زخم پای دیابتی یک زخم یا زخم باز است که تقریباً در ۱۵ درصد از بیماران مبتلا به دیابت رخ می دهد و معمولاً در کف پا قرار دارد. از کسانی که به زخم پا مبتلا هستند ، ۶ درصد به دلیل عفونت یا سایر عوارض مربوط به زخم بستری می شوند.

دیابت عامل اصلی قطع عضو در اندام تحتانی در ایالات متحده است. تقریباً ۱۴ تا ۲۴ درصد از بیماران مبتلا به دیابت که دچار زخم پا هستند ، نیاز به قطع عضو دارند. ۸۵ درصد قطع عضو وابسته به دیابت است. با این حال تحقیقات نشان داده اند که ایجاد زخم پا قابل پیشگیری است.

زخم پای دیابتی چیست؟

علل

هرکسی که دیابت دارد می تواند درگیر زخم پا شود. آمریکایی های بومی ، آمریکایی های آفریقایی تبار ، اسپانیایی ها و پیرمردها به احتمال زیاد به زخم پا مبتلا می شوند. افرادی که از انسولین استفاده می کنند بیشتر در معرض ابتلا به زخم پا هستند ، همچنین بیماران مبتلا به بیماری کلیوی ، چشم و قلب که مشکلشان مربوط به دیابت است در معرض خطر ابتلا به زخم پا هستند. اضافه وزن و استفاده از الکل و دخانیات نیز در پیشرفت زخم های پا نقش دارند.

زخم ها به دلیل عواملی مانند عدم احساس پا ، گردش خون ضعیف ، ناهنجاری های پا ، سوزش (مانند اصطکاک یا فشار) و تروما و همچنین دیابت شکل می گیرد. بیمارانی که سالها به دیابت مبتلا هستند به علت آسیب عصبی ناشی از بالا رفتن سطح قند خون با گذشت زمان ، دچار نوروپاتی ، کمبود یا عدم توانایی احساس درد در پا می شوند. آسیب عصبی اغلب بدون درد رخ می دهد و حتی ممکن است فرد از این مشکل آگاهی نداشته باشد. پزشک متخصص قلب و عروق شما می تواند با استفاده از یک ابزار ساده و بدون درد به نام مونوفیلمان ، مشکل نوروپاتی را در پاهای شما آزمایش کند.

بیماری عروقی می تواند مشکل زخم پا را پیچیده کند و توانایی بدن در بهبودی را کاهش داده و خطر عفونت را افزایش می دهد. افزایش قند خون می تواند توانایی بدن در مقابله با عفونت احتمالی و همچنین روند بهبودی را کاهش دهد.

علائم

از آنجا که بسیاری از افرادی که دچار زخم پا هستند ، توانایی احساس درد را از دست داده اند ، درد یک علامت شایع نیست. بسیاری اوقات ، اولین چیزی که ممکن است متوجه شوید مقداری زهکشی روی جوراب شماست. قرمزی و تورم همچنین ممکن است با زخم همراه باشد و در صورت پیشرفت چشمگیر ممکن است بو وجود داشته باشد.

چه موقع به پزشک جراح مراجعه کنید؟

پس از بروز زخم ، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. برای کاهش خطر ابتلا به عفونت و قطع عضو ، بهبود عملکرد و کیفیت زندگی و همچنین کاهش هزینه های مراقبت های بهداشتی باید زخم های پا در بیماران مبتلا به دیابت درمان شود.

تشخیص و درمان

هدف اصلی در درمان زخم های پا ، به دست آوردن بهبود در اسرع وقت است. هرچه زخم سریعتر بهبود یابد ، احتمال عفونت کمتر می شود.

چندین عامل اصلی در درمان زخم پای دیابتی وجود دارد:

پیشگیری از عفونت

خارج کردن فشار از منطقه زخم

از بین بردن پوست و بافت مرده با روشی به نام “دبریدمان”

استفاده از دارو یا پانسمان برای زخم

مدیریت قند خون و سایر مشکلات سلامتی

همه زخم ها آلوده نیستند. با این وجود ، اگر پزشک شما عفونت را تشخیص دهد ، یک برنامه درمانی شامل مصرف آنتی بیوتیک ها ، مراقبت از زخم و احتمالاً بستری شدن در بیمارستان ضروری خواهد بود.

برای جلوگیری از آلوده شدن زخم ، موارد زیر حائز اهمیت است:

سطح گلوکز خون را تحت کنترل نگه دارید.

زخم را تمیز نگه دارید.

روزانه زخم را تمیز کنید.

از راه رفتن پابرهنه خودداری کنید.

