منوی سایت

زخم تروما یک شکستگی یا آسیب شدید در بافت نرم پوست است. زخم های تروما ممکن است شامل ساییدگی، پارگی، زخم های له شدگی، زخم های نفوذی و خلیدگی باشد. زخم‌های تروما می ‌توانند آسیب‌های ناشی از تصادفات یا اعمال خشونت‌آمیز باشند و در صورت عدم درمان مناسب می ‌توانند بدتر شده و به سرعت عفونی شوند.

علل زخم تروما:

برخی از جراحات ترومایی ممکن است ناشی از آسیب تصادفی در محل کار یا خانه باشند یا ممکن است در اثر تصادف رانندگی ایجاد شوند. زخم‌های دیگری که در این دسته قرار می‌ گیرند می ‌توانند توسط شخص دیگری ایجاد شوند یا ممکن است به خودی خود وارد شوند.

انواع زخم تروما:

زخم های تروما به این صورت طبقه بندی می شوند:

خراشیدگی: جراحات ناشی از چیزی که روی پوست ساییده یا خراشیده می شود. خراشیدگی زانو پس از افتادن از دوچرخه نمونه ای از سایش است.

پارگی: زخم هایی که در اثر پاره شدن بافت بدن ایجاد می شوند. این نوع زخم می تواند پارگی دندانه دار، پارگی یا نامنظم باشد. شکستگی استخوانی که باعث شکستگی پوست می شود را می توان به عنوان پارگی طبقه بندی کرد. پارگی اغلب با باکتری ها یا مواد زائد ناشی از بریدگی یا پارگی آلوده است.

زخم های له شدگی: صدماتی که زمانی رخ می دهند که قسمتی از بدن در معرض درجه بالایی از نیرو یا فشار قرار می گیرد. صدمات ناشی از له شدن معمولاً در تصادفات رانندگی دیده می شود. صدمات ناشی از له شدن می تواند به سادگی کوبیدن انگشت به  در باشد که برای مدت طولانی زیر چیزی له شده و گیر افتاده است.

زخم‌های خلیدگی: این زخم‌ها معمولاً توسط یک جسم نوک تیز مانند سنجاق، دندان حیوان یا ناخن ایجاد می‌شوند. زخم های خلیدگی مستعد عفونت هستند و باید سریع و مناسب درمان شوند. این نوع زخم معمولاً خونریزی زیادی ندارد و حتی ممکن است به خودی خود بسته شود.

زخم‌های نفوذی: این آسیب‌ها می‌توانند ناشی از ورود جسمی مانند چاقو یا گلوله به بدن باشند. زخم‌های نافذ می ‌توانند از سوراخ ‌های سطحی در بالاترین لایه‌های پوست تا نفوذ عمیق در سیستم‌های اصلی بدن متفاوت باشند. سرعت جسم نفوذ کننده بر اندازه و شدت زخم تأثیر می گذارد.

آسیب های شیشه را می توان به عنوان زخم، خلیدگی طبقه بندی کرد. زخم های ناشی از شیشه می توانند بسیار جدی شوند، به خصوص اگر شیشه جاسازی شده باشد.

علائم و نشانه ها:

با زخم های تروما، خونریزی ممکن است خفیف یا شدید باشد. درد و تورم ممکن است با یا بدون تغییر رنگ رخ دهد. علائم جدی تر ممکن است نشان دهنده یک وضعیت تهدید کننده زندگی باشد. اگر شما یا کسی که با او هستید هر یک از علائم زیر را دارید باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

  • تغییر در سطح هوشیاری یا هوشیاری، مانند غش کردن یا عدم پاسخگویی
  • دشواری در تنفس یا تنفس سخت
  • خونریزی شدید و غیر قابل کنترل
  • استفراغ
  • نبض ضعیف یا نداشتن نبض

چه کسی در معرض خطر است:

افرادی که رفتارهای مخاطره آمیزی انجام می دهند، مانند رانندگی در حالت مستی، بسیار بیشتر مستعد تصادفاتی هستند که باعث جراحات ترومایی می شوند. همچنین افرادی که در هنگام رانندگی، کار با ماشین آلات یا سایر فعالیت‌ها اقدامات ایمنی خوبی انجام نمی ‌دهند، در معرض خطر بیشتری برای متحمل شدن صدمات و زخم‌های تروماتیک هستند. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، جراحات  ناشی از ضربه، قاتل شماره یک آمریکایی‌های ۱ تا ۴۴ ساله هستند.  احتمال مرگ افراد در این گروه سنی در اثر جراحات ناشی از تصادف اتومبیل یا سایر وسایل نقلیه، سقوط یا اعمال خشونت آمیز بیشتر از هر علت دیگری است.

گزینه های درمانی برای زخم های تروما

گزینه های درمانی پس از ایجاد زخم تروما می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • قطع هرگونه خونریزی
  • زخم را به طور کامل تمیز کنید
  • پانسمان مناسب زخم برای کمک به جلوگیری از عفونت

اگر زخم (ها) توانایی بدن برای عملکرد مؤثر را مختل کرده باشد و فرد در معرض خطر مرگ باشد، ممکن است نیاز به انتقال به بیمارستان باشد.

پیشگیری از زخم های تروما:

اجسام نوک تیز و سایر وسایل تیز و ماشین آلات باید طبق دستورالعمل سازنده و دستورالعمل های ایمنی استفاده شوند. اسلحه و سایر مواد منفجره باید فقط توسط بزرگسالان با آموزش گسترده استفاده شود و باید دور از دسترس کودکان قفل شود. افرادی که به ورزش، بازی و فعالیت های تفریحی می پردازند باید از تجهیزات حفاظتی مناسب استفاده کرده و تمامی قوانین ایمنی را رعایت کنند. با بستن مداوم کمربند ایمنی و قرار دادن کودکان در صندلی های ماشین با اندازه مناسب در صندلی عقب، خطر آسیب ناشی از تصادفات رانندگی کاهش می یابد.

source: https://www.woundcarecenters.org/article/wound-basics/trauma-wound-basics


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922