منوی سایت

درمان سوختگی در کودکان

سوختگی، هنوز هم یکی از مشکلات مهم سلامتی در کشور ما است. افزایش آگاهی از این موضوع، سطح تحصیلات و خدمات سلامتی سبب حل این مشکل می شود. ، با توجه به تحقیقات انجام شده هر ساله ، ۷۰۰۰-۶۵۰۰ کودک برای درمان سوختگی مراجعه می کنند و ۸۰ درصد کودکان در معرض سوختگی توسط آب گرمکن و دیگ های دو طبقه قرار می گیرند.

 

درمان سوختگی در کودکان

 

هر روز، ۲۵-۳۰ کودک به دلایل مختلف مانند آب جوش، سوختگی شعله، به کلینیک ها منتقل می شوند. در صورتی که ۸۰ درصد سوختگی ها در کودکان بوسیله دیگ های دو طبقه ایجاد می شود، ۲۰ درصد از این موارد در اثر اتو کردن، تماس با اجاق گاز، سوختگی شعله در خانه، و سوختگی شوک الکتریکی ایجاد می شود.

۱۵٪ از همه سوختگی های ناشی از مایعات داغ در نوزادان و کودکان ناشی از بی توجهی والدین است. سوختگی در ناحیه باسن، به عنوان مجازات کودک به ویژه در نتیجه نشستن در آب جوش اتفاق می افتد.

به خصوص قانون شماره یک در جلوگیری از سوختگی در نوزادان و کودکان، آگاهی  والدین و دقت بالای آنها است. با این حال، لازم است بدانید در شرایط غیر منتظره چه کاری باید انجام شود و چه نوع درمان باید دنبال شود.

رویای ترسناک بسیاری از افراد، زنان، مردان و کودکان، سوختگی ها و عوارضی است که بعد از سوختگی باقی خواهد ماند. این اسکارها علاوه بر ایجاد مشکلات در زندگی اجتماعی، عواقبی هستند که می توانند باعث آسیب به اعتماد به نفس و مشکلات روحی در طول عمر شوند.

 

یکی از بزرگ ترین خطرات برای کودکان

سوختگی یکی از مهم ترین علل مرگ و میر ناشی از حوادث در دوران کودکی است. این بیماری های دشوار که می تواند به عللی مانند سوختگی آب جوش، سوختگی شعله، سوختگی الکتریکی، سوختگی های شیمیایی و سوختگی های تابشی رخ دهد متاسفانه، این امر منجر به اسکار و  دید بدی نسبت به عمق سوختگی می شود که این اسکارها در قسمت چهره بسیار چشمگیر است. متاسفانه برخی حوادث، سهل انگاری، بی دقتی های جزئی آنی گاهی اوقات می تواند موجب آسیب شدید سلامتی شود.

در کودکان، سوختگی ها عمدتا از طریق تماس جسم داغ  با پوست بدن ایجاد می شود و   شدت سوختگی با دمای جسم و مدت زمان تماس تعیین می شود. در کشور ما متاسفانه سوختگی کودکان در اثر حوادث خانگی اتفاق می افتد.

 

سوختگی و ظاهر

سوختگی هم حالت ظاهری و هم عملکرد ارگان ها را مختل می کند. به عنوان مثال، در سوختگی دست، علاوه بر ایجاد اسکار روی پوست، عملکرد هایی مانند باز شدن دست، بسته شدن، توانایی برداشتن بار ممکن است مختل شود. زخم زیر چانه بر روی گردن ممکن است مانع از بستن دهان با پایین آوردن فک پایین شود. بنابراین، درمان سوختگی یکی از درمان های بازسازی و زیبایی شناسی جراحی پلاستیک است.

بیماری که به دلیل آسیب سوختگی تحت درمان حاد قرار می گیرد، در مراحل بعدی درمان، به تجدید پوست آسیب دیده و دیگر بافت ها نیاز خواهد داشت. در این مرحله، جراحی پلاستیک و ترمیمی در تعمیر ضایعات بافت در کل بدن دخیل است. جراحان پلاستیکی که به جای جایگزینی پوست از بین رفته و سایر بافت ها، متخصص مراقبت از زخم هستند نقش مهمی در مراقبت از سوختگی دارند. از سوی دیگر، پس از بهبود زخم سوختگی ، اصلاح ظاهر و بهبود عملکرد ناهنجاری های ناشی از سوختگی در اواخر، کار جراحان پلاستیک است.

 

کمک های اولیه در سوختگی

نوع کمک اولیه با توجه به نوع سوختگی و عامل متفاوت است. با این حال، در چارچوب کمک های اولیه در سوختگی های عمومی، ضروری است که از علت سوختگی دور شد، از تماس با عوامل دیگر غیر از آب سرد جلوگیری شود، از تلفات گرما در سوختگی های بزرگ جلوگیری شود و در اسرع وقت به متخصص  مراجعه شود.

 

چه اقداماتی باید انجام شود، چه اقداماتی نباید انجام شود؟

  • برای سوختگی های سطحی، مانند آفتاب سوختگی، هر پمادی اعمال  کنید مهم نیست چون جزو سوختگی هایی است که خودی خود بهبود می یابد. برای سوختگی های سطحی، موادی مانند خمیر دندان و ماست مفید و مضر نیستند. در سوختگی های عمیق، این مواد می توانند پیامدهای بسیار مضر داشته باشند.
  • در سوختگی های سطحی، که در ۱۰ روز به تنهایی بهبود می یابد، هدف این است که این فرآیند را بدون درد و راحت انجام داد. برای این، پوشش قسمت سوختگی با پمادهای مرطوب کافی خواهد بود.
  • اعمال پماد یا کرم های بی حس کننده موضعی  برای کاهش درد به قسمت سوختگی  بسیار خطرناک است. از آنجائیکه جذب این مواد توسط پوستی که یکپارچگی آنها مختل شده قابل کنترل نیست، ممکن است پیامدهای منفی روی سیستم قلب و گردش خون ایجاد کنند. وقتی که پانسمان سوختگی انجام می شود، درد بیمار کاهش می یابد.
  • استفاده از آنتی بیوتیک بدون علائم التهاب غیر ضروری و مضر است.
  • در سوختگی های کوچک پوستی که در خانه اتفاق می افتد،پس از خنک کردن با آب شیرین، پانسمان با پماد و کرم های موضعی کافی است. این عوامل احساس سوختگی و درد ناشی از خشک شدن و کشش پوست را کاهش می دهد. می توان به بیمار داروی مسکن داد.

 

source: linkedin.com


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس: تهران، شهرک غرب، بلوار دادمان، جنب بیمارستان آتیه، ساختمان پزشکان جم، پلاک ۲۴، طبقه همکف غربی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *