منوی سایت

درک وسعت سوختگی شما

صدمات سوختگی در اثر آتش سوزی یا شعله های آتش ، مایعات داغ یا بخار ، تماس با یک ماده داغ، مواد شیمیایی یا برق ایجاد می شود. پزشکان هنگام ارزیابی آسیب سوختگی به دو عامل توجه می کنند: میزان سوختگی تا چه اندازه عمق دارد و اندازه سوختگی که درصدی از درصد سطح بدن را اندازه می گیرد (TBSA). عمق سوختگی بستگی به این دارد که عامل چقدر داغ بوده و چه مدت ناحیه سوخته با ماده در تماس بوده و پوست چقدر ضخیم است. سه سطح صدمات سوختگی وجود دارد:

سوختگی درجه یک روی لایه بالایی پوست تأثیر می گذارد ، به نام اپیدرم (ep-i-DUR-mis). این سوختگی ها باعث آسیب جزئی پوست می شود. ممکن است پوست قرمز و لطیف یا متورم باشد. یک مثال می تواند یک آفتاب سوختگی ملایم باشد که قرمز می شود. سوختگی درجه یک معمولاً در خانه قابل درمان است.

 

مراقبت از زخم بعد از جراحات سوختگی

 

سوختگی های درجه دو (همچنین به آن سوختگی ضخامت جزئی نیز گفته می شود) از لایه دوم پوست عبور می کنند که درم نامیده می شود (DUR-mis). این سوختگی ها باعث ایجاد درد ، قرمزی و تاول می شوند و اغلب دردناک هستند. جراحت ها ممکن است خونریزی کنند. آنها معمولاً طی ۱ تا ۳ هفته بهبود می یابند. ممکن است بعد از بهبودی ، پوست تغییر رنگ بدهد. این سوختگی ها معمولاً جای زخم های برجسته را نمی گذارند. درمان سوختگی درجه دو متفاوت است. ممکن است شامل پماد یا پانسمان مخصوص باشد. جراحی ممکن است برای سوختگی درجه دو بسیار عمیق یا مواردی که سرعت بهبودی کمی دارند بسیار ضروری باشد.

سوختگی های درجه سوم و شدیدتر (که به آن سوختگی ضخیم نیز گفته می شود) به هر دو لایه پوست آسیب می رساند و همچنین ممکن است به استخوان های زیرین ، ماهیچه ها و تاندون ها آسیب برساند. پوست زخمی ممکن است سفید ، سیاه و یا خاکستری به نظر برسد. پوست ممکن است حالت خشک و چرمی باشد. بعضی اوقات دردی وجود ندارد زیرا انتهای عصب زیر پوست از بین می رود. سوختگی درجه سوم خطر بالای عفونت دارد. آنها معمولاً با پیوندهای پوستی درمان می شوند. این عمل جراحی که با بیهوشی عمومی انجام می شود ، پوست آسیب دیده را برداشته و آن را با پوست سالم از ناحیه ای بدون آسیب بدن جایگزین می کند. سوختگی های ضخامت کامل که پیوند ندارند ، ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد تا بهبود یابد. سوختگی درجه سوم ممکن است جای زخم های برجسته را بجا آورد. بازماندگان سوختگی ممکن است ترکیبی از سوختگی درجه یک ، دوم و سوم داشته باشند. برای درک بهتر آسیب های خاص خود با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

گزینه های درمانی برای جراحات سوختگی

مراقبت از زخم

پمادها یا کرمهای آنتی بیوتیکی (an-ti-bahy-OT-ik) اغلب برای پیشگیری یا درمان عفونت ها در بیماران سوختگی درجه دو استفاده می شود. استفاده از این پمادها ممکن است نیاز به استفاده از بانداژ داشته باشد. ممکن است نیاز به تغییر روزانه لباس باشد. این می تواند یک روند دردناک باشد. پزشک می تواند در هماهنگی تغییرات پانسمان با داروها به شما کمک کند. پانسمان ها را می توان با آب درون سینک یا دوش خیس کرد. پوست و زخم سوختگی باید به آرامی با صابون ملایم شسته شود و به خوبی با آب شیر بشویید. از پارچه شستشوی نرم یا تکه ای از گاز استفاده کنید تا به آرامی داروهای قدیمی را از بین ببرید. مقدار کمی خونریزی با تغییرات پانسمان شایع است. پزشک در مورد پانسمان و پماد مناسب تصمیم گیری خواهد کرد. محل سوختگی ، نیاز به کنترل زهکشی دارد.

