منوی سایت

آیا زخم بستر باعث مرگ می شود

زخم بستر، که به طور دقیق تر زخم های فشاری نامیده می شوند، مناطقی از پوست و بافت هستند که فشار پایدار روی آن، معمولا فشار ناشی از تخت یا صندلی چرخدار، سبب آسیب شده است. این فشار گردش خون قسمت های آسیب پذیر بدن شما، بخصوص پوست باسن، هیپ و پاشنه را قطع می کند. بدون جریان خون کافی، بافت آسیب می بیند.

اگرچه افراد فلج به خصوص در معرض خطر هستند، هر کسی که بستری است، از صندلی چرخدار استفاده می کند یا قادر به تغییر موقعیت بدن خود بدون کمک نیست، می تواند دچار زخم های بستر شود. زخم های بستر می توانند به سرعت به وجود بیایند، به سرعت پیشرفت کنند و اغلب دشوار است که درمان شوند. با این حال، متخصصان می گویند که بسیاری از این زخم ها نباید اتفاق بیفتند. اقدامات پیشگیرانه کلیدی می توانند یکپارچگی پوست را حفظ کرده و به درمان نیز کمک کنند.

 

آیا زخم بستر باعث مرگ می شود

 

درجات زخم بستر

زخم های بستر به یکی از چهار مرحله زیر بر اساس شدت آن می رسند. هر مرحله را به صورت زیر تعریف می کنند:

 

مرحله اول. شروع، زخم بستر به عنوان یک منطقه قرمز از پوست مشاهده می شود که ممکن است خارش یا درد داشته و در زمان لمس احساس گرمی، اسفنجی بودن یا سفت بدهند. در سیاه پوستان، اسپانیایی ها و دیگر افرادی که دارای پوست تیره تر هستند، ممکن است زنگ پوست آبی یا بنفش باشد. زخم های مرحله ی ۱ سطحی هستند و در مدت کوتاهی پس از رفع فشار از بین می روند.

 

مرحله دوم. در این مرحله، مقداری از پوست در حال حاضر از دست رفته است – یا در اپی درم، لایه از پوست خارجی، یا در درم، لایه عمیق پوست، و یا در هر دو. زخم در حال حاضر باز است که شبیه تاول یا ساییدگی به نظر می رسد و بافت اطراف ممکن است رنگ قرمز یا بنفش را نشان دهند. اگر فورا درمان شود، زخم مرحله دو معمولا سریع بهبود میابد.

 

مرحله سوم. زمانی که زخم بستر به این مرحله می رسد، از تمام لایه های پوستی گذشته و تا عضله پیشرفت کرده است، و به بافت های درگیر آسیب رسانده یا آنها را از بین برده است و باعث ایجاد زخمی عمیق، با ظاهری شبیه دهانه آتش فشان می شود.

 

مرحله چهارم. در جدی ترین و پیشرفته ترین مرحله، از دست دادن پوست در مقیاس بزرگ، همراه با آسیب به عضلات، استخوان ها و حتی ساختارهای حمایت کننده مانند تاندون ها و مفاصل رخ می دهد. بسیار دشوار است که بتوانند زخم های مرحله چهارم را درمان کرد و می توانند منجر به عفونت های کشنده شوند. معمولا این مرحله از زخم باعث مرگ می شود.

اگر از یک صندلی چرخدار استفاده می کنید، احتمالا زخم بستر در این مناطق ایجاد می شوند: دنبالچه یا باسن، شانه و ستون فقرات کمر و پاها جایی که روی صندلی قرار می گیرد. هنگامی که در رختخواب هستید، می تواند در هر یک از این مناطق اتفاق بیفتد: پشت یا دو طرف سر،گوش، شانه ها یا تیغه های شانه، استخوان های لگن، پایین کمر یا دنبالچه، پشت یا کناره های زانو، پاشنه، مچ پا و انگشتان پا.

 

آیا زخم بستر باعث مرگ می شود

 

مشاوره زخم دیابتی، مشاوره زخم بستر

 

عوامل خطر

اگر بخاطر یک بیماری حاد، آسیب و یا بی حسی – حتی برای یک دوره کوتاه مثل بعد از یک عمل یا حادثه – توانایی حرکت بدن خود از دست داده باشید، می توانید دچار زخم بستر شوید. اما افرادی که با آسیب نخاعی زندگی می کنند بیشترین خطر ابتلا را دارند. از آنجا که آسیب عصبی این موارد اغلب دائمی است، فشار روی پوست و سایر بافت ها ادامه دارد. در این حالت میزان گردش خون کاهش یافته و پوست نازک می شود، هر دوی این موارد باعث آسیب بیشتر به بافت و تشدید مشکل می شوند. و از آنجا که آسیب نخاعی باعث کاهش و یا از بین بردن حس می شود، سیگنال های حسی را که به شما می گویند موقعیت خود را عوض کرده یا زخم بستر در حال پیشرفت است را دریافت نمی کنید. اگر شما نمی توانید بعضی از قسمتهای بدن خود را بدون کمک به هر دلیلی حرکت دهید، یک یا بیشتر از این عوامل ممکن است خطر ابتلا به زخم بستر را افزایش دهد: سن بالا، پرستاری نامناسب، لاغری و سوء تغذیه، سیگار کشیدن، سایر بیماری ها مثل دیابت.

 

آیا زخم بستر باعث مرگ می شود؟

زخم بستر تقریبا به اندازه بیماری مِرسا در بخش مرگ “کاملا اجتناب پذیر” باعث مرگ بیماران می شود و هزینه زیادی صرف درمان افرادی می شود که نمی توانند در جای خود به اندازه کافی حرکت کنند، و در نهایت مبتلا به زخم بستر می شوند.

زخم هایی که به عنوان زخم های بستر یا فشاری شناخته می شوند، باعث مرگ صدها نفر در سال می شوند. زخم های بستر زمانی که بیمار بستری توسط پرستار دست به دست نمی شود و یا تشک مخصوص به آن ها داده نمی شود با احتمال بیشتری ایجاد می شوند.

اکثر قربانیان بیماران مسن یا بیمارانی هستند که طولانی مدت بستری بوده و برای حرکت نیاز به کمک دارند.

زخم بستر در سال به ۴۱۲۰۰۰ بیمار تحت پوشش  NHSرا درگیر کرده و آخرین آمار نشان می دهد که بین سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۸ نزدیک به ۴۷۰۸ نفر بخاطر زخم بستر کشته شده اند که نزدیک به آمار مرگ و میر مرسا است. بسیاری از این مرگ و میرها کاملا قابل پیشگیری هستند.

اگر رسیدگی به بیمار بستری ضعیف باشد احتمال ایجاد زخم بستر بالا می رود. بهترین کار پیشگیری است. بیماری که توانایی حرکت ندارد باید بصورت منظم حرکت داده شود تا فشار در نقاطی از بدن باعث شکسته شدن پوست نگردد.

اگز زخم بستر به مرحله چهار برسد احتمال مرگ و میر بسیار بالا می رود. بهتر است زخم بستر در مراحل اولیه شناسایی و درمان شود. با اینکار از مرگ کاملا قابل اجتناب ناشی از زخم های بستر جلوگیری می شود.

 

source: dailymail.co.uk, nursinghomelawcenter.org

برخی از خدمات کلینیک زخم پلاس، کلینیک درمان زخم :


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922