منوی سایت

مراقبت اولیه از زخم می تواند یکی از مسئولیت های خطیری باشد که پرستاران بر عهده دارند. در واقع برای اینکه این افراد بتوانند در مراکز بهداشتی و درمانی مراقبت اولیه از زخم را انجام دهند باید در ابتدا در مورد چگونگی ایجاد آن و نوع زخمی که روی پوست وجود دارد اطلاعات کافی و جامعی را در اختیار داشته باشند تا با انجام روش های متفاوت بتوانند مراقبت های اولیه را انجام دهند.

در واقع مراقبت اولیه از زخم می تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد. از این طریق می توان از ایجاد عفونت در زخم و پخش شدن آن در بدن افراد جلوگیری کرد. در واقع برای انجام مراقبت از زخم باید مراحلی را در نظر گرفت. از این طریق می توان به صورت اصولی درمان زخم را پیش برد.

مراقبت اولیه از زخم

در ادامه این مطلب می توانیم شما را با انواع مراقبت اولیه از زخم بیشتر آشنا کنیم.

برای مراقبت اولیه از زخم باید چه مراحلی را  مد نظر قرار داد؟

برای اینکه پرستاران و مراقبان بتوانند نگهداری از زخم را انجام دهند نیاز است که در ابتدا با انجام مراحل زیر در وهله اول از شرایط زخم ارزیابی کلی را به دست آورند تا بتوانند بعد از آن درمان ها را متناسب با نوع زخم انجام دهند.

 1. در ابتدا باید زخم ایجاد شده، مورد بررسی دقیق قرار گیرد و معاینات کلی در این زمینه صورت گیرد. در این مرحله می توان پیچیدگی های زخم و مدیریت مورد نیاز را برای نگهداری و مراقبت اولیه از زخم انجام داد. این مرحله در شهود زخم می تواند بسیار کارآمد باشد.
 2. با بررسی و ارزیابی زخم در مرحله اول می توان درمانی مناسب را برای آن در نظر گرفت. افرادی که این درمان ها را تجویز می کنند باید از کلیه مهارت ها و برنامه ریزی های متناسب با شرایط زخم برخوردار باشند تا بتوانند درمانی را توصیه کنند تا زخم مورد نظر بتواند در کمترین زمان ممکن بهبود پیدا کند.

ارزیابی بیمار چگونه می تواند بر مراقبت اولیه از زخم تاثیر گذار باشد؟

یکی از مهمترین نکاتی که می توان در مراقبت اولیه از زخم عنوان کرد می تواند ارزیابی وضعیت بیمار و زخم با یکدیگر باشد. در واقع آماده کردن بستر مناسب برای درمان زخم باید در ابتدا توسط پرستاران مورد توجه قرار گیرد.

با این حال ارزیابی زخم نمی تواند بدون در نظر گرفتن وضعیت جسمی و روحی بیمار کارساز باشد. برای اینکه بتوان درمان و مراقبت اولیه از زخم را انجام داد و از نتیجه ای که بر زیبایی پوست بیمار می گذارد مطلع بود باید در ابتدا بتوانید به درک درستی از وضعیت بیمار دست پیدا کنید.

برای اینکه بتوانید درمان موثری را برای زخم در نظر بگیرید در ابتدا باید فرآیند زیر را در زمان ارزیابی زخم انجام دهید.

 •   در ابتدا باید علت ایجاد زخم مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان مراقبت اولیه از زخم را انجام داد.
 •   از کلیه عواملی که می تواند در بهبود و درمان زخم تاثیر گذار باشد باید به طور کامل مطلع شوید. همچنین باید در مورد عوارضی که ممکن است در اثر ایجاد زخم در بیمار مشاهده شود از پیش آگاهی داشته باشید. در این صورت می توانید درمانی مناسب را ارائه دهید.
 •   وضعیت و پیشرفت زخم را در هر مرحله باید مورد ارزیابی قرار دهید.
 •   نوعی برنامه درمانی مناسب را در نظر بگیرید تا از این طریق بتوانید مراقبت اولیه از زخم و درمان آن را در هر مرحله با مدیریت پیش ببرید.

ارزیابی زخم می تواند به واسطه تاریخچه پزشکی بیمار به طور ویژه ای انجام شود. تاریخچه پزشکی می تواند شامل ارزیابی تاریخ پزشکی بیمار، سوابق مربوط به مصرف داروهای متفاوت، ارزیابی آستانه درد، رژیم های تغذیه ای و روانشناختی بیماران باشد.

از این طریق می توان اطلاعات کامل و جامعی را از وضعیت جسمی و روحی بیمار به دست آورد و درمانی مناسب را برای زخم ایجاد شده در نظر گرفت. همچنین مراقبت اولیه از زخم را نیز به سرعت انجام داد.

