منوی سایت

زخم ایجاد یک شکاف در پوست است که در اثر بریدگی، خراشیدن، سوراخ شدن، تاول یا هر عامل دیگری ایجاد می شود. بزرگسالان به خوبی می توانند از زخم های خود تا بهبود کامل مراقبت کنند. اما زخم کودک نیازمند مراقبت بیشتری است. به دلیل اینکه کودک تمایل به بازی و جنب و جوش دارد و ممکن است هرگز حواسش به مراقبت از زخم هایش نباشد.

مراقبت از زخم کودک جهت بهبود کامل، جلوگیری از عفونت و به حداقل رساندن جای زخم امری بسیار ضروری است. انواع مختلف زخم کودک به انواع مختلفی از پانسمان ها و مراقبت ها نیاز دارند. ممکن است درصورت مراجعه به پزشک، پزشک یا پرستار دستورالعمل هایی را جهت مراقبت از زخم کودک ارائه دهد. لازم است که شما دستورالعمل های پزشک را تا بهبود کامل زخم کودک پیگیری کنید.

نحوه مراقبت از زخم کودک

 

توصیه می کنیم که جهت مراقبت از زخم فرزند در خانه موارد زیر را در نظر بگیرید تا روند بهبود زخم کودک به نحو احسن طی شود. مراقبت هایی که از زخم کودک باید انجام دهید شامل موارد زیر است.

۱- پانسمان زخم کودک را خشک نگه دارید

اگر کودک شما دچار یک زخم ساده شده است، از یک پانسمان خشک برای بستن زخم استفاده کرده و پانسمان را همیشه خشک نگه دارید. پانسمان ها از نفوذ میکروب ها به زخم کودک جلوگیری نمی کنند بلکه تنها از وارد شدن آسیب بیشتر به زخم کودک مانع می شوند. بنابراین بهتر است که پانسمان همیشه خشک باشد تا از عفونت زخم کودک جلوگیری شود.

۲- کودک شما باید تا زمانی که زخم به طور کامل بهبود نیافته است از حمام کردن خودداری کند

باید جهت جلوگیری از خیس شدن زخم کودک از استحمام کودک خودداری کنید. مگر اینکه پزشک اینکار را بلامانع دانسته باشد. اگر خواستید که کودک استحمام کند بهتر است خودتان او را به حمام ببرید تا از آسیب احتمالی به زخم کودک پیشگیری شود.

اگر کودک شما جراحی کرده باشد، معمولا پزشک از پانسمان ضد آب جهت بستن زخم کودک استفاده می کند. اگر پانسمان زخم کودک ضد آب بود، در این صورت استحمام کودک بلامانع است. اگر پانسمان ضد آب نبود و در اثر استحمام خیس شد، لازم است بعد از حمام، پانسمان خیس را با پانسمان خشک جایگزین کنید. پانسمان زخم کودک معمولا ۱۰ روز بعد از پانسمان برداشته می شود و شما باید مراقبت باشید که طی این ۱۰ روز پانسمان زخم فرزند همیشه خشک و تمیز نگه داشته شود.

۳- یک رژیم غذایی سالم برای کودک خود در نظر بگیرید

یک رژیم غذایی متعادل باعث می شود ساختمان بدن کودک آمادگی بهتری برای بهبود زخم کودک پیدا کند. جهت اینکه زخم کودک به خوبی بهبود پیدا کند، بهتر است که رژیم غذایی کودک شامل موارد زیر باشد:

پروتئین: مواد دارای پروتئین مانند گوشت، مرغ، ماهی، حبوبات، لبنیات و غیره، شرایط لازم جهت ترمیم ماهیچه ها و پوست را فراهم می کنند.

کربوهیدرات: مواد دارای کربوهیدرات مانند نان سبوس دار، غلات،  برنج، سیب زمینی، ماکارانی، میوه و سبزیجات، انرژی لازم جهت بهبود زخم کودک را تامین می کنند.

مواد غذایی دارای ویتامین A: مواد غذایی دارای ویتامین A مانند سبزیجات دارای برگ تیره مثل اسفناج و میوه ها، به ترمیم پوست و سیستم ایمنی بدن کودک کمک می کنند.

مواد غذایی دارای ویتامین C: مواد غذایی مانند مرکبات که سرشار از ویتامین C هستند، به تولید کلاژن کمک می کنند و سیستم  ایمنی بدن کودک را تقویت می کنند.

 

۴- برداشتن و یا تعویض پانسمان زخم کودک

معمولا پانسمان زخم کودک را می توان بعد از یک یا دو هفته برداشت. اما اگر کودک شما جراحی داشته است، لازم است که قبل از برداشتن پانسمان زخم فرزند به پزشک معالج مراجعه کنید و پس از تایید پزشک، پانسمان زخم کودک را بردارید.