بسیاری از “محصولات مراقبت از زخم پیشرفته” برای سوختگی در دسترس هستند. این محصولات نیازی به تغییر روزانه لباس ندارند و تا زمانی که زخم بهبود یابد ، می توان آنها را در محل گذاشت. این می تواند کنترل درد را بسیار ساده تر کرده و ممکن است اضطراب در مورد مراقبت از زخم را کاهش دهد. این نوع روپوش ها شامل پارچه های آغشته به کف ، فوم ، عسل و نقره می باشد. بسیاری از پانسمان های موجود در حال حاضر ترکیبی از این دسته ها هستند. بسیاری از نام های تجاری مختلف وجود دارد. تیم مراقبت از سوختگی شما مناسب ترین محصول مورد استفاده را تعیین می کند. آنها همچنین تصمیم می گیرند چه موقع درخواست کنند و آن را حذف کنند.

 

مراقبت از زخم بعد از جراحات سوختگی

پیوند پوست

مناطق بزرگتر از سوختگی درجه سوم (ضخامت کامل) با پیوندهای پوستی درمان می شوند. این عمل جراحی باعث از بین رفتن پوست مرده و جایگزین آن با پوست سالم از قسمت دیگری از بدن می شود. پوست پیوند شده اغلب با پماد آنتی بیوتیک و پانسمان غیر استیک درمان می شود. سه نوع پیوند پوست وجود دارد. پیوندهای ورق معمولاً برای جلوه دادن به مواد آرایشی بهتر روی صورت یا دستها اعمال می شوند. پیوند ورق ظاهر زیبایی بیشتری می بخشد اما به پوست بیشتری نیاز دارد تا یک ناحیه خاص را بپوشاند. برای محافظت از پوست باید مراقبت های ویژه ای صورت گیرد. مراقب باشید که آنها را خراشیده  نکنید. لباس خشن و چیزهایی را که مالش می دهد نپوشید. این می تواند باعث تاول شود.

برای پوشش دائمی زخم ، قسمتی از پوست خود شما از قسمت دیگری از بدن (پوست دهنده) گرفته می شود تا قسمت باز درمان شود. هنگامی که پوست دهنده از بدن خارج شود ، پوست کوچک می شود. برای کشش پوست دهنده ، از طریق دستگاهی که شکاف های کوچک یا سوراخ هایی در پوست ایجاد می کند استفاده می شود. زخم ها در حالی که نواحی بین سوراخ ها با پوست جدید پر می شود ، بهبود می یابد. هنگامی که ورق به پوست بچسبد و زهکشی متوقف شود ، زخم بهبود یافته در نظر گرفته می شود و می تواند در هوا باز شود. از لوسیون می توان برای مرطوب نگه داشتن آن استفاده کرد.

از گرافت هایی با ضخامت کامل برای بازسازی مناطقی کوچک که مستعد انقباض مانند دست یا چانه هستند استفاده می شود.

مساحت قسمت اهدا کننده شبیه سوختگی درجه دو است. بیشتر افراد درگیر سوختگی از یکی از پانسمان های زخم پیشرفته استفاده می کنند که می تواند در مدت زمان بهبودی بین ۷ تا ۱۴ روز در محل باقی بماند. هر قسمت از مناطق کوچک و باز در محل اهدا کننده می تواند با پماد آنتی بیوتیک درمان شود. در مورد هرگونه ناحیه قرمزی ، گرمی و افزایش درد ، به پزشک خود اطلاع دهید. اینها می توانند علائم عفونت باشند.

مرطوب کننده

مرطوب کردن بعد از آسیب دیدگی در سوختگی بسیار مهم خواهد بود.

پس از بسته شدن پوست و خشک شدن، مهم است که آن را به خوبی مرطوب نگه دارید. این امر احتمال ایجاد تاول یا پارگی پوست را کاهش می دهد. همچنین باعث کاهش خارش شده و حرکت را آسانتر می کند.

بسیاری از لوسیون های مختلف در دسترس است.

لوسیون های موجود در بطری ها میزان آب بالاتری دارند. آنها اغلب نیاز به استفاده مکرر دارند.

لوسیون ها در لوله های ضخیم هستند. آنها نیاز به ماساژ دقیق تر دارند و بیشتر روی پوست شما دوام می آورند.

لوسیون غیرمترقبه باید چندین بار در روز استفاده شود و ماساژ داده شود. لوسیون غیرمترقبه مهم است – از پزشک خود بخواهید توصیه های لازم را به شما بدهد.

استفاده از لوسیون زمان مناسبی برای لمس زخم های شما با استفاده از فشار سبک است. لمس زخمهای شما برای جلوگیری از حساسیت آنها مفید است. همچنین زمان خوبی برای انجام کمی کشش است. این صفحه اطلاعات بیشتری در مورد کشش دارد: http://www.msktc.org/burn/factsheets/Exercise-After-Burn-Injury.