با این حال اکثر زخم ها بدون هیچ گونه مشکلی بهبود می یابند. در برخی از مواقع ممکن است عواملی ، بهبودی در زخم ها را با مشکلاتی روبرو کند. در همچنین مواقعی می توانید با ارزیابی این عوامل به بهبودی سریعتر زخم کمک کنید.

ارزیابی زخم در مراقبت اولیه از آن

برای اینکه بتوان مراقبت اولیه از زخم را به درستی انجام داد نیاز است که بعد از ارزیابی وضعیت بیمار به طور دقیق و تخصصی زخم ایجاد شده مورد بررسی دقیق قرار گیرد. این امر می تواند در مدت زمان بسیار اندکی به بهبودی زخم بیانجامد.

در ارزیابی وضعیت زخم باید به عوامل متفاوتی دقت کرد که می توانیم این عوامل را به صورت زیر برای شما بیان کنیم.

 •   دانستن تاریخچه زخم می تواند به پرستاران و مراقبان بیمار کمک کنند تا بدانند این زخم ها در چه زمانی ایجاد شده اند و این امر می تواند وضعیت زخم را برای پرستاران مشخص کند و از این طریق مراقبت اولیه از زخم صورت گیرد.
 •   اندازه زخم مورد نظر باید بعد از مشاهده آن مورد بررسی قرار گیرد. این اندازه ها می تواند از نظر طول، عرض و عمق مورد بررسی قرار گیرد. برای به دست آوردن اندازه دقیق زخم می توانید از ضایعه ایجاد شده عکس های پزشکی تهیه کنید تا به صورت مستند بتوانید ارزیابی وضعیت زخم را انجام دهید.
 •   محلی که زخم در آنجا ایجاد شده است باید به آن دقت شود. برخی از زخم ها با قرار گرفتن در نواحی حساس می توانند خبر از ایجاد نوعی بیماری را به پزشکان بدهند. در برخی از مواقع ممکن است فردی به دیابت مبتلا باشد و زخم هایی در پای این فرد مشاهده شود.

مراقبت اولیه از زخم

در این صورت زخم ایجاد شده می تواند به دلیل ایجاد نوروپاتی با فشار در پاها به وجود آمده باشد. همچنین موقعیت زخم می تواند در ارائه درمان و مراقبت اولیه از زخم تاثیر گذار باشد. علاوه بر این پانسمانی که در زخم پا استفاده می شود ممکن است با زخمی که در سایر نواحی بدن وجود دارد متفاوت باشد.

 •   اطلاع از شرایط زخم و اینکه در چه مرحله ای قرار دارد می تواند در مراقبت های اولیه از زخم موثر باشد. در این صورت می توان درمانی مناسب را برای بهبود زخم در نظر گرفت.

برای ارزیابی شرایط زخم باید به چه نکاتی توجه کرد؟

پزشکانی که ارزیابی زخم را انجام می دهند با توجه به مولفه های متفاوتی می توانند متوجه شوند که زخم ایجاد شده در چه مرحله ای قرار دارد. با در نظر گرفتن این عوامل و با کنار هم قرار دادن آنها، می توانند مراقبت اولیه از زخم را انجام دهند. این مولفه ها را می توانیم به صورت زیر بیان کنیم.

 •   توجه به بافت زخم می تواند یکی از تاثیرگذارترین مراحلی باشد که می توانید از این طریق مراقبت های اولیه از زخم را انجام دهید.
 •   توجه به اینکه آیا زخم مورد نظر دچار عفونت و التهاب شده است یا خیر می تواند تا حدود زیادی در مراقبت اولیه از زخم موثر باشد.
 •   بررسی بستر زخم از نظر داشتن رطوبت یا خشک بودن می تواند یکی دیگر از عواملی باشد که باید در ارزیابی زخم مورد توجه قرار گیرد.
 •   توجه به لبه زخم می تواند نشان دهد که زخم ایجاد شده در حال پیشروی است یا خیر. در این صورت می توان درمانی مناسب همراه با مراقبت اولیه از زخم را در مدت زمان کمی انجام داد تا زخم ایجاد شده نتواند گسترش پیدا کند.

Source: www.nursinginpractice.com


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

پاسخگویی منشی از ساعت ۹ الی ۱۴ و ۱۶ الی ۲۱
۰۲۱-۲۶۷۶۵۵۲۱
۰۲۱-۲۶۷۶۵۵۱۷
۰۲۱-۲۲۱۳۷۶۲۵

کلینیک زخم پلاس: تهران، سعادت آباد، خیابان سرو شرقی، خیابان سوم، نبش کوچه نسترن، پلاک ۲۴، طبقه همکف


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922