منوی سایت

آسیب‌های مربوط به له‌شدگی زمانی رخ می‌دهد که نیرو یا فشار به قسمتی از اندام‌های بدن وارد شود. این نوع آسیب اغلب زمانی اتفاق میافتد که بخشی از بدن بین دو جسم سنگین فشرده شود.صدماتی که در اثر آسیبهای له شدگی دست، پا و سایر اعضای بدن اتفاق میافتد شامل، خون ریزی، کبودی، سندرم کمپارتمان به خصوص در پاها (افزایش فشار در بازو یا پا که باعث آسیب جدی به ماهیچه، عصب، عروق خونی و بافت می شود)، شکستگی (شکستگی استخوان) ، پارگی (زخم باز)، آسیب عصبی و عفونت (ناشی از باکتری هایی که از طریق زخم وارد بدن می شوند) هستند.

له شدگی دست و پا و سایر اعضای بدن و راهکارهای درمانی

آسیبله شدن دست و پا چیست؟

آسیب له شدن دست، هرگونه آسیب وصدمه به دست است که میتواند به ساختارهای مهمی مانند استخوان، رباط ها، رگ های خونی و اعصاب آسیب برساند. فیزیوتراپی یک درمان سودمند پس از آسیب له شدن دست است. آسیب له شدن پا نیز زمانی اتفاق میافتد که پا با نیروی قابل توجهی بین دو سطح سخت فشرده شود. این آسیب  میتواند در نتیجه تصادف اتومبیل، افتادن اجسام سنگین روی یک پا اتفاق بیفتد. این نوع آسیب میتواند باعث آسیب جدی به استخوانها، اعصاب و بافت در ناحیه آسیب دیده شود. آسیبهای له شدن دست و پا و ستیر اندامهای بدن معمولاً به دلیل افتادن یک جسم سنگین روی دست یا پا و یا گیر کردن آنها بین اجسام اتفاق میافتد.

علائم آسیب له شدگی دست و‌ پا چیست؟

به دنبال آسیب له شدن دست، درد بسیار شدید و ناگهانی را تجربه میکند. اگر نیرو به اندازه کافی بزرگ باشد که باعث شکستگی یا دررفتگی شود، ممکن است یک ترک در استخوان اندام آسیب دیده نیز انجام شود. اگر رگ های خونی آسیب دیده باشند، ممکن است متوجه خونریزی و کبودی شوید. تورم در اطراف محل آسیب شایع است و به دلیل درد و تعداد ساختارهای آسیب دیده، حرکت محدودی در ناحیه آسیب دیده خواهید داشت. اگر اعصاب آسیب دیده باشد، ممکن است در قسمتی از دست دچار سوزن و سوزن یا بی حسی شوید. علائم دیگر آسیبله شدگی دست میتواند شامل موارد زیر باشد:

  • کاهش دامنه حرکتی؛ کاهش دامنه حرکتی باعث محدودیت در حرکت مفصلها میشود.
  • ضعف؛ ضعف عضلانی میتواند ضعف واقعی یا ضعف درک شده باشد. ضعف ادراک شده این باور است که فرد به دلیل خستگی قادر به انجام وظیفه نیست
  • سفتی یا سختی؛ سفتی یا سختی محل آسیب دیده علامتی است که در اثر آسیبها مربوط بع له شدگی ایجاد میشود.
  • گرفتگی عضلات؛ گرفتگی عضلانی یک انقباض غیرارادی عضله است که از چند ثانیه تا ده دقیقه طول می کشد. گرفتگی عضلات می تواند باعث ایجاد درد شدید در ناحیه له شده شود.

آسیبهای مربوط به له شدن در برخی موارد میتوانند منجر به عوارض بیشتری مانند درد، کبودی،شکستگی، پارگی، تورم، بی حسی شود که بسته به شدت ممکن است خطر ایجاد مشکلات دیگری را تشدید کنند.

  • عفونت؛ خطر عفونت در جراحات له شده بیشتر از سایر انواع زخم است.
  • نکروز؛نکروز به معنای مرگ بافتی است که برای مدت طولانی از خون محروم شده است.
  • سندرم کمپارتمان؛ وقتی ماهیچه برای مدت طولانی از خون محروم شود، سندرم کمپارتمان ممکن است ایجاد شود و عضلات آسیب دیده بمیرند.
  • رابدومیولیز: هنگامی که بافت عضلانی می میرد، ممکن است محتویات خود را در جریان خون آزاد کند که میتواند باعث نارسایی کلیه شود.

