منوی سایت

درمان های اولیه در زخم سوختگی و اقدامات:

پس از تمیز کردن زخم ، عمق سوختگی تعیین می شود. سوختگی های بدون ضخامت ، یعنی سوختگی های با ضخامت جزئی ، در یک زمان معین خود به خود بهبود می یابد. سوختگی های درجه ۱ طی ۷-۴ روز و سوختگی های درجه ۲ طی ۴-۲ هفته بهبود می یابد. در این دوره بهبود ، زخم سوختگی به درستی بسته شده و زخم از محیط خارجی محافظت می شود. به عبارت دیگر ، زخم با مواد مناسب پانسمان شده و سطح و زمان مناسب برای بهبود خود به خود آماده می شود. در سوختگی های سطحی ، بستن زخم سوختگی با پانسمان دائمی در دوره اولیه یکی از مناسب ترین روش هاست. اگر ناحیه سوختگی کوچک باشد ، در صورت امنیت بیمار و داشتن محیط کافی در خانه ، بیمار می تواند به منزل برود و تا زمانی که عمق سوختگی مشخص یا واضح نشود ، می توان بیمار را سرپایی درمان کرد. اگر بیمار دراین وضعیت پیگیری شود ، باید حداقل هفته ای دو بار بیمار معاینه شود ، در حالی که باید آموزش بیمار ، شناخت علائم عفونت، رعایت قوانین بهداشتی و حمایت تغذیه ای در نظر گرفته شود.

 

درمان زخم سوختگی

 

در سوختگی درجه دوم یا سوم یا از ضد درد و  کرم موضعی آنتی بیوتیکی استفاده و ایمونو پروفیلاکسی کزاز انجام می شود.

ابتدا زخم با سرم شسته و تمیز می شود. اگر زخم کثیف است ، با صابون ملایم بشویید. نیازی به استفاده از مواد ضد عفونی کننده نیست. قبل از هرگونه اقدام در زخم ، مسکن به بیمار داده می شود تا بیمار آرام شود. برداشتن اجسام خارجی از زخم ، برداشتن لباس در ابتدا انجام می شود. اگر ناحیه سوخته کثیف  و آلوده نباشد ، اگر تاول نترکیده باشد ، مایعات جمع آوری شده معمولاً به کمک انژکتور تخلیه می شوند. بنابراین ، زخم سوختگی با پوشش بیولوژیکی پوشانده شده است. برای انجام ارزیابی اولیه باید زخم های سوختگی بیمار تمیز شود و بافت های مرده و تاول های ترکیده دبریدمان شود.

در سوختگی درجه سوم ، در ابتدا هیچ مداخله موضعی انجام نمی شود. خنک کننده و اسکاروتومی باید روی تمام زخم های سوختگی اعمال شود. در مرحله بعد عملیات مختلفی با توجه به عمق سوختگی انجام می شود. برداشت و پیوند چند روز پس از سوختگی انجام می شود. زخم سوختگی باید:

  • شسته شود
  • خنک سازی شود
  • روش های اسکاروتومی برای بافت اسکار انجام  شود

سوختگی هایی مانند سوختگی شیمیایی، سوختگی پرتودرمانی، سوختگی فسفر باید بلافاصله با آب زیادی شسته شود. در سوختگی های اندامی ، این کار را می توان با نگه داشتن اندام در جریان آب سرد به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه انجام داد. در مورد سوختگی هایی که در مناطق زیادی از بدن ایجاد می شود ، بیمار هرگز نباید دوش بگیرد. هرگز از آب یخ یا یخ برای خنک کردن استفاده نکنید. یکی دیگر از مزایای سردکردن این است که درد را کاهش می دهد.

 

درمان زخم سوختگی

درمان و پانسمان زخم سوختگی:

درمان زخم های سوختگی با توجه به عمق سوختگی برنامه ریزی می شود. درمان بیماران سوختگی که زخم سوختگی آنها کوچک است یا بزرگ نیست ، معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود.

پانسمان های انجام شده برای زخم سوختگی به عنوان پانسمان های باز یا بسته به دو گروه تقسیم شده اند. روش پانسمان باز ، که پس از جنگ جهانی دوم بسیار پرطرفدار شد اما امروزه محبوبیت خود را از دست داد ، به جز سوختگی های جزئی تقریباً استفاده نمی شود.

پانسمان باز زخم سوختگی:

بعد از دبریدمان تاول از زخم سوختگی ، با استفاده از محلول هایی مانند ید Povidone 10٪ ، آمپول Rifampicin و Silver Nitrate 10٪ سطح آن خشک می شود. پس از تشکیل پوسته خشک و ضخیم ، زخم تنها با کنترل کردن باز می ماند. در این دوره ، بیماران در برابر چسبیدن روکش هایی مانند ملافه و روتختی روی پوسته محافظت می شوند. پس از مدتی زخم اپیتلیزه می شود ، پوسته به آرامی شروع به کندن می کند. درمان زخم سوختگی با باز ماندن ، خطرات و عوارض بسیاری را به همراه دارد. می تواند باعث خشک شدن و کندن زخم شود. فقط سوختگی های درجه یک یا سوختگی های سطح متوسط درجه دوم می تواند باز باقی بماند. زخم های سوختگی کوچک روی صورت ، گردن یا دست ، که پانسمان آنها دشوار است ، می تواند بعد از درمان با کرم یا محلول هایی که برای درمان استفاده می شود ، باز بماند.

پانسمان بسته زخم سوختگی:

در اصل ، تمام زخم های سوختگی باید به صورت بسته درمان شوند. پس از استفاده از کرم های آنتی بیوتیکی یا روغنی ، زخم باید با گاز استریل پوشانده شود. پانسمان و درمان زخم سوختگی طبق درجه سوختگی طبقه بندی و توصیف می شود.

– سوختگی های درجه یک معمولاً باز گذاشته می شود. پانسمان بسته انجام نمی شود. علاوه بر مسکن های خوراکی ، از کرم های روغنی و کرم های نرم کننده می توان استفاده کرد. آنتی بیوتیک داده نمی شود. سوختگی درجه یک در ۱۰-۷ روز بهبود می یابد.

– سوختگی درجه دوم طی ۳-۲ هفته بهبود می یابد. سوختگی های عمیق درجه دو کمی دیرتر بهبود می یابد. پس از شستن زخم سوختگی با  سرم ، یا با یکی از مواد پانسمان طولانی مدت پانسمان می شود یا با استفاده از پمادهای سوختگی عوض شده و پانسمان بسته انجام می شود.  این مواد برای معالجه سوختگی درجه دو تا بهبود زخم مورد استفاده قرار می گیرند. در سوختگی درجه سوم ، از آن برای محافظت از بافت اسکار در برابر عفونت یا برای درمان عفونت ایجاد شده استفاده می شود.

Source: www.tamertas.com


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922