نفر مبتلا به زخم پای دیابتی می شود . زخم پا زخمی دردناک است که درنهایت می تواند منجر به قطع عضو شود .

طبق مقاله ای در ژورنال AMJC روزانه در آمریکا ۲۳۰ قطع عضو ناشی از دیابت انجام می شود .

علت

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که بین قند خون و بهبود زخم ارتباط مستقیمی وجود دارد .

این تحقیق فاش کرد که افرادی که تحت عمل جراحی بر روی زخم های مزمن ناشی از دیابت قرار گرفته اند ، در صورت کنترل مناسب قند خون در زمان عمل جراحی ، احتمالا به طور کامل بهبود می یابند .

دیابت باعث اختلال در تولید و یا حساسیت بدن نسبت به هورمون انسولین می شوند ، هورمونی که به سلول ها اجازه برداشتن و استفاده از قند خون را از جریان خون برای تولید انرژی را می دهد . این اختلال در انسولین ، مدیریت سطح قند خون را برای بدن دشوار تر می کند .

هنگامی که میزان قند خون دائما بالا باشد ، عملکرد گلبول های سفید خون مختل می شود . گلبول های سفید نقش اساسی ای در  سیستم ایمنی بدن دارند ؛ وقتی که گلبول های سفید قادر به عملکرد درست و مناسب نباشند ، بدن به میزان کم تری قادر است تا با باکتری ها و زخم های سطحی مبارزه کند .

افراد دیابتی ای که دیابت کنترل شده ندارند ممکن است دچار گردش خون ضعیف شوند ؛ زمانی که گردش خون ضعیف می شود ، خون آرام تر جریان می یابد و انتقال مواد مغذی به محل زخم برای بدن مشکل تر می شود ؛ در نتیجه ی این اختلال ، جراحت دیر تر بهبود یافته و یا در کل بهبود نمی یابد .

همچنین دیابت می تواند باعث نوروپاتی (اسیب عصبی) شود ، بیماری ای که بر روی روند بهبود زخم نیز تاثیر می گذارد . قند خون کنترل نشده می تواند به اعصاب آسیب برساند و باعث از بین رفتن حس در منطقه شود . این بدین معنا است که بیماران دیابتی که دچار اسیب دیدگی و زخم در پا شده اند ممکن است خودشان از این موضوع آگاه نباشند .

اگر شخصی از آسیب دیدگی خود خبر نداشته باشد ، ممکن است تحت مداوا و درمان قرار نگیرند و در نهایت زخم بد تر شود . ترکیب دو عاملِ کندی در بهبود و از دست دادن حس در یک منطقه به طور قابل توجهی خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد .

افراد مبتلا به دیابت، چه نوع ۱ و چه نوع ۲ بیشتر در خطر ابتلا به عفونت های باکتریایی در محل زخم خود هستند .

عواملی که ممکن است این ریسک را افزایش دهند عبارت اند از :

 • اختلال در عرق کردن
 • پوست خشک و ترک خورده
 • عفونت های ناخن های پا
 • ناهنجاری های پا مانند پای شارکوت

عوامل دیگری که دیابت ممکن از بر بهبود زخم تاثیر بگذارد عبارت است از :

 • کاهش تولید هورمون های رشد و ترمیم
 • کاهش تولید و ترمیم عروق خونی
 • کاهی میزان تولید کلاژن
 • سد ضعیف پوستی

عوارض

افرادی که بهبود کند و ضعیف زخم ، که به دلیل تاثیر دیابت بر روی اعصاب و رگ های خونی ایجاد می شود را تجربه می کنند ممکن است عوارض دیگری را نیز تجربه کنند ؛ که می تواند شامل بیماری های قلبی ، بیماری های کلیوی و مشکلات چشمی باشد .

اگر یک زخم بهبود نیافته دچار عفونت بشود ، عفونت ممکن است به بخش هایی مانند ماهیچه ها و استخوان ها نیز سرایت کند ، که پزشکان این بیماری را پوکی استخوان می نامند .

اگر عفونت در زخم ایجاد شود و درمان نشده باقی بماند ممکن است وارد مرحله قانقاریا شود . قانقاریا یکی از دلایل عمده قطع عضو در افراد دیابتی است .

گاهی اوقات افرادی که زخم عفونی کنترل نشده دارند دچار بیماری سپتیسمی شوند ، بیماری ای که در اثر ورود عفونت به جریان خون ایجاد می شود . سپتیسمی می تواند یک بیماری تهدید کننده زندگی فرد باشد .

پیشگیری

افراد مبتلا به دیابت می توانند از راهکارهای خاص برای بهبود مدت زمان بهبودی زخم استفاده کنند ؛ راهکار هایی شامل کنترل قند خون ، مراقبت کامل از پا و درمان زخم ها در هنگام بروز آنها است.