ممکن است زخم کودک به گونه ای باشد که بعد از دو هفته نیز همچنان به پانسمان نیاز داشته باشد. بنابراین لازم است که پانسمان زخم کودک هر از چند گاه تعویض شود. جهت تعویض پانسمان زخم کودک لازم است که نکات زیر را رعایت کنید:

یک منطقه تمیز را جهت تعویض پانسمان زخم کودک در نظر بگیرید. همیشه قبل و بعد از تعویض پانسمان، دستان خود را به خوبی بشویید. سعی کنید تا حد امکان از لمس محل زخم کودک خودداری کنید. علائم عفونت را روی زخم کودک بررسی کنید. ممکن است در اثر حمام کردن، پوست کمی سوخته باشد که جای نگرانی نیست.

نحوه مراقبت از زخم کودک

۵- چه زمانی نیاز است که به پزشک مراجعه کنید

در ابتدا طبیعی است که زخم فرزند شما از نظر ظاهری کمی قرمز و متورم شود. پس طی زمان، اطراف زخم جمع شده و دیگر نباید هیچ فضای بازی روی زخم وجود داشته باشد. اگر احساس می‌کنید که روند بهبود زخم فرزند خیلی کند است، در این صورت می توانید به پزشک مراجعه کنید.

همه زخم ها در معرض عفونت قرار دارند. جهت اینکه مطمئن شوید زخم دچار عفونت نشده باشد، علائم زیر را روی زخم کودک بررسی کنید. این علائم نشان دهنده عفونی شدن زخم است که در صورت مشاهده باید به پزشک مراجعه کنید.

 • قرمز و داغ شدن پوست اطراف زخم
 • شکل گرفتن یک جوش یا پوسته زرد روی زخم
 • تغییر رنگ ادرار کودک به رنگ زرد یا سبز
 • بوی نامطبوع زخم
 • تب کردن یا احساس ناخوشی کودک
 • احساس درد بیشتر نسبت به اوایل در محل زخم

مجددا تاکید می کنیم که در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق، کودک را سریعا نزد پزشک یا نزدیکترین اورژانس نزدیک محل زندگی خود ببرید.

پاسخ به برخی از سوالات متداول که والدین راجع به زخم کودک می پرسند

۱- آیا جای زخم روی بدن فرزندمان باقی می ماند؟

بله. همه زخم ها ردی از خود به جای می گذارند. اما مواردی وجود دارد که می توانید جای زخم را به حداقل برسانید. از زخم فرزند خود به خوبی مراقبت کنید و اطمینان حاصل کنید که کودک شما از رژ یم غذایی مناسب استفاده می کند. بهتر است زخم بهبود یافته را حداقل به مدت یک سال در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. دور نگه داشتن زخم فرزند از نور مستقیم آفتاب، از تیره شدن جای زخم جلوگیری می کند. پس از جمع شدن زخم فرزند، استفاده از کرم مرطوب کننده و ماساژ محل زخم به کمک این کرم، به بهبود هر چه بیشتر جای زخم کمک می کند. برخی از تحقیقات در این زمینه حاکی از این است که استفاده از کرم های حاوی ویتامین E جهت کاهش جای زخم مفید است. اما این فرضیه هنوز به اثبات نرسیده است.

۲- چگونه می توانم از آلوده نشدن پانسمان یا گچ محل زخم فرزند خود اطمینان حاصل کنم؟

همانطور که قبلا نیز گفتیم، عفونی شدن محل زخم با علائمی مانند قرمز شدن پوست اطراف زخم، احساس ناخوشی یا درد در کودک، تب کردن کودک و سایر علائمی که در بالا عنوان کردیم، همراه است. بنابراین با بررسی روزانه این علائم در فرزند خود، اطمینان حاصل کنیدکه زخم کودک عفونی نشده باشد. اگر زخم فرزند شما عفونی شده بود سریعا با بیمارستان تماس گرفته و یا به اورژانس مراجعه کنید.

یادآوری برخی نکات کلیدی راجع به مراقبت از زخم کودک

 • پانسمان را همیشه خشک نگه دارید
 • از زخم در برابر ضربات، فشار و آفتاب محافظت کنید
 • همیشه دست ها را هنگام تعویض پانسمان به خوبی بشویید
 • علائم عفونت را در کودک بررسی کنید
 • در صورت مشاهده علائم عفونت به پزشک معالج مراجعه کنید

Source: www.rch.org.au


شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره زخم از شنبه تا پنجشنبه، ۹ صبح الی ۷ شب با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۳۹۴۹۲۲ تماس حاصل فرمایید.

کلینیک زخم پلاس (شعبه تهران): تهران، جنت آباد، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، تقاطع خیابان بهار و امام حسین (ع)، بیمارستان فوق تخصصی عرفان نیایش، طبقه MZ، کلینیک تخصصی زخم و استومی


درباره کلینیک زخم پلاس

کلینیک زخم پلاس، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین درمانگران زخم کشور و اولین مولف درسنامه روش‌های نوین درمان زخم، در صورت نیاز، همواره مشتاق کمک به شما عزیزان گرامی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128394922