تاول

پوست تازه بهبود یافته شکننده است. برش جزئی (نیروی مالش) روی جای زخم می تواند باعث تاول شود. تاول ها همچنین می توانند از مالش و خراشیده شدن لباسهای خیلی محکمی که در آن قرار دارند بوجود آیند.

به محض توجه به آنها باید تاول ها سوراخ شده و تخلیه شوند. برای ایجاد یک سوراخ کوچک از یک سوزن استریل (STER-il) استفاده کنید. سپس تاول را روی یک تکه گاز بکشید. کمی پماد آنتی بیوتیک را روی ناحیه قرار دهید.

اگر تاول باز شود ، ممکن است لازم باشد که آن را با پانسمان غیر استیل باند کنید. از باندها یا نوارهای چسبنده یا چسبنده ای که استفاده از آن دشوار است استفاده نکنید. ممکن است پوست شما پاره شود.

رطوبت بیش از حد به خصوص در صورت می تواند منافذ باز را ایجاد کرده و باعث ایجاد جوش شود. در صورت بروز این مسئله ، رطوبت را کاهش داده و با پزشک یا تیم سوختگی مشورت کنید.

مراقبت از زخم بعد از جراحات سوختگی

اشک پوست

اشک پوست هنگامی اتفاق می افتد که به چیزی مانند درب  یا اثاثیه ای برخورد کنید. آنها همچنین می توانند در اثر خراش ایجاد شوند.

اگر ناحیه خونریزی کرد ، فشار را روی زخم حدود ۵ دقیقه فشار دهید تا خونریزی متوقف شود.

منطقه را به آرامی و کاملاً با صابون و آب ملایم بشویید.

از مقدار کمی پماد آنتی بیوتیک و پانسمان استریل استفاده کنید و اجازه دهید زخم بهبود یابد. اگر اطراف آن قرمز و گرم شود ، ممکن است شما به یک عفونت مبتلا شوید. برای ارزیابی بیشتر با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرید.

اگر زخم همچنان به ترک ، بزرگتر یا عمیق تر شدن ادامه دهد ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک اسپلینت یا ریخته گری را توصیه کند. این باعث می شود منطقه زخم هنوز هم حفظ شود.

زخم ها

زخم ها (uhl-suh-REY-shuhns) شکستگی در پوست هستند. آنها معمولاً در بین نوارهای بافت زخمی در اطراف شانه ، قسمت جلوی آرنج و پشت زانو دیده می شوند.

بهبود این مناطق ممکن است مشکل باشد. حرکات بدنی مانند ورزش می تواند باعث شود که زخم به طور مداوم ترک یا بزرگتر شود.

زخم را با یک لایه نازک از پماد آنتی بیوتیک پوشانید. پوست اطراف خود را به خوبی مرطوب کنید ، مخصوصاً هنگام ورزش و کشش.

واکنش های آلرژیک پوست

در صورت بروز هرگونه حساسیت پوستی حتماً به پزشک اطلاع دهید.

واکنش های آلرژیک پوستی با استفاده از پمادهای آنتی بیوتیکی برای مدت طولانی می تواند ایجاد شود. دلایل دیگر شامل تغییر نوع لوسیون یا صابون مورد استفاده ، تغییر مواد شوینده لباسشویی یا تغییر الاستیک در لباس های تحت فشار است.

اگر واکنش پوستی آلرژیک دارید ، از مصرف تمام صابون ها ، لوسیون ها و پمادها به مدت ۲ تا ۳ روز جاوگیری کنید.

پس از اتمام واکنش ، می توانید دوباره از صابون و مرطوب کننده ها استفاده کنید. این محصولات را بار دیگر به کارهای روزمره خود اضافه کنید.

۲ تا ۳ روز بین اضافه کردن هر محصول به روال روزانه خود اجازه دهید. این کار به شما زمان می دهد تا ببینیم آیا واکنش برگشت می یابد یا خیر.

چه کاری می توانی انجام بدهی؟

در بهبودی خود فعال باشید. سؤال کنید و به تصمیم گیری در مورد مراقبت از خود کمک کنید.

لیستی از سوالات یا نگرانی های مربوط به ملاقات های پزشکی خود را برای ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در نظر بگیرید.

همیشه پوست خود را تمیز و مرطوب نگه دارید.

از خراشیدن خودداری کنید.

تمرینات را در اسرع وقت شروع کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ورزش بعد از سوختگی به این صفحه اطلاعات مراجعه کنید:

http://www.msktc.org/burn/factsheets/Exercise-After-Burn-Injury

 

Source: www.msktc.org


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922