مراقب کامل از پا

مراقبت مناسب از پا شامل موارد زیر است:

 • شستن روزانه پا
 • قبل از استفاده از مرطوب کننده ، پوست را خشک کنید
 • از راه رفتن پابرهنه اجتناب کنید
 • با دقت ناخن های پا را مرتب کنید
 • پوشیدن کفش راحت
 • بازرسی پا ها و جک کردن روزانه کفش ها
 • در هر مراجعه به پزشک ، از سلامت پا های تان نیز اطمینان حاصل کنید

چگونه دیابت بر بهبود زخم تاثیر می گذارد؟

درمان زخم

این امر ضروری است که افراد مبتلا به دیابت زخم های خود را با دقت نظاره و مراقب کنند . اگرچه زخم های دیابتی به کندی بهبود می یابد اما این امور طبیعی نیست که زخم برای چند هفته باز باقی بماند ، گسترش پیدا کند ، تراوش داشته باشد و یا به شدت دردناک شوند .

در حالی که ممکن است عفونت در تمامی زخم ها ایجاد نشود ، اولین قدم برای جلوگیری از ابتلا به آن تمیز کردن زخم و پوشاندن آن توسط بانداژ تمیز است. این کار را روزانه تکرار کنید.

ممکن است برای مبتلایان به دیابت ایده خوبی باشد که هنگام پیاده روی ، کفش و جوراب بپوشند ، به خصوص اگر دچار زخم و جراحت شده باشند . پابرهنه بودن خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

افرادی که به هر نوع از دیابت مبتلا باشند اگر زخمی بر روی پایشان ایجاد شود و بهبود نیابد ، باید حتما به دنبال درمان آن باشند ؛ فرد اغلب نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته و در صورت شدید بودن زخم ممکن است به بستری شدن نیز نیاز داشته باشد .

کنترل قند خون

افرادی که سطح قند خون خود را مدیریت می کنند ، کمتر دچار زخم های شدیدی می شوند که بهبود نمی یابد.

افراد مبتلا به بیماری دیابت از نوع ۱ ممکن است برای کنترل سطح قند خون خود نیاز به استفاده از انسولین در تمام مدت زندگی خود باشند در صورتی که افراد مبتلا به نوع ۲ این بیماری گزینه های بیشتری پیش رو دارند : در کنار مصرف انسولین و سایر داروها ، تغییرات و تنظیم سبک زندگی ، مانند رژیم غذایی سالم ، ورزش منظم و مدیریت وزن ممکن است به میزان قابل توجهی سطح قند خون فرد را بهبود بخشد.

این تغییرات در شیوه زندگی ، حتی ممکن است به فرد این اجازه را بدهد که بدون مصرف دارو دیابت خود را مدیریت کند.

افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و نوع ۲ می توانند از رژیم غذایی کنترل شده با کربوهیدرات بهره مند شوند. برای این رژیم غذایی به پزشک مراجعه کنید تا برنامه وعده های غذایی شما و میزان کربوهیدراتی که باید روزانه مصرف کنید را به شما بدهد .

در کل …

زمانی که فردی مبتلا به دیابت است ، زخمی که بهبود نیابد می تواند به عاملی تبدیل شود که زندگی فرد را تهدید کند . یک چشم انداز مثبت برای زخم هایی که به کندی بهبود می یابند ، شروع آنی درمان زخم و مدیریت موثر قند خون است .

افراد مبتلا به دیابت هنگام ایجاد زخم هایی جدی یا دردناک که بعد از چند روز بهبود نمی یابند ، و یا زخم هایی که به نظر میرسد دچار عفونت شده اند ، باید فوراً با پزشک معالج تماس بگیرند.

ترکیبی از درمان سریع با آنتی بیوتیک ها  ، تمیز کردن زخم ، برداشتن بافت مرده با جراحی و کنترل موثرتر گلوکز ممکن است به شما کمک کند و اگر زخم به درمان پاسخ ندهد ، قطع عضو ممکن است لازم باشد.

شخص باید همواره اقدامات پیشگیرانه را برای پیشگیری از ایجاد زخم هایی که به کندی بهبود می یابند ، انجام دهد .

سوال:

آیا در صورت گسترش بیماری قانقاریا راهی برای نجات اندام آسیب دیده وجود دارد ؟

پاسخ:

قانقاریا معمولا به از دست دادن بحرانی خون همراه با از بین رفتن بافت و به احتمال زیاد عفونت ، اشاره دارد . بافت مبتلا به قانقاریا لازم است با عمل جراحی برداشته شود .

اما اگر پزشک بیماری را زود تشخیص داده و بافت به میزان کمی به بیماری آلوده شده باشد ، قطع کامل عضو ممکن است لزومی نداشته باشد .

پس مداخله و تشخیص زودهنگام بسیار مهم است.


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922