در صورت آسیب دیدگی له شدگی دست و سایر اندام‌ها چه کاری انجام دهیم؟

له شدگی دست و پا و سایر اعضای بدن و راهکارهای درمانی

در صورت له شدگی دست، پا و یا سایر اندامهای بدن باید در اسرع وقت به نزدیکترین اورژانس بیمارستان مراجعه کرده و اقدام به درمان کنید. درصورتیکه له شدگی عمیق نیست با استفاده از یخ و کمپرس آب یخ میتوانید باعث کاهش تورم ناحیه آسیب دیده شوید. همچنین میتوانید با بانداژ ناحیه آسیب دیده را فشردهسازی کنید تا تورم را به حداقل برسانید. همچنین ممکن است برای بررسی شکستگی استخوانها به عکس برداری از ناحیه آسیب دیده نیاز داشته باشید. در صورت وجود آسیب گسترده بافت نرم، اسکن MRI توصیه میشود و هر گونه آسیب به تاندون ها، ماهیچهها یا رباطها را مشخص میکند. سپس به شما یک برنامه تشخیص و درمان دقیق داده می شود که اگر آسیب له شدگی بسیار شدید باشد، ممکن است شامل جراحی شود. در صورت وجود تورم، درد یا خونریزی بیش از حد در له شدگی پا، باید فوراً به متخصص مراجعه کنید. پزشک معاینه فیزیکی پا را انجام میدهد و برای بررسی شکستگی استخوان از اشعه ایکس استفاده میکند و سپس پزشک ارتوپد تعیین می کند که چه گزینه های درمانی برای شما مناسب هستند. در مواردی که نکروز یا سندرم کمپارتمان ایجاد شده باشد، به احتمال زیاد نیاز به جراحی خواهید داشت.

در صورت له شدگی دست چه کاری نباید انجام داد؟

اگر آسیب له شدگی دست را تجربه کرده اید، نباید سعی کنید علائم خود را به تنهایی مدیریت کنید. هرچه زودتر کمک پزشکی دریافت کنید، شانس بیشتری برای بهبودی عملکرد کامل دستتان خواهید داشت. همچنین مهم است که از افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده جلوگیری کنید. بنابراین باید از دوش آب گرم، کمپرسهای آب گرم و ماساژ خودداری کنید. الکل نیز می تواند این اثر را داشته باشد و بنابراین باید از آن نیز اجتناب کرد. برای آسیبهای له شدگی خفیف، ممکن است بتوانید بدون مراقبت پزشکی بهبود پیدا کنید. برای این منظور ضروری است زخم را با آب تازه تمیز کنید و از یخ و فشرده سازی برای کمک به کاهش درد و تورم استفاده کنید.=

فیزیوتراپی برای آسیب له شدگی دست و پا

ممکن است در ابتدا مجبور شوید برای استراحت دادن به دست یا پای خود از گچ یا آتل استفاده کنید تا فرصتی برای بهبودی مناسب داشته باشید. با این حال، شما هنوز هم می توانید برنامه فیزیوتراپی خود را شروع کنید که بر روی قوی و متحرک نگه داشتن سایر مفاصل تمرکز دارد. درمان شما شامل طیف وسیعی از تمرینات کششی و تقویتی برای بازیابی عملکرد طبیعی دست یا پایتان خواهد بود. این کار هرگونه سختی و التهاب را کاهش داده و به شما امکان می دهد به فعالیت های عادی زندگی روزمره خود بازگردید. از تکنیک های الکتروتراپی مانند اولتراسوند و لیزر درمانی نیز می توان برای تسریع بهبود بافت آسیب دیده نیز استفاده کرد. برای افزایش حرکت در ناحیه آسیب دیده میتوانید حرکتهای خاصی را روی مفاصل دست یا پای آسیب دیده انجام دهید.

آیا آسیب‌های له شدگی دست می‌تواند اثرات طولانی مدت داشته باشد؟

اگر چندین ساختار مختلف آسیب ببینند، بازیابی بافت بسیار طولانی تر خواهد بود. همچنین ممکن است برای ترمیم استخوان های شکسته یا تاندون های آسیب دیده به جراحی نیاز داشته باشید. اگر برخی از اعصاب دست آسیب دیده باشند، ممکن است چندین ماه احساس سوزن سوزن شدن دست یا بی حسی را داشته باشید تا زمانی که دوباره محل آسیب دیده بازسازی شود. وسعت آسیب له شدگی هرچه که باشد، ضروری است که به محض تشخیص مشکل، برنامه فیزیوتراپی را شروع کنید تا خطر عوارض طولانی مدت را کاهش دهید.


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922