برای بهبودی زخم ها ، به خصوص آنهایی که در کف پا قرار دارند ممکن است از شما خواسته شود کفش مخصوص ، یا بریس های تخصصی بپوشید ، یا از صندلی چرخدار یا عصا استفاده کنید. این دستگاه ها باعث کاهش فشار و سوزش به ناحیه زخم شده و به سرعت بخشیدن به روند بهبودی کمک می کنند.

علم مراقبت از زخم طی ده سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است. فکر قدیمی “اجازه دهید هوا به آن برسد” مشخص شده است که برای بهبودی مضر است. ما می دانیم که زخم ها اگر با پوشش باشند و مرطوب نگه داشته شوند ، سریعتر بهبود می یابند. استفاده از بتادین و هیدروژن پراکسید  توصیه نمی شود ، زیرا این روشها می تواند منجر به عوارض بعدی شود.

مدیریت مناسب زخم شامل استفاده از پانسمان ها و داروهای موضعی است. محصولات پانسمان زخم و جایگزین های پوستی متغیر هستند و نشان داده شده است که پانسمان ها در بهبود زخم های پا بسیار مؤثر هستند.

برای بهبودی زخم ، باید گردش خون کافی در ناحیه زخم وجود داشته باشد. پزشک متخصص قلب و عروق شما می تواند با آزمایش غیر تهاجمی میزان گردش خون را تعیین کند.

کنترل دقیق قند خون در هنگام درمان زخم پای دیابتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همکاری صحیح با پزشک یا متخصص غدد برای کنترل قند خون باعث بهبودی می شود و خطر عوارض را کاهش می دهد.

گزینه های جراحی: اکثر زخم های پا غیر آلوده بدون جراحی درمان می شوند. با این وجود ، اگر این روش درمانی نتیجه ندهد، ممکن است روش جراحی مناسب باشد. نمونه هایی از روش های جراحی برای از بین بردن فشار بر روی ناحیه آسیب دیده شامل تراشیدن یا برداشتن استخوان (ها) و اصلاح ناهنجاری های مختلفی از قبیل برآمدگی یا “برآمدگی استخوانی” است.

زمان بهبودی به عوامل مختلفی از جمله اندازه و محل قرارگیری زخم بستگی دارد ، فشار روی زخم به راه رفتن یا ایستادن روی زخم، تورم زخم، گردش خون ناحیه زخم شده ، سطح قند خون ، مراقبت از زخم و آنچه در زخم اعمال می شود بستگی دارد. بهبودی ممکن است طی چند هفته اتفاق بیفتد یا چندین ماه طول بکشد.

زخم پای دیابتی چیست؟

جلوگیری

بهترین راه برای درمان زخم پای دیابتی جلوگیری از پیشرفت آن در وهله اول است. یک نکته مهم مراجعه به پزشک معالج به طور مرتب است. پزشک متخصص قلب و عروق شما می تواند تشخیص دهد که آیا شما در معرض خطر ابتلا به زخم پا قرار دارید یا خیر و راهکارهای پیشگیری را به شما آموزش می دهد.

اگر موارد زیر را دارید در معرض خطر هستید :

نوروپاتی

گردش خون ضعیف

ناهنجاری پا اگر کفش های نامناسب می پوشید.

قند خون کنترل نشده

سابقه زخم پای قبلی

کاهش عوامل خطر اضافی مانند استعمال سیگار ، نوشیدن الکل ، کلسترول بالا و گلوکز خون بالا ، در پیشگیری و درمان زخم پای دیابتی اهمیت دارد.

پوشیدن کفش و جوراب مناسب باعث کاهش خطرات خواهد شد. پزشک متخصص قلب و عروق شما می تواند در انتخاب کفش مناسب شما را راهنمایی کند.

یادگیری چگونگی چک کردن پای خود بسیار مهم است تا بتوانید در اسرع وقت یک مشکل بالقوه را پیدا کنید. برای بریدگی ، کبودی ، ترک ، تاول ، قرمزی ، زخم و هر علامتی از ناهنجاری ، هر روز به خصوص پا و انگشتان پای خود را بازرسی کنید. هر بار که به یک مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه می کنید ، کفش و جوراب خود را بردارید تا پاهای شما به دقت معاینه شود. هر مشکلی که کشف شود باید در اسرع وقت به پزشک شما گزارش شود. مهم نیست که به نظر شما چقدر ساده باشد.

نکته مهم در بهبود موفقیت آمیز زخم ، مراقبت های منظم و نکات زیر است:

کاهش قند خون

درمان هرگونه عفونت

کاهش اصطکاک و فشار

جریان خون کافی

Source: www.apma.org


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم و رزرو نوبت از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس: تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


کلینیک زخم پلاسمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *